Gaziantep, 2021 yılında ihracat rekoru kırdı

0
210

Türkiye’nin en büyük ihracat merkezlerinden olan Gaziantep, 2021 yılında ihracat rekoru kırdı. 2023 yılında 10 milyar hedefiyle yola çıkan Gaziantepli sanayiciler, bu hedefe 2021 yılında ulaştı. Pandemi, döviz, hammadde, navlun, konteyner gibi pek çok krize rağmen ihracatta vites yükselten Gaziantepli sanayicilerin hükümetten beklentisi ise istikrar ve öngörülebilir piyasa şartları oldu.

2021 yılı Aralık ayı ihracat rakamları ve 2021 yılı verileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle’nin katılımıyla düzenlenen toplantıda açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2021 toplam ihracatımız geçen yıla göre yüzde 32,9 oranında artışla 225 milyar 368 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu bir rekordur. Son 12 ayın 11’inde ihracat rekoru kırdık” dedi.

ARALIK AYINDA 972 MİLYON DOLARLIK İHRACAT YAPILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından Türkiye’nin en büyük ihracat kentlerinden olan Gaziantep’in Aralık ayı ve 2021 yılı toplam ihracat rakamı da açıklandı. Buna göre Aralık ayında Gaziantep’ten 972 milyon 157 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Bu rakam, geçen yıla oranla Aralık ayında ihracatın yüzde 10,3 oranında arttığının gösterdi.

2021 yılının 12 aylık döneminde ise Gaziantep’ten dünyanın birçok ülkesine yapılan ihracat oranı 10 miyar 92 milyon 165 bin dolar olarak gerçekleşti. Bu ihracat oranı ile Gaziantep, 2023 hedefi olan yıllık 10 milyar dolar ihracat hedefine 2021 yılı sonu itibariyle ulaşmış oldu. Bununla birlikte Gaziantepli ihracatçılar, yıllık 12 milyar dolar hedefi için kolları sıvadı.

“HEDEFE ULAŞTIK”

AK Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Türkiye ve Gaziantep İhracatına ilişkin açıklamalarda bulundu. Koçer, “2021 yılında Türkiye olarak 225 milyar 368 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek yeni bir rekora imza attık. Hayırlı uğurlu olsun.. Üretimin, istihdamın ve ihracatımızın artarak devam etmesi ekonomimize güç ve güven veriyor. Gaziantep 10 milyar dolar ihracat hedefine ulaştı. 10 milyar 92 milyon dolarlık 2021 ihracatı ve aylık 1 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalayarak yeni yıla girdik. Hayırlı olsun. Tüm İhracatçılarımızı emek veren çalışanlarımızı destek veren kurumlarımızı kutluyorum” ifadelerine yer verdi.

İŞ DÜNYASININ BEKLENTİSİ İSTİKRAR!

İhracatta rekorlara imza atan Gaziantep’te, iş adamlarının istikrar beklentisi arttı. Yeni yıl itibariyle elektrik ve doğalgaz kullanım bedellerine yapılan fahiş zamları gündeme getiren iş dünyası, rekabet gücünü kaybetmekten endişeli. Hammadde konusunda dışa bağımlı olan ihracatçı firmalar, döviz kurundaki yükselişin neden olduğu sorunlardan dertli.

“İHRACATIMIZ 10 MİLYAR DOLARI AŞTI”

Gaziantep’in 10 milyar dolar hedefini aştığını kaydeden Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım, “Gaziantep Aralık ayında geçen yıla göre yüzde 10,3 artışla 972 milyon 157 bin dolar ihracat gerçekleştirdi. Böylece 2021 yılında ihracatımız 10 milyar doları aşarken yılı da en fazla ihracat yapan 5. il olarak kapattık. Tüm ihracatçı üyelerimizi ve iş insanlarımızı gönülden kutluyorum.”

“ÖNGÖRÜLEBİLİR EKONOMİK İKLİME” İHTİYACIMIZ VAR”

Sözlerini sürdüren Yıldırım, “2022 yılında şehir ve ülke olarak hedefimiz çok daha büyük. Ancak pek çok kalemde yapılan zamların yarattığı maliyet baskısı ile bu mümkün değil. Üretimin, istihdamın, ihracatın artarak devam edebilmesi için “Öngörülebilir Ekonomik İklime” ihtiyacımız var. Son yapılan zamlar maliyet hesabı yapabilmemizi daha da zorlaştırdı. Bunun yanında rekabet gücümüz de giderek zayıflıyor. Ekonomi yönetiminin, reel sektörün sesini duymasını ve yapıcı adımlar atmasını temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“GAZİ ŞEHRİMİZDEN REKOR İHRACAT”

İhracat rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, “2021 yılı ihracatımız bir önceki yıla göre yüzde 27,3 artışla 10 milyar 92 milyon 165 bin dolar olarak gerçekleşti. Aralık ayında önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,3 oranında artışla 972 milyon 157 bin dolar ihracat gerçekleştirdik. Gaziantep 2021 yılında en fazla ihracat yapan 5. il oldu. Her biri birer kahraman olan sanayicilerimizi, ihracatçılarımızı, çalışanlarımızı ve emeği olan herkesi yürekten kutluyorum. Bu Gaziantep’in müteşebbis ruhunun, cesaretinin, ticari zekasının bir sonucudur” ifadelerini kullandı.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here