Antepfıstığı üreticisi zararda !

0
1446

İki yılda bir ürün veren Antepfıstığında, üretici yine zarar etti. Yoğun emek ve çaba ile yetiştirilen ve hasat döneminde olan Antepfıstığında, rekolte tahminleri üreticiyi olumsuz etkiledi. Tarım İl Müdürlüğü tarafından 288 bin, Gaziantep Ticaret Borsası tarafından ise 388 bin ton rekolte olduğu tahmin edilen Antepfıstığında, yeni mahsul fıstık 18 liradan alıcı buldu. Üreticiden 18 liraya satılan alınan Antepfıstığı tezgahlarda 40 liradan satılıyor. Hal böyle olunca, üretici yerine aracılar para kazanıyor. Olan sa vatandaşa oluyor.

Antepfıstığında fiyat tartışması devam ediyor. Hasat döneminin sürdüğü Antepfıstığında ortaya konulan rekolte fiyatları sonrası üretici, 17-18 liradan ürünlerini satmaya başladı. Üretici tarafından düşük ücretle satışa sunulan Antepfıstığı, tezgahlarda 30-40 liradan satışa sunulmaya başlandı. Yaşanan durum üreticileri isyan ettirirken, Antepfıstığı konusunda açıklanan rekolte rakamlarının neden olduğu fiyat düşüklüğüne de tepkiler sürüyor.

“ÜRETİCİ KAZANAMIYOR”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, “Antepfısıtığı fiyatlarının 20 liranın altına düşmemesi gerekiyor. Çiftçilerimiz iki yılda bir ürün kazanıyor. Her yıl olsa belki fiyatlar kurtarır ama iki yıl hesaplamamız gerekiyor. Çiftçi verim almadığı yılda aynı maliyeti harcıyor. Üretici para kazanamıyor. Bugün işçinin yevmiyesi 120 lira olmuş, bunların taşınması ve diğer giderler nerden baksan 150 liraya mal oluyor. Fıstık maliyetli bir ürün, her sene vermeyen bir ürün. 17-18 lira üreticiyi memnun etmedi. Yaş boz fıstığın (baklavalık) zaten 10 gün süresi var. 20”nin altın düşmemeliydi beklentimiz oydu.”

REKOLTE TAHMİNLERİ FİYATLARI ETKİLEDİ

Rekoltenin yüksek gösterilmesinin fiyatlara olumsuz yansıdığını kaydeden Yiğit, “Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Gaziantep Ticaret Borsası, Antepfıstığı rekoltesi konusunda iki ayrı açıklama yaptılar. Tarım İl Müdürlüğü 288 bin, Ticaret Borsası ise 388 bin ton rekolte tahmininde bulundu. Biz rekoltenin 200-250 bin ton olacağını tahmin ediyoruz. Keşke rekoltemiz yüksek olsa ama rekolte bu kadar yüksek değil.”

Rekolte konusuna Tarım ve Orman Bakanlığının el attığını söyleyen Yiğit, “Ticaret Borsasının yüksek gösterip fıstık fiyatlarını düşürmesi üreticiyi üzdü. Verilen emeklere yazık. Üreticiler, Temmuz sıcağında fıstık topluyorlar. Fiyatlar gerçekten düşük. Çiftçiyi zarar ettirmemek, üreticiyi desteklemek gerek. Fıstık çok diye fiyatın düşük olmasının bir anlamı yok. Tarım ürünlerinin hepsinde düşüş var. Üretici olmazsa, tüccar olmaz. Bu kadar işçi çalışıyor. Üreticiye para kazandırmalıyız ki, üretici daha çok üretsin” dedi.

gazeteekspres.com/F.Çengel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here