Erdoğan’ın müzik yasağı açıklamasına tepki: #KusuraBakıyoruz

0
140

Başta sanatçılar ve müzisyenler olmak üzere birçok kişi müziğe getirilen yasağa ‘#kusurabakıyoruz’ etiketiyle tepki gösterdi, bireysel konserler verdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun ise bu tepkileri ‘eski Türkiye alışkanlıklarını terk edemeyenler’ diye nitelendirdi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın 1 Temmuz tarihinden itibaren uygulanacak normalleşme adımlarını açıklarken “Müzikle ilgili sınırlamayı da 24.00’e çekiyoruz. Kusura bakmasınlar, gece kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yok” ifadelerini kullanmasına insanlar sosyal medyada #kusurabakıyoruz etiketiyle tepki gösterdi.

Başta pandemi döneminin en çok etkilenen sektörlerinden biri olan eğlence sektöründen müzisyenler ve sanatçılar tarafından gelen tepkiye kısa sürede birçok vatandaş dahil oldu.

‘Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz’

Sanatçı Cem Adrian, “Yıllardır verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı hepinizden özür dileriz” sözleriyle Erdoğan’ın sözlerine tepki gösterdi.

Aylin Aslım ise “Müzik rahatsızlık vermez, rahatsız ruhlara şifa olur. Müzisyen rahatsız etmez, sanatını icra eder. #kusurabakıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Müzisyenlerden bireysel konserler

Erdoğan’ın ifadelerine tepki gösteren birçok müzisyen ise bireysel eylemler gerçekleştirerek gece saat 24.00’ten itibaren balkonlarda ve sokaklarda müzik yaptı.

Ağaçkakan gözaltına alındı

Erdoğan’ın müzik yasağına tepki göstererek İstanbul Kadıköy’de bulunan Mehmet Ayvalıtaş parkında konser vereceğini söyleyen Ağaçkakan ise altı dinleyicisiyle birlikte gözaltına alındı.

Altun: Eski Türkiye alışkanlıklarını terk edemeyenler

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun,  ise gelen tepkilerin ardından yaptığı açıklamada “Yeni normalleşme uygulamalarına milletimizle birlikte sevinmek yerine ideolojik bir çarpıtmayla ‘müziğin engellendiği’ şeklinde tezvirat ve manipülasyona sarılanlar olmuştur” ifadelerini kullandı.

Müzikli eğlence mekanlarının tüm dünyada belirli bir zaman dilimine göre düzenlendiğini iddia eden Altun,  “Sayın Cumhurbaşkanımız, dünyada da benzer örnekleri olan bu uygulamaya ilişkin genel bir kaideye işaret etmiştir” dedi.

Altun söz konusu tartışmaları “eski Türkiye alışanlıklarını terk edemeyenlerin sahte bir yaşam tarzı tartışmasıyla suni bir gündem oluşturma girişimi” olarak nitelendirdi.

YEŞİL GAZETE

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here