“Evim” mağdurları ne yapacak?

0
428

Kamuoyunda faizsiz konut edindirme sistemi olarak bilinen tasarruf finansman şirketlerinden 21’inin faaliyetlerine son verildi. Karar doğrultusunda Gaziantep’te faaliyet gösteren çok sayıda faizsiz konut şirketinin kapasına kilit vuruldu. Emniyet güçlerinin kapısında nöbet tuttuğu Evim şirketlerine 44 bin 500 hesap bulunduğu ve bu kişilerin yatırdığı para tutarının 601 milyon TL olduğu öğrenildi. Evim şirketlerine para yatıran vatandaşların paralarını geri alıp alamayacağı konusu halen belirsizliğini koruyor.

TBMM’de geçtiğimiz mart ayında kabul edilen yasa ile tasarruf finansman şirketlerinin kuruluş izni ve denetimi için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) yetki verilmişti. Finansal Konut ve taşıt finansman şirketlerinin çalışma esaslarını belirleyen tasarruf finansman şirketlerinin kuruluş ve faaliyetlerine ilişkin esaslar yönetmeliği nisan ayında belirlenmişti. Düzenleme ile söz konusu şirketlerin faaliyet göstermesi için en az 100 milyon lira sermayeye sahip olması ve her bir şube için 1 milyon TL tutarında sermaye bulundurmaları gerekiyordu.
21 FİNANSMAN ŞİRKETİ TASFİYE EDİLDİ
BDDK yapılan incelemeler doğrulusunda 21 tasarruf finansman şirketinin tasfiyesine karar verdi. BDDK kararında “6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu hükümlerine intibak etmek üzere Kuruma başvuruda bulunan ekli listedeki şirketler tarafından tevdi edilen bilgi ve belgeler, söz konusu şirketlere ilişkin Kurum denetim personeli tarafından yapılan incelemeler neticesinde düzenlenen raporlarda yer alan tespitler ile ilgili mevzuat hükümlerinin birlikte değerlendirilmesi sonucunda; intibak planı yeterli görülmeyen ekli listedeki şirketlerin Kanunun Geçici 7’nci maddesinin dördüncü fıkrası kapsamında tasfiyelerine karar verilmiştir” denildi.
İŞTE O ŞİRKETLER
Tasfiye edilen şirketlerin isimleri şöyle: İktisatevim, Vizyonevim, Doğruevim, Finansevim, Birikimevim, Yaşamevim, HH Aydın Yatırım Holding A.Ş, İhtiyaçevim, Varlıkevim, İstek Evim, İkizlerevim, Destekevim, Gerçekevim, Değer Tasarruf, Önceevim, Morevim Tasarruf, Hedefevim, Gelecek Tasarruf, Birlikbirikim Gayrimenkul, Tasarruf Organizasyon ve Gayrimenkul Pazarlama A.Ş. oldu. ŞUBELERİN ÖNÜNE BEKÇİLER NÖBET TUTUYOR!
Tasfiye edilen şirketlerin birçoğu Gaziantep’te de faaliyet gösteriyordu. BDDK’nın tasfiye kararının ardından, o şirketler kapatıldı. Şirketlerin Gaziantep’te bulunan şubelerin önünde ise Bekçiler görevlendirildi.
44 BİN KİŞİ PARA YATIRDI
Tasarruf finansman şirketi denilen yani kura ile ev araba sahibi yaptığını iddia eden şirketlerden 21’i tasfiye edildi.  Ancak bu tasfiye edilen şirketlere para ödeyen on binlerce kişi paralarının akıbetini henüz bilmiyor. Tasfiye edilen 21 faizsiz konut şirketinde toplam 44 bin 500 hesap bulunuyor. Bu 44 bin 500 kişinin yatırdığı para tutarının 601 milyon TL, imzaladıkları sözleşme tutarının ise 6 milyar TL olduğunu ileri sürüldü.
PARALARIN HEPSİ TAHSİL EDİLEBİLECEK Mİ?
Gaziantep’te de binlerce kişinin kayıtlı olduğu sistemde, BDDK’dan vatandaşların alacakları ile ilgili halen bir açıklama yapıldı. Gündeme gelen iddialara göre, vatandaşlara yapılacak ödemeler, şirketlerin mal varlığı tutarı kadar olacak. Dolayısıyla Evim Şirketlerine on binlerce lira para yatıran vatandaşların, yatırmış oldukları paraların tamamını tahsil edemeyecekler gibi görünüyor.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here