Gaziantep’te Covid19 salgınıyla mücadelede yeni dönem

0
4860

Gaziantep’te meydana gelen Koronavirüs vaka artışları kent gündeminden düşmüyor. Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen “Ulaşım ve Vatandaş Odaklı Akıllı Kentler Uygulamaları” Lansman Toplantısında konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, salgına karşı alınan yeni kararı açıkladı. Şahin, “Mahalle Pandemi Kurulu oluşturma kararı aldık. Okul müdürleri, muhtar, cami imamı, mahalleye dair bütün kanaat önderleri, sivil toplum temsilcileri o mahalleden sorumlu olacak” dedi.

“Ulaşım ve Vatandaş Odaklı Akıllı Kentler Uygulamaları” Lansman Toplantısında açıklamalarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentte yönelik açıklamalarda bulundu. Şahin, “Sorunumuz çok ama sorun çözme kapasitemizi yüksek tutmamız gerekiyor. Vatandaş odaklı çalışmaları güçlü bir şekilde devam ettirmemiz gerekiyor. Şehirlerin 2 temel akışı var. Birincisi su; bugün Pandemi sürecinde su olmasaydı çok zorlanacaktık. İkinci temel akış ise ulaşım. Bu şehrin ulaşım meselesi her dönem en önemli gündem olmaya devam edecek. Çünkü göç alıyoruz. Geçen dönem bu alanda çok önemli yatırımlar yapıldı. Büyük işler ilk dönemde bitmiyor. Gaziray’a başlamamızın üzerinden 6 sene geçti. Büyük işler zaman istiyor. Ulaşımda en küçük bir aksama şehrin yaşam kalitesini aksatıyor.

“GÜNDEM AKILLI ŞEHİR”

Şahin, “Dünya değişiyor, pandemiden sonra dijitalleşme en önemli başlık oldu. Bizim zaten 1 buçuk yıl önce Akıllı Şehirler başlığını gündeme getirmiştik. Pandemi ile birlikte gördük ki; gıda güvenliği, tedarik zinciri, sağlıklı şehirler, akıllı tarım ve gıda en önemli konu olacak. O yüzden biz Pandemi sürecinde bu kurumsal kapasiteyi çok iyi kullandık. Proje üretme kapasitesi oluşturduk. Bilişim A.Ş. adıyla özel bir bilim kuruyoruz. Kendi Hindistan’ımızı oluşturacağız. Gençleri bilişim alanında geliştireceğiz, bilişimde ara eleman ve gelişmiş insan gücü oluşmasına katkı sunacağız. Akıllı ulaşımda 500 bin kişi uygulamayı indiriyorsa vatandaşa dokunmuşsunuz demektir. Akıllı şehirsek bu şehrin kendi içinde çalışması gerekiyor.”

“PROJEYİ TAKİP EDİYORUZ”

Gaziantep’te yapımı devem eden ve 2021 yılında tamamlanacağı öngörülen Millet Bahçesi Projesi’ne ilişkin konuşan Şahin, “Millet Bahçesi 1 yıl içerisinde bitecek. Altında 700 araçlık otopark, üste el sanatlarını satılabileceği mekanlar olacak. Çevre Bakanlığı yapıyor ama birebir takibimizde.”

“DÜŞÜK RİSK İLE BAŞLADIK”

Gaziantep’te süren Koronavirüs ile mücadeleye değinen Şahin, “Pandemi ile ilgili süreçte çok düşük riskle başladık. Olağanüstü gayret gösterdik fakat yeni normalde şehrimizde olduğu gibi ülkemiz her şeyi normal anladı. Halbuki yeni normalde 14 kural ile birlikte ilaç bulunana kadar yeni bir yaşam standardı getirdi. Maskemizi takıp, mesafemizi koruyup sürekli elimizi yıkamamız gerekiyor.”

“EN BÜYÜK SORUN ZİHİNLERİ DEĞİŞTİRMEK”

Gaziantep’te yoğunluk ve sosyal hayatın önemli iki sorun olduğunu kaydeden Şahin, “Pandemi Sürecinde iki tane handikabımız var. Birincisi metrekareye düşen insan yoğunluğunda şehrimiz Moskova ile yarışıyor. Açık alanlarla ilgili merkezde ciddi bir sıkışma var. Bu bizim mücadelemizde negatif unsur. İkincisi de aşırı sosyal bir yapımız var. Şehir olarak her şeyi birlikte yapmaya alışmışız. En büyük sorun zihinleri değiştirmek. Ağrı Dağı’nı yerinden oynatmak kadar zor.”

“MAHALLELERDE PANDEMİ KURULLARI GÖREV ALACAK”

Pandemi ile mücadelede yeni kararlar alındığını söyleyen Şahin, “Mahalle Pandemi Kurulu oluşturma kararı aldık. Okul müdürleri, muhtar, cami imamı, mahalleye dair bütün kanaat önderleri, sivil toplum temsilcileri o mahalleden sorumlu olacak. Herkes her bir kişinin başında bir zabıta olmasını bekliyor. Herkesin önce kendini, ailesini ve çocuklarını koruması lazım. bu konuda gayret gösteriyoruz. Birlikte başaracağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Soru-cevap bölümünün ardından toplantı sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here