“Bir çocuk bilirse kendi haklarını koruyabilir ve sahip çıkabilir”

0
39

Bir dizi temaslarda bulunmak için Gaziantep’e gelen TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesindeki Çocuk Hakları Alt Komisyonu, Gazişehir İl Öğrenci Meclisi Toplantısına katıldı.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesindeki Çocuk Hakları Alt Komisyonu Başkanı AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, “Çocuk Meclisleri yaygınlaşsın istiyoruz. Çocuklarımızı dinleyelim ama söylemlerini biz hayata geçirmeyelim, kendi haklarını bilsinler. Hatta bu uygulama aktif olsunlar istedik. Bir çocuk bilirse kendi haklarını koruyabilir ve sahip çıkabilir” dedi.

Çocuk Koruma Kanunu’nu çocuk diliyle özetlediklerini kaydeden Katırcıoğlu, “Hukuk dilinin ağır kelimelerini sadeleştirerek ve biraz görsel kullanarak bir çocuğun ihtiyacını karşılamak için nasıl yol izleyeceğini anlatan bir kitapçık haline getirdik. Bu bir ön çalışmaydı. Anayasamız başta olmak üzere tüm mevzuatlarda çocuklarla ilgili kanunları çalışmaları bitmek üzere. Daha kapsamlı bir kitapçık halinde sizlere gönderilecek. Bu kitapçıkta çocukların anlayacağı dilden tüm mevzuatlar yer alacak. Sizler ne kadar iyi hazırlanırsanız, kendi birikimlerini oluşturursanız ülkenin geleceğine çok daha önemli ve güzel katkılar sunacaksınız” şeklinde konuşma yaptı.

Gaziantep’te 600 bin civarındaki çocuğu kendi çocuğumuz gibi görüyoruz

Gazişehir İl Öğrenci Meclisinin Türkiye’ye örnek bir uygulama olduğunu dile getiren Gaziantep Valisi Davut Gül, “Gaziantep’te 600 bin civarındaki çocuğu kendi çocuğumuz gibi görüyoruz. Kendi çocuğumuzda olmasını istediğimiz özellikleri ve yetenekleri çocuklarımıza vermek istiyoruz. Bu çalışmalar neticesinde her bir çocuğumuzun yetenekleri gelişecek, önü açılacak ve topraklara ait ne varsa kendisinde daha fazla görecek. Taleplerinizi aldık ama beyin göçü ile yurt dışında okumayı birbirine karıştırmamak lazım. Dünyanın en iyi üniversitelerinde okursunuz, orada gördüklerinizi ve öğrendiklerini bir gün gelip bu topraklarda uygularsınız” değerlendirmesinde bulundu.

Okumak, farklı dünyalar ve insanları tanımanın en güzel yolu

Öğrenci Pelin Kayar, “Okumak, farklı dünyalar ve insanları tanımanın en güzel yolu. Bu sebeple Gazişehrimizin okuma alışkanlığını artırmak için Gaziantep Valisi Davut Gül’ün başlattı, ‘Ben okuyorum, Gaziantep okuyor’ projesi kapsamında çeşitli faaliyetlerde bulunduk. Faaliyetlerimizi sosyal medyadan paylaşıp diğer okulların da yararlanmasını sağladık. Öğretmenlerimiz ile haftanın belirli gün ve saatlerinde okuma düzenledik. Bu çalışmalarımızı akşam evde ailelerimizle birlikte sürdürdük. Okul kütüphanesini zenginleştirmek için kitap toplama kampanyaları gerçekleştirdik. Okuduğumuz kitapları arkadaşlarımızın faydalanması için kütüphaneye bağışladık. Hedefimiz daha fazla okumak, daha fazla yazarlarla tanışmak ve zihin dünyamızı daha fazla geliştirmek” açıklamasını yaptı. 

gaziantepsabah.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here