Esnaf, kontak kapatma noktasında!

0
117

Gaziantep’te toplu taşıma hizmet sunan esnaf, akaryakıt fiyatlarına gelen zamlara tepkili. Art arda gelen zamlar ile birlikte kontak kapatma noktasına geldiklerini belirten esnaf, artan maliyetler nedeniyle zarar ettiklerini, esnafa yönelik desteklerin hayata geçirilmesi gerektiğini belirttiler.

“DESTEK YOK, ESNAF ZORDA” Gaziantep’te toplu taşıma hizmeti sunan Özel Halk Otobüsü esnafı, artan akaryakıt fiyatlarından olumsuz etkiledi. Döviz kuruna bağlı olarak maliyetlerin arttığını belirten esnaf, “Her gün yüzlerce insanı taşıyoruz. Pandemi ile birlikte yolcu sayısında azalma meydana geldi, kazançlarımız ise geçmişe göre azaldı. Yedek parça, akaryakıt gibi girdi maliyetlerine artık gücümüz yetmiyor. Pandemi döneminde uygulanan sokağa çıkma ve yolcu sınırlaması gibi yasaklar, bizleri olumsuz etkiledi. Bu süreçte ne yazık ki devletten yeterli oranda destek alamadık. Hal böyle olunca, gücümüzü önemli ölçüde kaybettik.”

“KAZANCIMIZ DÜŞTÜ” Tüm olumsuzluklara rağmen yolcu taşımaya devam ettiklerini söyleyen esnaf, “Ancak bizim de dayanma gücümüz kalmadı. Akaryakıt fiyatlarına art arda gelen zamlar sonra bir litre motorinin fiyatı 8 liranın üzerine çıktı. Kazancımız bu denli düşmüş, maliyetler bu kadar artmış iken art arda gelen zamlar mağdur etti.”

“ARTIK ÇÖZÜM BULUNMALI” Sözlerini sürdüren esnaf, “Artışların, dışa bağımlılıktan kaynakladığını biliyoruz ancak, bu pahalılığın önüne geçecek ya da esnafı bu zarardan kurtaracak adımlar atılmalı. Artık dayanacak gücümüz kalmadı ve her geçen gün borçlarımız artıyor. Devletimiz, esnafın sorunlarına çözüm bulunmalı” diye konuştu.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here