Antep fıstığına destek formülü

0
712

Gaziantep Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ve Borsa Başkanı Mehmet Akıncı, Antep fıstığı sektör temsilcileri ile buluştu.

Borsa’da yapılan toplantıda Tiryakioğlu, “Antep fıstığı bizim gözbebeğimiz, şehrimizin de bir numaralı marka değeri. Talebimiz Antep fıstığına direk veya fındıkta olduğu gibi dekar başına destek sağlanması yönünde. Antep fıstığının tarımsal ürün destekleme programına dahil edilmesi çiftçimizi teşvik ederek üretim gücümüzü katlayacağı gibi sektörde yaşanan birçok sorunun da çözümüne katkı sağlayacaktır” dedi.  

Akıncı ise,  lisanslı deponun faaliyete girmesiyle ilgili tüm süreçlerin tamamlandığının müjdesini verdi. Fıstıkçılar Odası Başkanı Hasan Karaoğlan da, Antep fıstığında artık her yıl kademeli olarak rekolte artışının yaşanacağına değinerek sektörün geleceğini şimdiden inşa etmek adına büyük entegre tesislere ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Gaziantep Fıstık Sanayicileri Derneği Başkanı Neşet Uçar’da, Antep fıstığında yer alan tüm paydaşların ortak akıl içerisinde birlikte hareket etmesi gerektiğini belirtti. 

FAALİYETLER YÜRÜTÜYORUZ 

Antep fıstığının üretim ve kalitesinin artırılmasına yönelik çeşitli faaliyetler yürüttüklerini kaydeden Tiryakioğlu,  “Yeşil altınımız Antep fıstığına yönelik sürdürdüğümüz çalışmalarımızın başında ürüne tarımsal destek verilmesi geliyor. Destek için ilgili bakanlıklarımız nezdinde paydaş kurumlarımız ve milletvekillerimizin destekleriyle çeşitli girişimlerde bulunduk. Hazırladığımız raporlarda ürüne destek verilmesinin sektörde yaşanan sorunları nasıl ortadan kaldıracağını, yapılan kâr zarar hesaplamalarına göre ürünün kayıt altına alınması halinde devletin alacağı stopaj ve BAĞ-KUR primi ile nasıl kâra geçeceğini rakamlarla net bir şekilde ortaya koyduk. Talebimiz Antep fıstığına direk veya fındıkta olduğu gibi dekar başına destek sağlanması yönünde. Antep fıstığının tarımsal ürün destekleme programına dahil edilmesi çiftçimizi teşvik ederek üretim gücümüzü katlayacağı gibi sektörde yaşanan birçok sorunun da çözümüne katkı sağlayacaktır” dedi.

TİCARET ANLAYIŞI KABUK DEĞİŞTİRİYOR

Konuşmasında Antep fıstığı Lisanslı Deponun önemine de değinen Tiryakioğlu, “Hububat ve bakliyatta lisanslı depoların devreye girmesiyle birlikte ticaretin şekli değişti. Bu aynı şekilde fıstıkta da olacak. Antep fıstığında önümüzdeki yıllarda öngörülen tahmini rekolte 350-400 bin ton seviyelerinde. Sektörde ticaret hızla kabuk değişiyor, bizim bu değişime zihinsel olarak hazır olmamız gerekiyor. Ben bu yıl itibariyle lisanslı depomuzun dolacağı ve hızlıca ikinci, üçüncü depoları yapacağımıza inanıyorum. Lisanslı deponun burada üstleneceği görev bir nevi ürün bankacılığı, nasıl paramızı götürüyor bankaya yatırıyorsak fıstığımızı da aynı şekilde bankaya yatırmış olacağız.”

TÜRKİYE’DE İLK OLACAK

Antep fıstığı Lisanslı Deponun üreticiye sağladığı katkıları anlatmak için özel bir çaba sarf edeceklerini dile getiren GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı ise konuşmasında lisanslı deponun faaliyete girmesiyle ilgili tüm süreçlerin tamamlandığının müjdesini verdi. Akıncı, “Türkiye’de sektöründe bir ilk oluşturacak olan Antepfıstığı Lisanslı Depo inşaat çalışmalarımızı tamamlamış bulunmaktayız. Gerekli görülen teknolojik alt yapı ve ekipmanların alımına yaparak kurulumlarını gerçekleştirdik. Depomuz şu an şehrimize hizmet vermeye hazır durumda. Tüm risklere karşı güvenli ve sağlıklı depolama imkânı sunacak olan lisanslı deponun sağladığı avantajları anlatmak için yeni hasat sezonu öncesi köy, köy gerekirse ev, ev gezerek tüm çiftçilerimizle bire bir görüşmeler yapacağız. Onların bu imkândan en iyi şekilde istifade etmesi bizim en büyük arzumuz.  Antep fıstığı bölgemizde on binlerce kişiye iş ve ekmek kapısı oluşturmakta. Ülkemizde üretilen toplam Antep fıstığının yüzde 90’nı şehrimize işlenmekte.  Son yıllarda endüstriyel bir ürün haline dönüşen Antep fıstığı aynı zamanda önümüzdeki yıllarda kentimizin en önemli ihraç kalemlerinden birini de oluşturacak. Bu nedenle Antep fıstığı Lisanslı Depoyu ürünün geleceğine yönelik yaptığımız önemli bir yatırım olarak görmekteyiz” diye konuştu

KARAOĞLAN: ENTEGRE TESİSLERE İHTİYAÇ DUYULMAKTA

Gaziantep Fıstıkçılar Odası Başkanı Hasan Karaoğlan’da, Antep fıstığında artık her yıl kademeli olarak rekolte artışının yaşanacağına değinerek sektörün geleceğini şimdiden inşa etmek adına büyük entegre tesislere ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Antep fıstığı fiyatlarına yönelik zaman zaman çeşitli spekülasyonların yapıldığını, bu doğrultuda basına verilen bazı demeçlerin ise gerçek rakamları yansıtmadığını savunan Karaoğlan, “Antep fıstığı ve baklavalık iç fıstıkla ilgili özellikle Gaziantep dışındaki farklı şehirlerde çok farklı rakamlar ortaya atılabilmekte. Bu rakamlar gerçek fıstık piyasasını yansıtmamakta. Reel piyasa rakamlarına ulaşmak isteyenlerin öncelikle Gaziantep piyasasını iyi analiz etmelerini öneriyorum” dedi.

UÇAR: ORTAK AKILLA HAREKET EDİLMELİ

Gaziantep Fıstık Sanayicileri Derneği Başkanı Neşet Uçar’da, Antep fıstığında yer alan tüm paydaşların ortak akıl içerisinde birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi. Uçar, “Fıstıkla ilgili belirli dönemlerde olmayan fiyatlar telaffuz ediliyor, bu durum Antep fıstığını temel malzemesi olarak kullanan tüm sektörleri olumsuz etkilemekte. Bu söylemlerin ve sektörde oluşan ilgili bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi adına tüm paydaşların her adımda ortak akılla hareket etmesinde yarar görüyorum. Bunun yanı sıra Antep fıstığının yetiştirildiği tüm illerin üretici ve tüccarlarını içine alan bir platform oluşturulmasının sektöre istikrar anlamında katkı sağlayacağını da düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here