“Gıda fiyatları bir yılda yüzde 31,2 arttı”

0
223

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun araştırmasına göre sebze fiyatları 10 ayda yaklaşık yüzde 50 arttı.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, Ankara’daki pazar ve marketlerden her ay düzenli olarak derlediği ve halkın en fazla tükettiği 77 gıda maddesinden oluşan bir sepeti esas alarak yaptığı “halkın enflasyonu” araştırmasının ekim ayı sonuçlarını açıkladı.

Araştırmaya göre, söz konusu sepet için harcanan para son bir yılda yüzde 32 oranında arttı. 12 aylık ortalama fiyatlara göre artış ise yüzde 31,2 olarak gerçekleşti.

Ekmek önceki aya göre yüzde 1,6 daha pahalı

Ekim ayında ekmek, un, bulgur, pirinç, makarna fiyatları bir önceki aya göre yüzde 1,6 oranında artarken, et-balık harcamalarında ise yüzde 0,8 oranında artış gözlendi.

Süt ve süt ürünleri ile yumurta harcamalarında yüzde 1,1 oranında artış kaydedilen ekim ayında, katı ve sıvı yağ fiyatlarında ise yüzde 12,4 oranında artış oldu. Buna göre; gıda fiyatları ekimde eylül ayına göre yüzde 1,7 oranında arttı.

Sebze fiyatları 10 ayda yüzde 50 arttı

Ocak-ekim döneminde gıda harcamalarındaki artış ise yüzde 21,5 olarak hesaplandı.

Bu dönemde ekmek, un, bulgur grubunda yüzde 9,2, et-balık harcamalarında yüzde 20,2 oranında, süt ve süt ürünleri ile yumurta harcamalarında yüzde 9,6 oranında artış oldu. Yağ fiyatları yüzde 36,3, meyve fiyatları yüzde 27,1 artarken sebze fiyatları yüzde 49,8 oranında yükseldi.

Halkın gıda harcamalarındaki artış ise, geçen ayın aynı dönemine göre yüzde 32 olarak kaydedildi.

Sepete dahil edilen ürünlerin son 12 aylık ortalama fiyatlarının bir önceki 12 aylık dönemdeki ortalama fiyatlarıyla karşılaştırılmasıyla hesaplanan yıllık ortalamalara göre de gıda fiyatlarında yüzde 31,2 oranında artış yaşandı.

gaziantepsabah.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here