DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu: Gaziantep’te işçiler suç ve iftirayla işten çıkarıldılar !

0
494

Gaziantep’te Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun katılımıyla Kod-29 bahanesiyle işten atıldıklarını iddia eden işçiler OSB’de protesto gösterisi düzenledi.

Gaziantep’te bir fabrikada haksız yere işten çıkarıldıklarını ileri süren işçiler durumu protesto etti. DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun da katılımıyla  düzenlenen protesto gösterisinde yaklaşık 100  işçi 4. Organize Sanayi Bölgesi Tekstil Kavşağı’nda slogan atarak yürüyüş yaptı.

MADDELERİ OKUSANIZ TÜYLERİNİZ ÜRPERİR

Kod-29 ile işçilerin suç ve iftirayla işten atıldıklarını söyleyen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Gaziantep’te de Kod-29 ile işten atılan emekçi kardeşlerimizin hakkını savunmak için buraya geldik. İşçiler ‘Kod 29’ kapsamında işten çıkartıldı. ‘Kod 29’ iyi niyetlere uymayanlar şeklinde tarif edilir. Altındaki maddeleri okursanız tüyleriniz ürperir. Kod 29’un içeriğinde öyle şeyler yazar ki böyle bir suç ve iftira ile işten çıkarılmanın ne kadar kötü bir şey olduğunu herkes görür” dedi.

KIDEM TAZMİNATI VERMEK İSTEMİYORLAR

Çerkezoğlu, “Pandemi bir yılı geride bıraktı, bütün dünyada milli gelirine oranla işçisine emekçisine halkına en az destek veren iki ülkeden bir tanesiyiz. Türkiye sağlık harcamaları dahil olmak üzere milli gelirinin sadece yüzde birini yurttaşlara destek olarak aktardı. Bunu içinde de sağlım harcamaları dahil işçi sınıfına hiçbir katkı verilmedi. Bir işten çıkarma yasağı getirdiler sözde bu işten çıkarma yasağıyla birlikte işverenlere işçilerin tek taraflı olarak ücretsiz izne çıkarma hakkı verdiler. İki buçuk milyona yakın işçi arkadaşımız ücretsiz izin dayatmasıyla ne zaman çağıracakları belli olmadan çağırılıp çağırılmayacakları bile belli olamadan işsizlik fonundan verilen günde 39 lira gibi ücretle yaşamak zorunda bırakıldı. Bir işten çıkarma yasağı getirdiler ama istisnalar koydular. Yani bildiğimiz Kod-29’u istisna yaptılar. İşverenler çalışma hayatından zaten kanayan bir yara olan Kod-29’u bu pandemi süresinde ellerinden geldiği kadar suiistimal etti. Kod-29 çalışma hayatının kanayan bir yarasıdır. İşverenler daha önceki süreçlerde işçiye karşı kıdem tazminatı yükümlülüğünden kurtulmak için işçiye kıdem tazminatı vermemek için Kod-29’u kullandılar” diye konuştu.

devhaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here