Bulgur ve simidin kilo fiyatı 12 liraya yükseldi

0
312

Gaziantep’te bakliyat fiyatları son günlerde tavan yaptı. Bulgur ve simidin kilo fiyatı 12 liraya yükseldi.

Dövizde yaşanan artışla birlikte temel tüketim ürünlerine üst üste zam gelmeye devam ediyor. Bu yılın başında 4 lira 50 kuruştan satılan bulgur ve simidin kilo fiyatı en düşük 12 lira oldu. Dolar kurunun 14 lirayı geçtiği ülkemizde bulgur ve simitte yaşanan artış özellikle yoksul aileleri perişan etti.

YOKSULUN BULGURUNA KUR DARBESİ

Geçtiğimiz yıllarda kuraklık gerekçesiyle yükselen gıda fiyatlarının bu yılki gerekçesi ise kurlardaki dalgalı artış. Vatandaşın yaklaşan kış ayları nedeniyle hazırlığını yaptığı zahre, kuruluk ve salçanın yanı sıra ev yapımı salçanın kilo fiyatı da tavan yaptı. Kış ayları için hazırlanan bulgur-simidin kilo fiyatı en düşük 12 liradan satılıyor. Yakacak kömürün ton fiyatı ise 3 bin 800 liraya ulaştı.

BAKLİYAT ÜRÜNLERİ ZAM ŞAMPİYONU OLDU

Zahre dediğimiz ve vatandaşın kış günleri için alıp istiflediği bakliyat fiyatlarında da durum farklı değil. Daha iki ay evvel kilogramı 8 ile 10 liradan satılan nohut, barbunya, kuru fasulye ve pilavlık baldo pirinç bugün ortalama 20-28 lira gibi fiyatlarla tüketiciye sunuluyor. Gaziantep’te her hangi bir üründe fiyat artışı için gerekçe bulma sıkıntısı yaşamıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda sadece kuru bir “bu yıl kuraklık olacak” söylentisinin çıkmasıyla anında tırmanışa geçen tarımsal ürünler, bu yıl ise kur fiyatları gerekçesiyle arttı. Ülkemizde kış aylarının ağır yaşandığı şehirler sıralamasında üstlerde yer alan Gaziantep’imizde diğer yoğun yaşanan şehirler gibi vatandaş, zahreliğini yani kışlık bakliyatını yazdan alıp eve istifleme geleneğini bozmuyor. Fiyatların yükseldiğini görmek ise şaşkınlığını ve kaygısını gizletmiyor.

BİR AİLENİN KIŞLIK İHRİYACININ ORTALAMASI 5 BİN LİRA

Şehrimizde en çok tüketilen tahıl ürünlerinin başında gelen pilavlık ve köftelik bulgur ile pirinç almak için reyona giren vatandaş, bir hayli yüksek rakamla karşılaşıyor. Gaziantep’te yaşayan bir aile bu gıdalardan 25’er kilogramlık çuvallar halinde alıyor. Başlıca tükettiği gıdalar ise toplamda bütçesini sarsıyor. Buna göre 25 kg bulgur, 25 kg simit ve 25 kg pirinç alan bir vatandaşın cebinden yaklaşık 900 lira gibi bir rakam çıkıyor. Bunun yanında 10’ar kilo da fasulye, nohut ve mercimek istifleyince 700 lira daha biniyor ve rakam yaklaşık 1600 liraya ulaşıyor. Gazianteplinin kışlık ihtiyaçları bununla da bitmiyor. Salçası, kuruluğu derken rakamlar daha da şişiyor ve dar gelirlinin altından kalkamayacağı boyutlara ulaşıyor. Bu rakamlara göre Gaziantep’te yaşayan 4 kişilik bir ailenin kışlık gıda hazırlığı ortalama 4 bin 500 liranın altına düşmüyor.

hakimiyetgazetesi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here