Gaziantep’te yapılan projeler 2021’de tamamlanacak mı?

0
148

Gaziantep’te yıllardır süre gelen projelerde yaşanan gecikmeler tartışılıyor. Kent için önem taşıyan Şehir Hastanesi, Gaziantep Havalimanı Yeni Terminal ve Taksi Yolu Projesi, Millet Bahçesi ve Ölüm Yolu olarak bilinen Nurdağı-Gaziantep Yolu inşaatı gibi projelere başlanılması yıllardır bekleniyor. Söz konusu projelerin aradan yıllar geçmesine rağmen verilen sürede tamamlanmaması, faaliyetine başlamaması ve ihalesinin yapılmaması tartışma konusu oldu.

2021’DE FAALİYETE GEÇECEK Mİ?

Ortadoğu’nun en büyük sağlık merkezi olması beklenen ve temeli 2013 yılında atılan Gaziantep Şehir Hastanesi’nde çalışmalar devam ediyor. Temeli atıldığı dönemde 2016 yılında bitirilmesi beklenen ancak sonrasında 2018, 2019 ve son olarak 2020 yılında tamamlanacağı açıklanan Şehir Hastanesi’nde çalışmaların yavaş ilerlediği, bu nedenle 2020 yılında da tamamlanamayacağı ileri sürülmüştü. Şehir Hastanesi’ne ilişkin açıklamalarda bulunan Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Şehir Hastanesi’nin 2021 yılı içerisinde faaliyete geçeceğini açıklamıştı.

2021 yılına girilmesi ile birlikte Şehir Hastanesi’nin bu yıl tamamlanarak faaliyetlerine başlayıp başlamayacağı merak ediliyor.

MİLLTE BAHÇESİ GECİKECEK GİBİ…

Gaziantep kent merkezinde yapılacağı duyurulan ve geçtiğimiz Şubat ayında yapımına başlanan Millet Bahçesi Projesi’nde çalışmalar devam ediyor. 72 milyon TL maliyetle ihale edilen Millet Bahçesi Projesi’nin Şubat 2021’de tamamlanacağı açıklanırken, 2021 Ocak ayı itibariyle çalışmalarda henüz istenilen noktaya ulaşılamadığı görüldü. Projeye ilişkin çalışmaların pandemi döneminde yavaşladığı, süreçten olumsuz etkilendiği iddia edildi. Projenin yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

HAVALİMANI MART AYINDA TAMAMLANACAK

10 Haziran 2018’de başlatılan yenileme ve genişletme çalışmalarının Eylül 2020 tarihinde tamamlanacağı duyurulmuştu. 288 milyon bedelle ihale edilen Gaziantep Havalimanı Terminal Binası ve Apron Yapımı işinin Mart 2021’de tamamlanacağı açıklandı. İki yıldan fazla bir süre önce başlanan ve 2019 yılında tamamlanacağı duyurulan projenin gecikmenin ardından Mart ayında tamamlanması bekleniyor. 

ÖLÜM YOLU’NDA İHALE TARİHİ BEKLENİYOR

Gaziantep- Nurdağı arasında uzanan yolda her yıl meydana gelen kazalarda onlarca insan hayatını kaybediyor. Ölüm Yolu olarak adlandırılan yolun durumu Gaziantep Milletvekilleri tarafından defalarca gündem getirilmişti. Ölüm Yolu ile ilgili yapılan çalışmalar sonucunda geçtiğimiz Mart ayında 2020 yılı Yatırım Programına alındı. Daha sonra ortaya çıkan bilgilere göre, Gaziantep-Nurdağı arasındaki yolun yeni değil, aslında 3 yıl önce yatırım programına alındığı ortaya çıktı. Duble yol haline getirilmesi planlanan devlet yolu, 2017 yılında yatırım programına alınsa da, kamu yatırımlarının durması nedeniyle yapımına başlanamamıştı.

Söz konusu projeye ilişkin ihalenin 2021 yılı içerisinde yapılacağı Gaziantep Valisi Davut Gül tarafından duyuruldu. Söz konusu duyurunun ardından Nurdağı-Gaziantep Yolu Projesi için ihale tarihi bekleniyor.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here