Rumkale’ye cam teras yapılacak

0
913

Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV),   Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde kentin önemli turizm merkezlerinden  Rumkale’de cam teras projesi hayata geçiriliyor .

 GAGEV’den yapılan yazılı açıklamada, 11 Eylül Cuma günü GAGEV Toplantı Salonunda projenin, açık eksiltme usulüyle ihalesi yapılacağı bildirildi. Projede 327 metrekare cam teras yer alırken 225 metrekare tek katlı restoran, 7 adet 25 metrekare büyüklüğünde yöresel ürün satış üniteleri, 60 otomobil ve 9 otobüs olmak üzere 69 araçlık otopark ve mescit de bulunacak .

GAGEV, Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Rumkale Cam Teras Projesi için 11 Eylül Cuma Günü Gaziantep’i Geliştirme Vakfı Toplantı Salonunda açık eksiltme usulü ihale yapılacağı duyuruldu. Gaziantep Valiliği ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde Gazi şehirde Fırat Nehri’yle Merzimen Çayı’nın birleştiği noktada yer alan ve önemli anıt eserlere ev sahipliği yapan Rumkale için doğa ile uyumlu Cam Teras yapılacak. Türkiye’nin en büyüğü olacak olan Cam Teras Projesi İhalesi’ne ilişkin Gaziantep Valiliğinden açıklama yapıldı. Yazılı açıklamada, “Gaziantep’i Geliştirme Vakfı olarak Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi desteği ile yürüttüğümüz; Rumkale Ören yerinin gelecek kuşaklara aktarılması, cazibesinin ve turizm potansiyellerinin arttırılması, bölgenin doğal, coğra, iklim ve peyzaj niteliklerinin daha da ön plana çıkarılması, bölgenin turizm altyapısının çeşitlendirilerek bölgede geçirilen sürenin arttırılması ile hem arkeolojik değerlere sahip hem de doğal bir güzelliğe sahip olan alanın dünyaca tanınması, keşfedilmesi amacı ile Vakıf senedi amaçları doğrultusunda ve alınan yönetim kurulu kararı gereğince “Rumkale Cam Teras Projesi” hayata geçirilecektir.

TURİZM ALT YAPISI GÜÇLENDİRİLECEK

Gaziantep ili Yavuzeli ilçesi Kasaba Mahallesi sınırlarında yapımı tamamlanan Rumkale Kıyı ve Çevre düzenleme işinin projesi Gaziantep Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından 2018 yılında onaylanmıştır, Proje ile alanda izinsiz ve dokuyla uyumsuz tüm uygulamalar kaldırılıp, turizm altyapısı güçlü bir sahil ve peyzaj düzenlemesi ile projenin uygulaması amaçlanmıştır. Rumkale’yi görmek için alana gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin sağlıklı ortamda teknelerle dolaşımı, yeme– içme, otopark ve WC ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmaktadır.

KALKINMAYA KATKI SUNULACAK

Yukarıda belirtilen hususlar çerçevesinde ve vakfın amaçları doğrultusunda Ticaret, Turizm ve Rekreasyon Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı değişikliği yapılarak Cam Teras uygulamasının hayata geçirilmesi hedeenmektedir. Hazırlanan bu plan değişikliği ile Rumkale Ören yerini ziyarete gelen tüm kullanıcılara yönelik hizmet vermesi ile çevre ilçeler ve kasaba halkının kalkınma amaçlı yapmış ve üretmiş olduğu el ürünlerinin ve malzemelerinin satışı için tek katlı dükkânlar, gelen ziyaretçiler için otopark ve peyzaj alanları yer almaktadır. Rumkale’nin kuzey karşı yamacında, yerden(sahil kotundan) yaklaşık 100 metre yukarıda eşsiz bir bakış açısı yakalayarak tamamen kendine özgü bir manzara ve perspektif ilişkisi sağlayacak özelliktedir. Dünyada ve ülkemizde de son dönem de turizm çeşitliliklerinden birisi olan cam teras ile hem adrenalin tutkunlarının hem de günümüzün en önemli haber alma yöntemlerinden sosyal medya kullanıcılarının fotoğraf paylaşımları ile çok kısa zamanda tüm dünyanın haberdar olmasını sağlayacağı düşünülmektedir.

PROJEDE NELER OLACAK?

Gaziantep’ Geliştirme Vakfı Toplantı Salonunda 11/09/2020 Cuma günü saat 14:00 de açık eksiltme usulü ile ihalesi yapılacak olup, katılım şartlarına uygun tüm istekliler davetlidir. Proje; 327 m² Cam teras alanı, 225 m² tek katlı Restoran, Bilet Satış Gişesi, 7 Adet 25 m² büyüklüğünde Yöresel ürün satış Üniteleri, 60 binek araç, 9 adet Otobüs ve Minibüs olmak üzere 69 araç kapasiteli otopark, Mescit ve Peyzaj düzenlemesini içermektedir” denildi.

gazianteppusula.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here