Dr. Ateş: “Gaziantep’te 20 bine yakın temaslı var”

0
865

Pandeminin kısmen kontrol altında olduğu bölge illerinde, 1 Haziran’dan sonra kısıtlamaların ve önlemlerin kaldırılmasıyla birlikte vaka sayıları hızla artıyor. 

Vaka sayılarının artmasıyla birlikte özellikle Diyarbakır, Mardin, Van, Urfa, Antep, Batman’da Covid-19 teşhisi konulan hastalar, servislerde yer bulamıyor. Hastaneler tam kapasite çalışıyor ve yeni hasta yatışı yapılamıyor. Hastalar ya ilaç tedavisi önerilerek evlerine gönderiliyor ya da başka illere sevk ediliyor. 

Gaziantep Tabip Odası Başkanı Dr. Ayşegül Ateş; “ Sahada çalışan arkadaşlarımızdan edindiğimiz bilgilere göre Antep’te günlük vaka sayısı 300-350’yi buluyor. Yatan hasta sayısının ise dört gün önce 1500’e yakın olduğunu öğrendik. Hastanelerin pandemi servisleri ve yoğun bakımlar tam dolu.”

“Sağlık çalışanları tükendi”

Taburcu edilen hastaların yerine hasta yapışı yapılıyor. Hastaneye yatışı yapılamayan hastalar ise eve gönderiliyor. Antep’te 20 bine yakın ise hasta temaslı takibi var. Temaslıların bile takibi zor oluyorken eve gönderilen hastaların takibi nasıl olacak, bilmiyoruz.

Beşinci aya girdik ve sağlık çalışanları yoruldu, hem filyasyona giden ekipler, hem de hastanelerdeki sağlık çalışanları çok yoruldu, bir tükenmişlik hali var. 20 yıllık hekimim, pandemi sürecindeki bu tükenmişliği meslek hayatım boyunca hiç görmedim.

bianet.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here