Gaziantep’te satılık daire fiyatları % 39,15 arttı !

0
587

Güneydoğu Anadolu Bölgesi denince akla gelen ilk büyükşehirlerden olan Gaziantep’te konut fiyatları konusunda bilgi veren Turk Emlak Haber Ajansı Gaziantep Merkez Temsilcisi M. Halil Güleç, konut ve kira fiyatlarındaki artışın kente gelen yabancı akışından kaynaklandığını söyledi.

Daire fiyatları uçtu

Güleç, konuyla ilgili açıklamasında, “Gaziantep ilimizde 19 Kasım 2020 itibarıyla son bir yıl içerisinde satılık dairelerin fiyatları yüzde 39,15 artmıştır. İlimizde yaşayan yabancıların da bu artışa katkısı büyük olmuştur. Bakıldığı zaman ortalama amortisman süresi 17 yıl kadar. Satılık dairelerin ortalama metrekarefiyatlarını vermek gerekirse, 2 bin 200 TL civarında. Tabi şunu unutmamak gerekir ki yeni konutların özellikleri, konumu, sosyal imkanları, site içinde olup olmadığı gibi etkenler metrekare fiyatlarını artıran önemli konular” dedi.

En fazla tercih edilen bölgeler

İlimizde son bir yıl içinde konut alıcısının talep gösterdiği bölgeleri açıklarken de, “Nizip, Şahinbey, Şehitkamil, Oğuzeli, Nurdağı olarak ön plana çıkıyor. Amortisman süreleri dikkate alındığında Gaziantep ilinde en hızlı geri dönüşe sahip ilçeler sırasıyla Nurdağı, Araban, Şahinbey, Şehitkamil, Nizip olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

Gaziantep’te kiralık konutlarda son durum konusunda bilgi veren Güleç, şunları söyledi: “Şehrimizde kiralık daire fiyatlarına değinecek olursak son bir yılda ortalama yüzde 23 oranında bir artış yaşandığını söyleyebiliriz. 130 metrekarelik daireyi baz alırsak ortalaması 1.500 TL seviyelerinde. Buradaki dairelerin ortalama kira metrekare  fiyatı 11 TL ile 20 TL arasında” diye açıklama yaptı.”

gaziantepsabah.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here