Atatürkçülük ile Atatürk İlke ve İnkilapları okul kitaplarından kaldırıldı

0
65

5. sınıfların sosyal bilgiler kitabından, “Atatürkçülüğü ve Atatürk İnkılaplarını Öğreniyorum” ve “Atatürk İlke ve İnkılapları” bölümleri müfredattan çıkarıldı.
Yeni müfredata göre hazırlanan 5. sınıf sosyal bilgiler kitabının içeriği ile ilgili detaylar ortaya çıktı.

çıkan detayların tüm Atatürkçü Türk gençliğini sinirlendirecek türden.

Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre; beşinci sınıfların yeni sosyal bilgiler kitabında Atatürkçülük ile Atatürk ilke ve inkılapları yer almıyor. Ulu önder Atatürk isminden yalnızca Başkent’in neden Ankara olması gerektiği ile ilgili bölümde bahsediliyor.

‘TÜRKLER GAYET AZ YER’

Kitapta yoğurdun Türklere ait bir besin olduğu da anlatıldı. “Türkler gayet az yerler. Sofra zevkine pek az düşkündürler. Bir parça ekmekle beraber tuz, soğan ve yoğurt bulurlarsa yemek için başka şey aramazlar” denilerek Türk işi beslenme alışkanlıklarından bahsediliyor.

KÜLTÜR TANITIMINA RİZE DAMGASINI VURDU: ‘ARAPLARIN TERCİHİ RİZE’

Kitapta Rize’nin tanıtıldığı bölümler dikkat çekti.

Rize Akdere Köyü’nde Kurban Bayramı’ndaki Dönme Dolap Şenlikleri’nden Ziraat Mühendisi Zihni Derin sayesinde yaygınlaşan çay üretimine, yaşanan sel felaketlerinden komşuluk ilişkilerini bozacağı gerekçesiyle Sal Yaylası’na televizyon sokulmamasına kadar birçok başlık kitapta yer aldı.

Arap turistlerin yeni tercihlerinin Rize olduğu vurgulanırken, kültürel değerlerinden ve doğal güzelliklerinden bahsedildi.

haber1923.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here