GAÜN Rektörüne ‘Yıldırım’ tepki !

0
116

Gaziantep Üniversitesi içerisinde bulunan işyerlerinin kapatılacağı iddiası, şehrin ortak aklını oluşturan bileşenler arasında sosyal medya üzerinden yürütülen hararetli bir tartışmanın fitilini ateşledi. Tartışmanın tarafları Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Tuncay Yıldırım ve Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın oldu. GAÜN Kampüsü içerisindeki iş yerlerinin boşaltılacağı iddiaları üzerine GTO Başkanı Yıldırım esnaftan yana tavır alarak ‘’Unutulmamalı ki ben yaptım oldu ile olmaz! Devlette devamlılık esastır!” twitini atarak olaya müdahil oldu. Bu mesajın ardından seri halde mesajlar atarak tepkisini sert bir şekilde dile getirdi.

SERİ PAYLAŞIMLAR

Tuncay Yıldırım paylaşımlarında:

“ Üniversite içerisindeki ÇARŞI alanında dükkânı olan üyelerimizden öğrendiğimize göre Sayın Rektör bu alanı kapatma ve esnafın sözleşmelerini iptal etme kararı almış.”

“Bir şehrin kalkınmasında üniversitelerle iş dünyası arasında kurulacak olan güçlü etkileşim, iletişim ve iş birliğinin önemi büyüktür. Buna rağmen Gaziantep Üniversitesi Rektörü Sayın Arif Özaydın’ın aldığı bu karar kabul edilemez.”

“Pandemi yaralarını sarmaya çalışan üyelerimize Hükümetimiz elinden geldiğince destek olmaya çalışırken bir şehrin öz malı olan üniversitesinin bu tutumunu anlamak mümkün değil.”

“Öğrencilerin yemek yediği, alışveriş yaptığı, sosyalleştiği hatta istihdam olanağı bulduğu bu çarşının kapatılması üniversitenin şehir ile iş dünyası ile arasındaki bağları koparan yanlış bir karardır. Unutulmamalı ki ben yaptım oldu ile olmaz! Devlette devamlılık esastır!”

“Sayın Rektörün bir an önce bu yanlış karardan dönerek, esnafa sözleşme haklarını iade etmesini istiyoruz.” İfadelerini kullandı.

GAÜN yönetiminin aldığı iddia edilen bu karara esnaf adına oldukça tepkili olduğu gözlenen Yıldırım’ın bu paylaşımlarına rektörlüğün cevabı merak edilirken, açıklama çok gecikmedi.

REKTÖR AYNI MECRADAN YANIT VERDİ

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın’ın merak edilen cevabı ise yine twitter üzerinden geldi. Anca bu cevap bir açıklamadan çok, “Daha sonra açıklama yapacağım” niteliğindeydi. Özaydın paylaşımında “Üniversite olarak pandeminin ilk günlerinde almış olduğumuz kararla, işletmelerden hiçbir kira bedeli istenmemiş olup halen de alınmayarak işletmelere destek sağlanmaktadır.” ifadelerinin ardından,

“Gaziantep Ticaret Odası Başkanı sayın Tuncay Yıldırım’ın bahsettiği konular gerçeği tam olarak yansıtmamaktadır. Gerekli açıklamalar izahatıyla birlikte yapılacaktır.” cümlelerini kurdu.

Sosyal medyada tepkilerin artması üzerine yanıtını çok geciktirmeyen Rektör Özaydın’ın bahsettiği açıklama üniversite idaresi tarafından basın kurumları ile paylaşıldı.

SADECE SÖZLEŞMESİ BİTEN İKİ İŞYERİ

‘Gaziantep Üniversitesi’ imzasıyla paylaşılan açıklamada, 2 işletme dışında çarşıdaki bütün dükkanların kira vermeden faaliyetlerine devam ettiği ifade edildi. Sadece 2 dükkanın sözleşmesi bittiği için artık hizmet vermeyeceği, bir dükkanın “GAÜN ve Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü işbirliği ile yapılan FABLAB İnovasyon Merkezi” olarak, ikinci dükkanın ise Gençlik ve Spor Bakanlığı talebiyle “Gençlik Merkezi” olarak düzenleneceği, bunun dışında bir tahliye ya da faaliyet sonlandırma durumunun olmadığı ifadelerine yer verildi.

Bu açıklamaların tartışmaları bitirip bitirmeyeceğini ise önümüzdeki günler gösterecek.

gaziantepgunes.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here