2021 YKS şampiyonları buluştu; Başarılı öğrencilere destek sözü

0
175

Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe ve 2021 YKS’de ilk 1000’e giren 55 öğrenci ve aileleri katılımıyla 2021 YKS Şampiyonları Buluşuyor Programı düzenlendi. Düzenlenen etkinlikte konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Her şeyi bakanlıklardan bekleyerek bu başarıyı elde edemezdik. O yüzden fırsat eşitliğinin önemli olduğunu arkadaşlarımıza ileterek fırsat eşitliği oluşturduk. Hep başkalarının başarı hikayelerini konuştuk. Bugün bu şehir, sizlerin sayesinde kendi başarı hikayesini yazıyor” dedi.

Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 2021 YKS Şampiyonları Buluşuyor Programı düzenlendi. Düzenlenen etkinliğe Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe ve 2021 YKS’de ilk 1000’e giren 55 öğrenci ve aileleri katıldı.

“SİZLER İÇİN BURADAYIZ”
GAGEV olarak kent genelinde 1300-1400 öğrenciye burs verileceğini kaydeden Vali Gül, “Bu tür bursların bir kereye mahsus değil de ayaklarının yere basması gerekiyor. Öğrencilik boyunca öğrencilere burs vereceğiz ki; kurumsallık sağlanmış olsun. İmkanlar geliştikçe bu oranları artıracağız. Devletin verdiği burs imkanlarından da öğrencilerimiz faydalanacaklar. Şehir ne kadar destek verir ve sahiplenirse, bu kurumsallaşma devam etmiş olur. Para konusu işin en kolay çözülecek kısmı. 24 saat kapımız açık, her zaman sizlerleyiz.  Başarı bursunu verirken ailenin ekonomik durumuna bakmıyoruz. Ekonomik durumu kötü olan ailelerimize GAGEV’in dışında imkanlarımızı sonuna kadar zorlayarak destek vermeye gayret edeceğiz.”  

“MESELELERİ DAHA KOLAY ÇÖZECEĞİZ”
“Sizler başarılı olduğu müddetçe şehrin olmasının bir anlamı var” diyen Vali Gül, “Şehre bir heyecan getirdiniz, hepinize teşekkür ederim. Büyükşehir Belediye Başkanımız, adete bir Milli Eğitim Müdürü gibi çalıştı, sadece merkezde değil 9 ilçemizin tamamında Büyükşehir’in tüm imkanlarını harcıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin çözdüğü konular dışında da sorunlarımız var ama bugünümüz dünden daha iyi. Yarınımız, bugünden daha iyi olacak. Verdiğimiz burslar, sınavlar, meslek lisesi tercihlerinde de bunları görüyoruz, şehirdeki heyecanı da görüyoruz. Bizim çözülemeyecek hiçbir sorunumuz yok, Gaziantep Modeli ve sizlerle birlikte meseleleri daha kolay çözeceğiz. Başarı önemli, başarıyı devam ettirmek daha önemli” diyerek sözlerini noktaladı.  

“ÖNEMLİ MESAFELER KAYDETTİK”
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin 20 yıl önce yola çıktıkları zaman, “Önce İnsan” dediklerini söyledi. Başkan Şahin, “Zamanın ruhu bize şunu söylüyor ki, artık Bilgi Ekonomisi Çağındayız. Bilgi Ekonomisine kentimizi yetiştirmemiz için bizim fırsatları çoğaltmamız gerekiyor. Milletvekili olduğumuz zaman Milli Eğitim Bütçesini güçlendirmekti. Beşeri sermayeyi güçlendirmek için insana yatırım yapmaktı. O yüzden okul şartlarının, fiziki şartların iyileştirilmesi, derslik başına düşen öğrenci sayısının azaltılması, öğretmen sayısının artırılması, nitelik ve nicelik konusunda çok büyük bir yoldan gelindi. Cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte gelen çok büyük bir kıvılcım var. “İnsanı hür, vicdanı hür” nesiller yetiştirmekte önemli mesafeler kaydettik.”

“ARTIK KENDİ BAŞARI HİKAYEMİZ VAR”
Gaziantep’in artık Eğitim, Bilim ve Spor Şehri olarak anıldığını kaydeden Şahin, “Şehrimizde önemli bir başarı yakaladık. Eskiden şehrimizi anlatırken, ‘Sanayi Şehri Gaziantep, Gastronomi Şehri Gaziantep, Kültür Şehri Gaziantep’ diyorduk. Bir türlü, “Eğitim Şehri Gaziantep, Bilim Şehri Gaziantep, Spor Şehri Gaziantep’ diyemiyorduk. Tesislerimiz tamamlanmamıştı ve yeterince başarı hikayemiz yoktu. Hep başkalarının başarı hikayelerini konuştuk. Bugün bu şehir, sizlerin sayesinde kendi başarı hikayesini yazıyor. Sizler artık rol modelsiniz, bundan sonra gelecek gençler, ‘Ben de yapabilirim’ özgüvenini veren bilgi fidanlarısınız. Hiçbir başarı tesadüf değil. O yüzden bu gayreti gösteren büyük bir ortam var. Anne-babalar ve hocalarımızın gayreti de çok önemli.”

“ŞEHRİ, BİLGİ EKONOMİSİNE HAZIRLIYORUZ”
Konuşmasını sürdüren Şahin, “Cumhurbaşkanımızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde ortaya koyduğu bir hedef vardı. Bu şehir şu anda yerel kalkınmada bunu en iyi uygulayan şehirdir. Artık Alt yapı belediyeciliği bitmiştir. Artık insanı merkeze alan sosyal ve kültürel belediyecilik yükselen bir değerdir. Şehirlerdeki beşeri sermayeyi ortaya çıkarmak ve bilgi ekonomisine hazırlamak çok önemlidir. OECD Şampiyon Başkanlar Kategorisine seçilmemizde biz bu konuları iyi çalıştığımız için girebildik. 8 başlıkta dersimizi çalışıp, iyi şekilde anlattığımız için bu kategoriye dahil olduk. Sizlerin de bu başarısı tesadüf değil. Bundan sonrası hem daha kolay hem de daha önemli olacak.”

“TERCİHLERİNİZ ÖNEMLİ”
Herkesin doğuştan gelen yetenekleri olduğunu kaydeden Şahin, “Bu yeteneklerin ortaya çıkışına imkan tanındığı zaman önemli başarılar elde ediliyor. Gençlik ve Spordan sorumlu daire başkanlığımız, spora dair taramalar yaparak imkan tanıdı. Bunun sonunda 2 yılda 250 madalya kazandık. GASMEK’lerde kurduğumuz sistemde 650 öğretmenimiz var. Belediye olarak, yalnızca yer göstererek bunu sağlayamazdık. Her şeyi bakanlıklardan bekleyerek bu başarıyı elde edemezdik. O yüzden fırsat eşitliğinin önemli olduğunu arkadaşlarımıza ileterek fırsat eşitliği oluşturduk. Öğretmenlerimiz, kurduğumuz sistemler ve MEB’in destekleri ile başarılı sonuç elde ettik. Bize düşen sizlerin hazinesini geleceğe taşımak. Bunun için tercihlerinizi oluştururken, sevdiğiniz alanları tercih edin. Başarılı olmak istiyorsanız, hangi alanda mutlu oluyorsanız onu tercih edin” diye konuştu.  

“GAZİANTEP KABUK DEĞİŞTİRİYOR”
Programda konuşan Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, “Gaziantep, kabuk değiştiriyor, başlıklar ve gündem değişiyor. Gaziantep, eğitim, bilim, sanat ve spor temalarında çok öne çıkmaya başladı. Eğitim, zor iş. Gaziantep’te bin el, bu ağır yükün altında eğitime destek veriyor. Bu salonun başarısı da buradan geliyor. Bin ele selam olsun. Pandemi döneminde okullarımızın güvende olması gerekiyordu.  Bunun için 22 kalemde ürün 600 bin öğrenciye yetecek bir yıllık malzeme gerekiyordu. Biz talep etmeden Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız, okullarımızın ihtiyaç duyduğu malzemeleri temin edip, 1050 okumuzun tamamı TSE’den güvenli okul sertifikası aldı. Yine pandemi döneminde uzaktan eğitim için tablet ve internet ihtiyacımız vardı. Bu noktada Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemiz, çok kısa süre içerisinde 88 bin 575 tablet ile Türkiye’de en fazla tablet sağlayan kent olduk. Bu desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here