Acil ameliyatlar için malzeme temininde çok ciddi sıkıntı var !

0
55

Cerrahi branşlarda çok ciddi hekim eksikliğinin bulunduğunu vurgulayan Gaziantep Aile Hekimliği Derneği Başkanı ve Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Üyesi K. Doğan Eroğulları, “10-15 yıl sonra ameliyat yapacak cerrah bulamayacağız” uyarısında bulundu.

Eroğulları, “Medikal firmaların bağlı bulunduğu dernekler, yaptıkları açıklamada daha önce kamu hastanelerine verdikleri malzemelerin parasını tedarik edemedikleri ve çok ciddi kur farklarından dolayı malzeme temin etmeyeceklerini söylediler. Dolaysıyla bazı hekimler cerrahi malzemelerin yoğun kullanıldığı beyin cerrahi, ortopedi gibi bölümlerde birçok ameliyatı ertelemek zorunda kaldılar. Hatta bazı yerlerde acil ameliyatlar bile yapılamaz hale geldi. Yaklaşık 650 kalem ilaç maalesef piyasada yok. Bu durum halkın sağlığını ciddi anlamda tehdit etmeye başladı. Hastanelerde acil olmayan ama olması gereken ameliyatlar durdu, hatta acil ameliyatlar için malzeme temininde çok ciddi sıkıntılar yaşandığını biliyoruz” şeklinde konuşma yaptı.   
Hekimler, kamudan istifaedip özel hastanelere gidiyor
Hekim açığının olmasında hükümetin ve Sağlık Bakanlığı’nın uyguladığı politikaların ciddi etkisi olduğunu söyleyen Eroğulları, “5 dakikaya bir muayene randevuları açıldı. Hekime 5 dakikada bir hasta muayene ettirildiğinden hatalar oluşuyor ve sistem bu hataları hekim üzerinden değerlendiriyor ve çok ciddi tazminatlar çıkartılıyor. Bu hekimin suçu değil, 5 dakikada bir hasta bakmaya zorlayan sitemin suçu. Böyle olunca cerrahi branşlarda olan hekimler kamudan istifa ederek özel hastanelerde biraz daha rahat şartlarda hekimlik yapmaya çalışıyor. Tıpta uzmanlık sınavında eskiden en üstlerde olan kadın doğum, göz gibi bölümler davalara maruz kalmamak için şu anda hiçbir hekim tarafından tercih edilmiyor” açıklamasını yaptı. 
Şu anda birçok ASM’de hemşire yok
Sağlık çalışanı açığının çok fazla olduğunu dile getiren Eroğulları, “Hastanelerde ve Aile Sağlığı Merkezlerinde ve diğer alanlarda sağlık çalışanları yapmaları gerekenden daha fazla iş yaparak sistemi döndürmeye çalışıyorlar. Özellikle salgın döneminde artan iş yükü ve riski sadece sağlık çalışanlarına yüklendi. Dolayısıyla 20 binden daha fazla sağlık çalışanın alınması gerekiyor ki sistem dönsün. Şu anda birçok ASM’de hemşire yok. Bunun önüne geçilmesi için çalışma şartları düzeltilmeli” dedi.  
Açık yüreklilikle sorunları tartışıp çözüm bulma noktasında samimiyiz
Gaziantep Aile Hekimliği Derneği Başkanı ve Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Üyesi K. Doğan Eroğulları, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Türk Tabipler Birliği, Tabipler Odası ve aile Hekimler Derneği olarak ilimizin sağlıkla ilgili bütün sorunlarında bir araya gelip sorunlara çözüm üretmede katkı sağlamak istiyoruz. Bu konuda her zaman gereken özveriyi göstereceğiz. Halkın sağlığı için, hekimlerin çalışma şartları için, Gaziantep’in sağlık ortamı için çok ciddi çalışmalar yaptık, yapmaya, kurumlarla iş birliğine devam edeceğiz. ASM’lerin kira bedelleri gibi sıkıntılarımız var. Bina bulamayan aile sağlık merkezlerimiz bulunuyor. Bu sorunları hep birlikte oturup konuşursak, kamu idaresiyle ve tüm paydaşlarla bir araya gelip açık yüreklilikle sorunları tartışıp çözüm bulma noktasında samimiyiz. Biz bunu daha önce yaptık yine yapmaya da hazırız.” 

gaziantepsabah.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here