Koronavirüs kısıtlamaları devam etmeli !

0
172

Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Dr. Ayşegül Ateş Tarla, sağlık çalışanlarının sorunları ve Gaziantep’teki vakalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Gaziantep’te salgının durumunu anlatan Tarla, “30 Kasım tarihinde Gaziantep’te sistem tıkanmıştı. Hiçbir şekilde yoğun bakımlarda, servislerde, acil servislerde yer bulmak mümkün değildi. Acil servislerde insanlar, yoğun bakım servisleri için sırada bekletiliyordu. Günlük vaka sayıları çok yüksekti. Kısıtlamaların önemli olduğunu ifade etmiştik. Türk Tabipler Birliği olarak tam kapanma talebimiz vardı. Kısıtlama kararının ardından 15 günlük süreçte ciddi düşüşler yaşandı. Bu düşüler yüzde 60’lara varan oranlarda oldu. Sağlık sistemi, rahatlamaya başladı. Yoğun bakım servislerinde doluluk oranların yüzde 100’ün altına düştü, henüz yoğun bakımlardaki doluluk oranları istenilen durumda değil. Servislerde yaşandı, günlük vakalar düştü. Vaka sayılarındaki bu düşüşü Birinci Basamak vaka takiplerinde de görüyoruz. Günlük 100 hasta takip ederken, bugün 10-15’lere düştü.”

KISITLAMA İLE VAKALAR DÜŞTÜ

Vaka oranlarının azalmaya devam ettiğini kaydeden Tarla, “Azalmalar, yeniden normalleşmeye başlanıldığı zaman tekrar artacaktır. Bu olursa başa dönmüş olacağız. Ülkemizde her kısıtlamada vakalar düşüyor, dolaşımı azalttığınız zaman bulaşmayı engellemiş oluyorsunuz.  Kısıtlamalar devam ettiği sürece düşüşler devam edebilir. Kısıtlamaların sona ermesi ile birlikte tekrar başa dönülebilir ve vaka sayılarında patlamaya neden olabilir. Gaziantep’te daha önce bir hafta gibi kısa sürede vaka patlaması yaşandı. Kısıtlamalar ile bu oran aşağılara düştü. Gaziantep’te kısıtlamaların gevşememesi gerekiyor.”

GENEL KAPANMA ÖNERİSİ

Şeffaf bilgiye ulaşmakta güçlük yaşadıklarının altının çizen Tarla, “Vaka bilgilerini ne yazık ki Tabip Odası olarak alamıyoruz, yalnızca sahaya bakarak durum değerlendirmesi yapabiliyoruz. Gaziantep bilindiği üzere bir sanayi kenti. Organize Sanayi Bölgesi’nde salgının yönetimi noktasında bilgi sahibi değiliz. Nerelerde vakaların arttığını bilemiyoruz. Hangi noktalarda daha etkin bir önlem alınması ile ilgili net bir cevabımız olamıyor. Vakaların hangi noktalarda arttığını bilmiyoruz. Bizim önerimiz genel bir kapatmadır. Salgının kontrol altında tutulması için kısıtlamaların devam etmesi gerekiyor. “

“SİSTEM YOĞUN”

Sağlık çalışanlarının her geçen gün daha da tükendiğini kaydeden Tarla, “Sağlık çalışanlarının mevcut çalışma şartlarının düzeltilmesi gerekiyor. Açıklama yapılırken Avrupa’dan daha fazla sayıda hastaya bakıldığı söyleniyor. Avrupa’dan daha fazla sayıda hastaya bakıyor olmamız daha iyi durumda olduğumuzu göstermiyor. Sistemimizin ne kadar yoğun ve sıkıntılı olduğunu gösteriyor. Yaşanan bu durum ne yazık ki sağlık çalışanlarının sorunlarının artmasına neden oluyor.”

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI İŞ YOĞUNLUĞU ALTINDA”

Gaziantep ve Kilis’te bulunan sağlık çalışanları ile yapılan görüşmeleri aktaran Tarla, “Görüşme yaptığımız tüm çalışanlarda gerginlik, tükenmişlik ve umutsuzluk var. Sağlık çalışanlarının umudu yok, istifaların haklarının geri verilmesi durumunda birçok sağlık çalışanı istifa etmeye hazır olduklarını söylüyorlar. Sağlık çalışanlarının istifa, izin ve emeklilik hakları askıya alındı. 8 aydan bu yana yoğun çalışma ve vardiyalar devam ediyor.  Döner sermaye ödemelerinin dahi 2 aydan bu yana yatmadığını söylediler. Hem manevi hem de maddi olarak tükenmiş durumdalar. Tükenmişlik kelimesi kimi zaman sağlık çalışanlarının durumlarını karşılamaya yetmiyor” diyerek sözlerini noktaladı.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here