Babacan, Gaziantep’te gazetecilerle bir araya geldi

0
391

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ederek Türkiye ve Gaziantep gündemini değerlendirdi.

Partisinin düzenlediği bir dizi etkinliklere katılmak üzere Gaziantep’e gelen Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) Genel Başkanı Ali Babacan, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ederek Gaziantep ve ülke gündemini değerlendirdi.. Babacan ‘Nerde zor ve imkansız olaylar  varsa Gaziantep’te oluyor.  Gaziantep zoru başarıyor’’ dedi.

Türkiye ve Gaziantep gündemi hakkında çeşitli değerlendirmelerde bulunan Babacan, “Öncelikle bugün bizleri Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’nde ağırladığınız için çok teşekkür ediyorum. Bu benim Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’ne ilk gelişim. Daha önce farklı vesilelerle Gaziantep basınıyla bir araya gelmiştik ama böyle bir yapılanma içerisinde olmanız ve güzel bir mekanda Gaziantep’e gelenleri ağırlamanız gerçekten çok güzel bir format. Başta değerli başkan olmak üzere tüm Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti mensuplarına teşekkür ediyorum. Biz yurt dışı programlarına gittiğimiz ülkelerde böyle yapılar var, genelde cemiyetleri ziyaret ederek verimli ve güzel toplantılar yapardık.” dedi.

“Gaziantep çok başarılı bir şehir”

Gaziantep’in Türkiye’nin göz bebeği olduğunu belirten Babacan, “Gaziantep çok çalışkan bir şehir, tarihi, kültürü, kültürel zenginlikleri ile ama aynı zamanda tarımıyla, sanayisiyle ihracatıyla nereden baksak gerçekten çok güzel bir şehrimiz, aynı zamanda çok başarılı ve çok çalışkan bir şehrimiz. Bu kadar organize sanayi bölgeleri ile çok canlı sosyal hayatı ile gerçekten çok takdir ettiğimiz bir şehir. Özellikle bu son yıllarda Suriye’den gelen Suriyeliye kollarını, kapılarını, sofralarını, iş yerlerini açmak gerçekten Gaziantep’in hem misafirperverliğini hem de insani değerlere bakış açısından da gerçekten dünyaya örnek gösterilecek bir tutumdur. Özellikle Suriye ve Suriyeliler konusunda Gaziantep’in topyekün gösterdiği olgunluk, her türlü takdirin üzerinde.” diye konuştu.

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay da Babacan’ı Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’nde ağırlamaktan mutluk duyduklarını belirtti.

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’nin çalışmalarından bahseden Ay, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde önemli bir sivil toplum kuruluşu olduğunu ifade etti.

Gaziantep İpekyolu üzerinde bulunan önemli bir kent olduğunu ifade eden Ay, “Gaziantep gerek tarihi, gerek turizmi gerekse üretim ve ihracatıyla önemli bir vizyona sahiptir. Gaziantep, son günlerde parti genel başkanlarının ve bakanların sık sık ziyaret ettiği önemli bir kent oldu. Bu Gaziantep’in önemli bir konjektöre sahip olduğunu açıkça göstermektedir.” diye konuştu.

Yerel basına yapılan kesintiye tepki

Bir gazetecinin Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan tasarruf tedbirleri genelgesi kapsamında yerel basının ekonomik kaynaklarına yapılan kesintilerini sorması üzerine Babacan, söz konusu kesintilerin ve tedbirin yerel basına vurulmuş bir darbe olarak nitelendirerek şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanlığının her türlü harcamasını tasarruf tedbirinin dışına alıp tasarrufu yerel basını zora sokacak adımlarda aramayı çok halis niyetli bir yaklaşım olarak görmedim. Yanlışlıkla olduysa hemen düzeltilebilir, tek imza ile hemen bu akşam basının tasarruf genelgesi dışında tutulduğu belirtilir ve bir imza ile bu sorun bitirilir. Ama bu ısrarla devam ediyorsa halis niyetli olup olmadığı ile ilgili kuşkumuz var.”

Salgın döneminde işsizlik oranlarının zirve yaptığını belirten Babacan, hükümetin salgın döneminde ekonomide izlediği yol haritasını da eleştirerek esnafa sahip çıkılması çağrısında bulunurken işsizliğin de önlenmesi için adımlar atılması gerektiğini belirtti.

gaziantepgunes.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here