Gaziantep’te esnaf, yaşam mücadelesi veriyor !

0
1962

Covid-19 Salgını en çok küçük esnafı etkiledi. Gaziantep genelinde ayakta kalma mücadelesi veren esnaf, her geçen gün artan ekonomik sıkıntılar nedeniyle nefes alamaz hale geldi. Gaziantep Esnaf Sanatkarlar Odalar Birliği (GESOB) Başkanı Ömer Küsbeoğlu, “Esnaf tüm zorluklara rağmen direnmeye devam ediyor. Esnafımız, borcunu borçla kapatarak işletmesini ayakta tutmaya çalışıyor” dedi.

Gaziantep Esnaf Sanatkarlar Odalar Birliği (GESOB) Başkanı Ömer Küsbeoğlu, esnafın sorunlarını anlattı. İş yapamayan küçük esnafın borçlarını ödemekte zorlandığını söyleyerek borçların yapılandırılması ve ötelenmesi gerektiğini ifade eden Küsbeoğlu, “Esnafımız içinde bulunduğumuz pandemi süreci dolayısıyla halen çok zor durumda. Esnaf iş yapamadığı için aldığı kredileri ödeyebilecek bir gücü de yok. Vergi ve sigorta borçlarının ötelenmesini ve yapılandırılmasını istiyoruz. Bu kapsamda ilgili bakanlıklara başvurumuzu da gerçekleştirdik. Yine esnafımıza faizsiz kredi taleplerimiz oldu. Başvurumuzun sonuçlanmasını bekliyoruz. Esnafımızın işleri canlanır diye bekledik ancak olmadı. Şu an halen belirli meslek guruplarında işsizlik hat safhada devam ediyor. Pandemi sürecinden dolayı esnafımız şu anda iyi durumda değil.”

ESNAF, ÖDEMELERDE GÜÇLÜK YAŞADI

Esnafın borç ile borç kapattığını söyleyen Küsbeoğlu, “ Esnafın bu mağduriyeti görülüp biran önce faizsiz uzun vadede yeni bir krediye ihtiyacımız var. Esnafın mevcut borçlarının ötelenmesi ve yeni bir kredi çıkarılması gerekiyor. Esnafımız mevsime göre alışveriş stoklarını gerçekleştiriyor. Bir örneğini gördük geçtiğimiz kış ayında esnaf kış ayına yönelik ürün alışverişini yaptı ancak salgın dolayısıyla sokağa çıkma yasaklarından dolayı kimse ürün alışverişi yapamadı. Esnaf aldığı ürünleri satamayınca vade ile aldığı ürünleri ödemekte çok güçlük çekti. Esnafımız şimdi de yine kış için ürün alışverişi yapacak ancak süreçten çok fazla çekiniyor. Geçtiğimiz kış ayında yaşanan durumun benzerini yaşamaktan da çekiniyor esnaf.”

ESNAF AYAKTA DURMAYA ÇALIŞIYOR

Esnafın zor durumda olduğunu kaydeden Küsbeoğlu, “Esnaf tüm bu zorluklara rağmen direnmeye devam ediyor.  Bu zorlu süreçte bile kapanan esnaf sayımızda bir artış gözükmedi. Esnaf salgın süreci geçip normal süreci girileceği umuduyla sürekli borcunu borçla kapatıp işletmesini ayakta tutmaya çalışıyor. Zaten esnaf kefaretlerde de şu anda çekilen borçlardan ve ödeyemeyen esnafın durumundan dolayı herhangi bir haciz işlemi de gerçekleştirmiyor” ifadelerini kullandı.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here