Dr. Ayşegül Ateş Tarla; “Gaziantep’te sağlık sistemi kilitlenmiş durumda !”

0
967
Fotoğraf; gaziantepsabah.com

Gaziantep’te Koronavirüs vaka sayıları her geçen gün daha da artıyor. MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay’ın kentte günlük vaka sayısının 2 bine ulaştığını ilişkin açıklamasını değerlendiren Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Dr. Ayşegül Ateş Tarla, açıklamanın kendileri için sürpriz olmadığını kaydetti. Açıklamalarda bulunan Tarla, “Sağlık Sisteminde mevcut hasta sayısını aştığınız anda sağlık sistemi çöker. Sağlık Sistemimiz kilitlenmiş durumda. Şu anda hastanelere Covid-19 hastalarını yönlendiriyoruz. Sağlık Sistemi, Covid-19 hastalarını dahi yürütmekte güçlük yaşıyor” diye konuştu.

MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, Gaziantep’te günlük 2 bin Covid-19 vakasına rastlandığını açıkladı. Atay’ın açıklamaları kentte Koronavirüs Salgınının geldiği boyutu gözler önüne sererken, Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Dr. Ayşegül Ateş Tarla salgına ilişkin açıklamalarda bulundu. Tarla, “Sahadan aldığımız bilgiler doğrultusunda Gaziantep’te vaka sayılarının 1200’lerin üzerine çıktığını açıklamıştık. Sermet Atay, vekil olduğu için salgına ilişkin daha net bilgilere ulaşabiliyor. Meslek Odası olarak bizimle salgına ilişkin veriler paylaşılmadığı için net bilgiye ulaşmakta güçlük yaşıyoruz.”

HASTANELERDE DURUM VAHİM!

Günlük 2 bin vaka oranının kendileri için sürpriz olmadığını söyleyen Tarla, “Kentte vaka artışlarının yüksekliği Aile Hekimlerinin sistemlerine düşen filyasyon hastalarının oranından anlaşılıyor. Aile Hekimlerinin takip ettiği kişilerin yarısının pozitif vaka olduğunu biliyoruz. Bu oran geçtiğimiz aylarda düşük iken şu anda 120 kişiye kadar yükseldi. Takip edilen kişi sayısında ciddi artışlar var. Sahadan aldığımız bilgilere göre, yoğun bakımların dolduğu, yeni servislerin açıldığı, ek servisler yapıldığını biliyoruz. Bu durum yalnızca Gaziantep’te değil, hemen hemen tüm büyükşehirlerimizde geçerli.”

“VAKA SAYISI ARTTI”

Kış aylarında hastalığın şiddetinin artacağını öngördüklerini söyleyen Tarla, “Mevcut durumda izolasyonu yönlendiriyoruz. İnsanların evde izole etme durumunu kontrol etmek çok zor. Yurtlar izolasyon kurallarına uymayan hastalar için kullanıyoruz. Filyasyon yapıyoruz ama bizim yaptığımız temaslı hastayı tespit edip ilaç vermekle sınırlı kalıyor. Burada Sosyal Devlet anlayışıyla tedbirlerin alınması gerekir. İş yerini kapatırken, bunu sosyal devlet anlayışıyla yaparak onun mağduriyetini de gidermeliyiz. Bu noktada kısıtlamalar getirilmesi gerekiyor. AVM’ler başta olmak üzere hareketlilik devam ediyor, vakalarımız ise çok yüksek. Tedbirlerin sosyal devlet anlayışıyla hayata geçirilmesi gerekiyor. TTB olarak, acil kapanma gerektiğini söyledik. Sosyal hareketliliğin kısıtlanması önemli.”

“VATANDAŞ, YOĞUN BAKIM İÇİN SIRA BEKLİYOR”

Yoğun bakımlarda doluluk oranlarının yüzde yüze ulaştığını söyleyen Tarla, “Yoğun bakımlarda yer bulmakta güçlükler yaşanıyor. Yüzde 100 doluluk olduğunu söyleyebiliriz. Hekim arkadaşlarımızdan aldığımız bilgilere göre, yoğun bakım için sıra bekleyen hastalarımız olduğunu görüyoruz.”

İBRAHİMLİ BÖLGESİ’NDE VAKALAR ARTTI

Meslek Odası olarak bilgi alamadıklarını söyleyen Tarla, “Vaka sayısındaki artışları sahadan aldığımız bilgiler doğrultusunda gözlemliyoruz. Bir meslek odası olarak şeffaf bilgiye ulaşamıyoruz. Bir yandan insanlara hastalık var diyoruz, diğer yandan vaka sayıları değişmiyor. Hal öyle olunca insanlar, hastalığın yayıldığına inanmıyor. Aile Hekimliği Sisteminde 20 gün kadar öncesinde 10 kişiyi takip eden hekimlerimiz bugün 50-60 kişiyi takip ediyorlar. İbrahimli Bölgesi’nde bir Aile Hekiminin takip ettiği kişi sayısı 120’ye kadar çıkıyor. . Kırsal mahallelerde bu sayı daha da yükseliyor. Vaka sayısında bulunan kişi sayısındaki artışın ne kadar arttığını görebiliyoruz. Ciddi bir hasta artışı var.”

“SİSTEM, COVİD-19’U ÇÖZMEYE ÇALIŞIYOR”

Açıklamalarını sürdüren Tarla, “Gaziantep’te, Temmuz ayında vaka sayısında artış yaşandı ancak içinde bulunduğumuz dönemde daha fazla sorun yaşıyoruz. Sağlık Sistemi kilitlenmiş durumda. Sağlık Sisteminde mevcut hasta sayısını aştığınız anda sağlık sistemi çöker. Şu anda hastanelere Covid-19 hastalarını yönlendiriyoruz. Sağlık Sistemi, Covid-19 hastalarını dahi yürütmekte güçlük yaşıyor. Covid-19 dışında olan hastalar, hastanelere gitmiyor. Sistem yalnızca Covid-19’u çözmeye çalışıyor. Sağlık Sistemi tıkandı” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Atay ve Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Dr. Ayşegül Ateş Tarla’nın açıklamaları, Gaziantep’te Koronavirüs Salgını nedeniyle bu kışın oldukça zor geçeceği yönünde oldu.

gazeteekspres.com/A.DUMAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here