Elektrik ve Doğalgaz faturaları kabardı !

0
74

Türkiye İstatistik Kurumu, 2021 yılı Ocak-Haziran dönemine ait “Elektrik ve Doğalgaz Fiyatları” verilerini açıkladı. Söz konusu verilere göre, elektrik kullanım için ödediği tutar bir önceki döneme göre yüzde 13,4, 2020 yılının aynı dönemine göre ise yüzde 10,9 oranında arttı. Doğalgazda ise bu oran yüzde 5,4 arttı. 1 Ekim tarihi itibariyle elektrik ve doğalgaza yapılması beklenen zamlar ile vatandaşın faturasının daha da kabarması bekleniyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2021 yılının Ocak-Haziran dönemine ait Elektrik ve Doğal Gaz Fiyatları istatistiklerini açıkladı. TÜİK verilerine göre, sanayide 2021 yılı I. dönem elektrik fiyatlarına bakıldığında, tüketicilerin 1 kWh elektrik için ödediği tutar bir önceki döneme göre yüzde 13,4, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 10,9 artarak ortalama 65,0 kuruş oldu. Konutlarda, 1 kWh elektrik için, tüketicilerin 2021 yılı I. döneminde ödediği tutar bir önceki döneme göre yüzde 8,2, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 11,7 artarak ortalama 79,5 kuruş oldu.

Sanayide 2021 yılı I. dönem doğal gaz fiyatlarına bakıldığında, tüketicilerin 1 metreküp doğal gaz için ödediği tutar bir önceki döneme göre yüzde 3,8 artarken, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,7 azalarak ortalama 182,1 kuruş oldu. Konutlarda, 1 metreküp doğal gaz için tüketicilerin 2021 yılı I. döneminde ödediği tutar bir önceki döneme göre yüzde 3,3, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 5,3 artarak ortalama 192,3 kuruş oldu.

Öte yandan dünya piyasalarında giderek yükselen doğalgaz fiyatları elektrik üretimi, sanayi ve konutlarda ısınma için kullanılan doğalgaz fiyatlarına zam olarak yansıyacak gibi görünüyor. Her yıl kış ayları öncesi Ekim ayında doğalgaza yapılan zamların bu yılda olması bekleniyor. 1 Eylül tarihinde Sanayide kullanılan doğalgaz fiyatlarına yapılan zammın ardından konutlarda kullanılan doğalgaz ücretlerine de zam yapılması bekleniyor. Öte yanda en son Temmuz ayında zam yapılan elektrik kullanım ücretlerinde de artış bekleniyor. Yüzde 12 ila 15 arasında olması beklenen zammın bugün EPDK tarafından duyurulması bekleniyor.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here