Çatılardaki kar ve buz kütleleri tehdit oluşturuyor

0
163

Gaziantep’te 18 Ocak tarihinden itibaren meydana gelen yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle 120 adet çatı, ahır ve iş yerleri ile bir kapalı otoparkta çökme meydana geldi.

Gaziantep AFAD verilerine göre 18 Ocak tarihi akşam saatlerinden itibaren meydana gelen çökme olaylarında 158 adet küçükbaş ve 96 büyükbaş hayvan telef oldu. Çatı, ahır ve iş yerlerinde maddi hasarlar meydana geldi.

AFAD, kaymakamlıklar, ilgili belediyeler ve ilgili kurumlar tarafından hasar tespit çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Gaziantep Valisi Davut Gül, yoğun kar yağışı nedeni ile çatıların üzerinde bulunan kar ve buz birikintilerinin hem binalar hem de iş yerleri için güvenlik açısından tehlike oluşturduğunu, ayrıca birçok olayda görüldüğü gibi maddi hasarlara da yol açtığını söyledi.

Vatandaşların çatılarında bulunan kar ve buz kütlelerini temizlemesi noktasında daha fazla hassasiyet göstermesi gerektiğini belirten Gül, önümüzdeki bir hafta boyunca meteoroloji verilerine göre kar yağışı beklediklerini hatırlattı.

Gül, yağan yeni karla birlikte vatandaşların muhtemel çökme olaylarında yaralanma ve maddi hasar yaşamasının önüne geçmek istediklerini söyledi.

Çatı çökmelerine karşı, inşaatlarda kullanılan demir iskelelerin önlem olarak kuvvetlendirici fayda sağladığını dile getiren uzmanlar, özellikle zayıf çatılara ilave dikmeler monte edilmesi, karın tuzlu su içeren solüsyonla eritilerek aşağı indirilmesi tedbirlerinin vatandaşların da uygulayabileceği etkili yöntemler olduğunu dile getiriyor.

gazianteptime.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here