Eğitim sorunlarının çözümü için “Gaziantep Eğitim İzleme Kurulu ” oluşturuldu

0
443

Eğitim Sen, DİSK, SES, BES, Tüm Bel Sen, Haber Sen, TTB, İHD, AKD, CHP, HDP, Sol Parti ve EMEP’in içinde yer aldığı Gaziantep Eğitim İzleme Kurulu oluşturuldu. Kurul, eğitim alanında yaşanan tüm eşitsizlikleri, sorunları ve mağduriyetleri kayıt altına alacak, sonuçlar ve geliştirilen önerilerle çözüm üretilmeye çalışılacak.

Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı, dünya genelinde 463 milyon öğrencinin eğitime erişiminin tamamen kesildiğine dikkat çekerken, “Milyonlarca öğrenci tarikatların ve cemaatlerin ellerinde yaşamının kararmasına direnemiyor. Milyonlarca kız öğrenci çaresiz şekilde okulları terk ediyor, çocuk yaşta evliliğe zorlanıyor. Milyonlarca öğrenci sermayeye ucuz iş gücü olmaları için eğitimin dışına itiliyor” ifadelerini kullandı.

463 milyon öğrencinin eğitime erişimi kesildi

Parlakçı, “Eğitim alanında yaşanan eşitsizlikler ve sorunlar salgın öncesinde de vardı, ancak salgınla birlikte artık katlanılmaz boyutlara ulaştı. Salgından önce de pek çok kesim için eğitime eşit erişim mümkün değildi, ancak salgınla birlikte dünya genelinde 463 milyon öğrencinin eğitime erişimi tamamen kesildi. Salgın yaşanan eşitsizlikleri ve mağduriyetleri derinleştirdi ve en önemlisi görünür hale getirdi” dedi. 

Milyonlarca öğrencinin eğitim hakkından eşit yararlanamadığını kaydeden Başkan Parlakçı, “Milyonlarca öğrenci kendilerine dayatılan tekçi eğitimle farklılıklarının yarattığı zenginliği değil dışlanmayı, yok sayılmayı yaşıyor. Milyonlarca öğrenci eşitsiz, yarışmacı ve rekabete dayalı eğitim sisteminin kendilerine dayattığı hayatı yaşamak zorunda kalıyor. Siyasi iktidar kendi istediği geleceği oluşturmak için sürekli olarak genç kuşakların kamusal eğitim hakkını sınırlandırıyor ve bu hakkın kullanılmasını olanaksız hale getiriyor” şeklinde konuştu.

Bu gidişe daha fazla sessiz kalmak mümkün değil

Başkan Parlakçı, salgının öğrencilerin, eğitim ve bilim emekçilerinin yaşamı üzerindeki yıkıcı etkisinin her geçen gün artırdığı tespitini yaparken, “Özelde ve kamuda çalışan milyonlarca eğitim ve bilim emekçisi ya işlerini kaybetme riski ile karşı karşıya ya da işlerini kaybetmemek için düşük ücretlerle, uzun süreler ve güvencesiz şekilde çalışmak zorunda kalıyor. Artık salgın, hem öğrenciler hem de eğitim ve bilim emekçileri için bir eğitim krizine dönüşmüş durumda. Yoksul öğrenciler, mülteci ailelerin çocukları, anadilinde eğitim hakkından mahrum olan öğrenciler, mevsimlik tarım işçisi ailelerin çocukları, kız çocukları, özel eğitime gereksinim duyan öğrencilerimiz sınav merkezli, yarışmacı ve rekabete dayalı eğitim sistemi tarafından zaten yok sayılmaktaydı. Salgınla birlikte eğitim hakkından tamamen mahrum kalan milyonlarca öğrencinin sesi olmak şimdi bizlere düşen en önemli görev. Yaşanan sorunlara, yiten umutlara, çaresiz çığlıklara gözlerini ve kulaklarını kapatmış olan siyasi iktidarın önceliği, eğitim aracılığıyla kendine sorunsuz bir gelecek sağlamak, iktidarının sürekliliğini sağlamak. Bu gidişe daha fazla sessiz kalmak mümkün değil” değerlendirmesinde bulundu.

Eğitim alanında sorun yaşayan tüm kesimlerin sesi olacağız

Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı, konuşmasını şu şekilde sonlandırdı: “Biz aşağıda imzası bulunan kurumlar eğitim alanında yaşanan tüm bu sorunlara ve eşitsizliklere karşı yan yana geldik. Biz öğrencilerimizin eşit eğitim hakkı için ellerimizi birleştirmeye karar verdik. Tek bir öğrencinin dahi geride kalmaması için kol kola girdik. Eğitim emekçilerini savunmanın, halkı ve geleceği savunmak olduğundan hareketle öğretmenlerimiz, eğitim ve bilim emekçileri için seslerimizi birleştirdik. Eşit ve özgür bir gelecek, aydınlık yarınlar için Gaziantep Eğitim İzleme Kurulu oluşturmaya karar verdik. Bu kurul ile ilimizde eğitim alanında yaşanan tüm eşitsizlikleri, sorunları ve mağduriyetleri kayıt altına alacağız. Kayıt altına aldığımız sorunların, nedenlerini ve sonuçlarını anlamaya çalışacağız. Çıkardığımız sonuçlar ve geliştirdiğimiz önerilerle yaşanan tüm sorunlara çözüm üretmeye çalışacağız. Sorunları çözmesi gereken tüm kamu kurumlarının görev ve sorumluklarını yerine getirmesi için üzerimize düşeni yapacağız. Kısacası eğitim alanında sorun yaşayan tüm kesimlerin sesi olup, yanı başlarında olacağız.”
gaziantepsabah.com/Hüseyin Karataş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here