“Çocuklarımıza güzel ve kavgasız bir Türkiye bırakmak zorundayız “

0
219

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şanlıurfa programı öncesinde Gaziantep’te ki Şanlıurfalılarla bir araya geldi.

Buluşmada önemli mesajlar veren Kılıçdaroğlu’na Gaziantep Şanlıurfalılar Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Onursal Başkanı Mehmet İsmet Erdoğan, Kelaynak Kuşu tablosu hediye etti.

Kılıçdaroğlu, “Şanlıurfalıların Gaziantep’te önemli bir yere gelmesi beni son derece mutlu etti. Başkan, Gaziantep’te çalışan Urfalıların dışlandıkları yönünde bir algı ifade etti. Bir derneğin başkanı olarak böyle bir algıyı dile getirmeniz böyle bir gerçekliğin olduğunu gösteriyor. Bu gerçeklik sadece ekonomi de değil siyasette de var. Bu konuda bizim de çok başarılı olduğumuzu söylemem. Eğriye eğri doğruya doğru. CHP’de burada Şanlıurfalıları görmezden geldi” öz eleştiri yaptı.

Camiye, kışlaya ve adliyeye siyaset sokulmamalı

Camiye, kışlaya, adliyeye siyasetin sokulmaması gerektiğini, buralara siyasetin sokulması halinde toplumun bölüneceğini ifade eden Genel Başkan Kılıçdaroğlu, “Toplumun ayrıştırıp böldüler. Her birimizin kimliği kendi şerefimizdir, ama bu siyasete malzeme olmaz. Bu ülkede ki 84 milyon aynı şekilde vatansever ve yurtsever ve eşit. Yaşantımdan, inancımdan ötürü ayrıştırırsan o zaman eşitlik ortadan kalkar. Artık bizim helalleşmemiz lazım. Çok bölündük ve ayırıştık, artık helalleşmeliyiz. Bu ülkede başbakan ve gencecik fidan gibi çocuklar idam edildi. Kimi alkışladı kimi öfkelendi ama bunları bir tarafa bırakıp artık helalleşmeliyiz” şeklinde konuştu.

Bir araya gelip konuşabiliyoruz o zaman niye kavga edelim?

Siyasetin bir ayrışma ve vatandaşı bölme aracı olmadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Siyaseti iyilikte, irfanda, ilimde ve güzellikte yarışma aracı olarak kullanmalıyız. Biz buraları bırakıp ‘O onu söyledi bu bunu söyledi’ derdindeyiz. Bunlardan çıkmamız gerekiyor. Eğer destek verirseniz çıkacağız. Söz verdik milleti barıştıracağız. Barış kadar güzel bir şey var mı? Neden barışmayalım ve neden kavga edelim? Barışıp bir araya geleceğiz. Hatamız varsa ‘Evet hatamız var’ diyeceğiz, oturup helalleşeceğiz. Bunu beraber ve birlikte yapacağız. Çocuklarımıza güzel ve kavgasız bir Türkiye bırakmak zorundayız. İyi Parti, Demokrat Parti ve Saadet Partisiyle bir ittifak kurduk. Lakin geçmişte bu partiler neredeyse birbirinin düşmanıydı. Ama her liderin olgunlaştığını, ne kadar güzel hareket ettiğini ve bu davranışlarını demokrasi üzerine ve saygı üzerine inşa ettiğini görüyoruz. Demek ki bir araya gelip konuşabiliyoruz o zaman niye kavga edelim?” açıklamasını yaptı.

Kimse aklını başkasının cebine koymaz, koymamalı

Gaziantep Şanlıurfalılar Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Onursal Başkanı Mehmet İsmet Erdoğan, “TÜİK verilerine göre Gaziantep’te 350 bin Urfalı yaşıyor. Gaziantep’te gördüğünüz binaların çoğu Urfalıların sırtında yükseldi. Kumunu, demirini ve çimentosunu sırtlayarak çıkardılar. Bugün en önemli binalarda o gün çimento, kum ve demiri taşıyanların çocuklarının imzaları var, onlar Gaziantep’in en büyük müteahhitleri. 15 yıl önce ilk STK’larımızın tohumlarını attık. Ancak STK’lara tehlikeli kurumlar olarak bakılıyor. Biz bu kentte yaşıyorsak, marka değerini yükseliyorsak, bu kentin istişare kurullarında da olmalıyız. Ama Gaziantep’te yaşan Urfalılar, ‘Kabul edilmiyoruz’ dışlandıkları algısı var. Bu kentte 2 milyon insan yaşıyorsa bu kentin tapusu 2 milyon insanındır. Kimse aklını başkasının cebine koymaz, koymamalı” ifadelerini kullandı. Özer Karınca

“Çocuklarımıza güzel ve kavgasız bir Türkiye bırakmak zorundayız” diyen Kılıçdaroğlu, “Artık bizim helalleşmemiz lazım. Çok bölündük ve ayırıştık, artık helalleşmeliyiz” dedi.

gaziantepsabah.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here