Gaziantep Demokrasi nöbetinde

0
1514

Türkiye, F16’larla, koca tanklarla, silahlarla tam 4 yıl önce demokrasiyi kesintiye uğratmak isteyen karanlık güçlere karşı halkın eşsiz kahramanlığıyla yazılan destanı, yeniden Dünya’ya duyuracak. Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Türkiye’nin milli birlik ve beraberliğini hedef alan hain darbe girişiminin yıldönümünde Gaziantepliler bu yıl salgın nedeniyle 50 kişilik gruplarla demokrasi nöbetine çıkacak. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ da yapılacak etkinlikler, sabah namazına kadar devam edecek.

Gaziantep Valiliği koordinatörlüğünde, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şehitkamil Belediyesi ile Gaziantep İl Müftülüğü tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri bu yıl Koronavirüs Salgını (COVID-19) tedbirleriyle 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda gerçekleşecek.

PROGRAM AKŞAM EZANIYLA BAŞLAYACAK 

4 yıl önce Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe girişimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde,  milletin,  o dönemde bütün farklılıkları bir tarafa bırakarak demokrasinin, devletinin yanında yer alması ile bertaraf edilişinin yıl dönümü ve şehitlerimizi anma etkinlikleri bu yıl Koronavirüs tedbirleri kapsamında düzenlenecek. Gaziantep Valiliği koordinatörlüğünde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şehitkamil Belediyesi ile Gaziantep İl Müftülüğü’nce 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda yapılacak anma programı saat 19.53’de akşam ezanı ile başlayacak. Saat 20.15’de ise tüm Gaziantep’te eş zamanlı olarak demokrasi şehitlerinin anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunacak.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN HALKA SESLENECEK 

15 Temmuz gecesini anlatacak olan sinevizyon gösterisi ile devam edecek anma programı, protokol konuşmaları ile sürecek. Saat 21.00’da ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Halka Seslenişi canlı olarak izlenecek. Büyükşehir Belediyesi tarafından saat 21.45’de dönemin Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ile canlı bağlantı sağlanarak söyleşi düzenlenecek. Saat 22.20’de ise Valilik koordinatörlüğünde Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi organizatörlüğünde gerçekleştirilen Şühedaya Mektup ve Anı Yazma Yarışması ödül töreni yapılacak.

Saat 22.35’de Büyükşehir Belediyesi tarafından, GASMEK İlahi grubu eşliğinde, 15 Temmuz günü gazisi Muhammed Taşdemir ve ailesi o gece yaşadıklarını alandakilere anlatarak ilerleyecek program, Saat 23.00’da Prof. Dr. Mehmet Çelik ile canlı bağlantı yapılacak, saat 23.35’de ise Şehitkamil Belediyesi’nce ilahiyatçı yazar Mahmut Nedim Aysoy’un söyleşisi ile sürecek.

50 KİŞİLİK GRUPLAR HALİNDE NÖBET TUTULACAK 

İlahiler ve kahramanlık türküleriyle devam edecek anma programı sabah ezanına kadar ilerleyecek. Öte yandan bu sene demokrasi nöbetleri Koronavirüs dolayısıyla 50 kişilik gruplarla tutulacak. Büyükşehir Belediyesi’nin etkinliklerini ise kurumun sosyal medya hesapları üzerinden takip edilebilecek. Aynı zamanda anma programının tamamı Büyükşehir Belediyesi YouTube hesabından canlı olarak verilecek. 

GÜL: “HALKIMIZ BÜYÜK BİR KAHRAMANLIK ÖRNEĞİ SERGİLEMİŞTİR”

Gaziantep Valisi Davut Gül, ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Vali Gül, mesajında, “15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY terör örgütü tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişimi, ülkemizin birlik ve bütünlüğünü, milli iradeyi ve demokrasimizi ortadan kaldırmayı hedefleyen, en alçak darbe teşebbüsüdür ve Türk demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Ülkemizin geleceğine kast eden hain kalkışma karşısında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla aziz milletimiz sel olup meydanlara akmıştır. Ülkemizin her karış toprağında olduğu gibi İlimizde de geleceğimize sahip çıkan halkımız, hain darbecilere geçit vermeyerek büyük bir kahramanlık örneği sergilemiştir. İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy’un ‘Sahipsiz vatanın batması haktır, sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır’ dizelerinde dile getirilen şuuru yaşayarak, vatana ölümü pahasına nasıl sahip çıkılabileceğini bir kez daha gösteren ve bunu dünyanın gözleri önünde yapan tüm vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Devletimizin tüm kurumları, güvenlik güçleri ve asil milletimizin dua ve destekleriyle ülkemizin bekasına, birliğine, huzuruna ve geleceğine kast eden tüm hain odaklara, FETÖ, PKK ve tüm bölücü terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadele kararlılıkla devam edecektir. Kurulduğu günden itibaren daima büyüyen gelişen ve dünyanın önde gelen devletleri arasındaki müstesna yerini alan ülkemiz, 2023 hedeflerine doğru emin ve kararlı adımlarla yürümektedir. Bizi hedeflerimizden alıkoymak, milli birlik ve beraberliğimizi yıkmak, demokrasimizi yok etmek isteyen şer odakları her zaman olacaktır. Ancak şanlı tarihi kahramanlık destanlarıyla dolu olan Aziz Türk Milleti, ülkemizin güvenliğine, birlik ve beraberliğine, milli iradesine yönetilen her türlü girişime dün olduğu gibi, bugün ve yarın da asla izin vermeyecektir. Bu duygu ve düşüncelerle milli irademize ve demokrasimize sahip çıkmak için gövdesini siper eden tüm 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Zaferi Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi şükran ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

ŞAHİN: “İNSANLIK TARİHİNE ALTIN HARFLERLE YAZILMIŞ BÜYÜK BİR DEMOKRASİ MÜCADELESİNİN ADIDIR”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Şahin mesajında, 15 Temmuz’un, Türk Milleti’nin yeniden dirilişinin, yeniden şahlanışının, iradesine yönelen saldırılar karşısında tekrar kıyama kalkmasının adı olduğunu vurguladı.15 Temmuz gecesi dökülen şehit kanları bağımsızlığımızı korumanın yanında, milletimizin birlik, beraberlik ve kardeşliğini pekiştirmesine de vesile olduğunu belirten Şahin, “15 Temmuz, milli iradenin vesayete, cesaretin ihanete, milletin hainlere galebe çaldığı, insanlık tarihine altın harflerle yazılmış büyük bir demokrasi mücadelesinin adıdır. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Şahin mesajında, 15 Temmuz’un, Türk Milleti’nin yeniden dirilişinin, yeniden şahlanışının, iradesine yönelen saldırılar karşısında tekrar kıyama kalkmasının adı olduğunu vurguladı. 15 Temmuz gecesi dökülen şehit kanları bağımsızlığımızı korumanın yanında, milletimizin birlik, beraberlik ve kardeşliğini pekiştirmesine de vesile olduğunu belirten Şahin, “15 Temmuz, milli iradenin vesayete, cesaretin ihanete, milletin hainlere galebe çaldığı, insanlık tarihine altın harflerle yazılmış büyük bir demokrasi mücadelesinin adıdır. Nasıl İstiklal Harbimiz ülkemizde yeni bir dönemi başlatmışsa, 15 Temmuz zaferimiz de ülkemizin önünde yeni kapılar araladı. Demokrasi nöbetleriyle başlayan, tarihi Yenikapı Mitingiyle ete kemiğe bürünen bu dayanışma iklimi, başta terör ve vesayetle mücadele olmak üzere ülkemizi tüm cephelerde daha da güçlendirdi. Ne mutlu bize ki, yıllar önce Kurtuluş Savaşı’nda vatan uğruna, istiklal uğruna ölüme gözü kapalı koşan kahramanlarımızın torunları, bugün onların izinden yürümeyi bilmiş, Mehmet Akif Ersoy’un ‘Arkadaş, yurduma alçakları uğratma sakın, Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın’ dizelerini hatırlayarak gövdesini tanklara siper etmiş ve ülkesini bir kez daha kurtarmıştır. Bizler Hürriyet ve İstiklale aşık Gazi şehrin evlatlarıyız. Söz konusu vatan davası olduğunda her birimiz canımızı seve seve feda ederiz. Bu millet çok büyük badireleri tek yürek, tek vücut olarak atlatmıştır. 15 Temmuz’ ların bir daha yaşanmaması duasıyla, ‘Gün iradeye sahip çıkma günüdür’ diyerek meydanları darbecilere teslim etmeyen, kadını, erkeği, yaşlısı genci, çocuğu engellisi tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hiç şüphesiz vatan uğruna şehadet şerbetini içen şehitlerimiz ve gazilerimiz kalplerimizdeki yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. Aziz milletimiz, yüce devletimiz var olsun, birliğimiz daim olsun” diye konuştu.

UZER: “HAİN DARBE GİRİŞİMİ BOZGUNA UĞRATILDI”

AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün dördüncü yıldönümünü milletçe birlik, beraberlik ve gururla kutlamanın onurunu yaşadıklarını söyleyen Milletvekili Uzer, “15 Temmuz 2016’da TSK içerisinde yuvalanmış hain FETÖ yapılanmasına mensup bir avuç cuntacı, milletin iradesiyle göreve gelen devlet yönetimine eşi benzeri görülmemiş bir darbe girişiminde bulundu. O gece gözü dönmüş FETÖ hainleri, milletin silahını millete yönelterek 251 vatandaşımızı şehit etti, yüzlerce vatandaşımız ise gazi oldu” dedi. 15 Temmuz hain darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü bir lider olmasının büyük rol oynadığını belirten Uzer, “Cumhurbaşkanımızın dik duruşu ile birlikte halkımız da demokrasiye sahip çıktı. Cumhurbaşkanımız milleti ile beraber meydanlara indi ve milli duruş sergilendi. Hain darbe girişimi bozguna uğratıldı” ifadelerini kullandı. Uzer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarihe şanlı bir direniş olarak geçen 15 Temmuz’un yıldönümü vesilesiyle şehitlerimize yüce rabbimizden rahmet, gazilerimize şifalar diliyor ve hepsini şükranla anıyorum.”

ERDOĞAN: “15 TEMMUZ ZAFERİMİZ BÜYÜK BİR FEDAKÂRLIĞIN ESERİDİR”

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, “15 Temmuz zaferimiz de büyük bir fedakârlığın eseridir. O gece tanklara, uçaklara meydan okuyan şehit ve gazilerimizin cesaretinin sonucudur” dedi. Erdoğan, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı: “Bugün hem derin bir kederi hem de büyük bir gururu aynı anda yüreğimizde hissediyoruz. Bir taraftan 251 vatandaşımızı bir gecede kaybetmeninin hüznünü tekrar yaşarken diğer yandan dünyada az bulunur bir direnişe imza atmanın gururunu yaşıyoruz. Türk devletinin işgali, Türk milletinin esareti ve Türk demokrasisinin hançerlenmesine yönelik bir ihanet ve acımasız bir terör saldırısı olduğunu unutmadık, unutmayacağız! 15 Temmuz zaferimiz de büyük bir fedakârlığın eseridir. O gece tanklara, uçaklara meydan okuyan şehit ve gazilerimizin cesaretinin sonucudur. Tüm milletin cesareti, dirayeti ve mücadelesiyle bu topraklarda Çanakkale ruhunun halen diri olduğunu göstermiştir. 15 Temmuz bize bir kez daha gösterdi bu millet asil bir millettir, cesur bir millettir, kahraman bir millettir. Bu topraklarda 15 Temmuz ruhu ayakta oldukça Türkiye’yi yolundan alıkoyabilecek hiçbir kuvvet yoktur. Ben bu milletin bir ferdi olmaktan iftihar ediyorum. 15 Temmuz darbe girişiminde onurluca karşı direnişte bulunan ve vatan uğruna yaşamını yitiren şehitlerimizi rahmet ve minnetle anarken, gazilerimize sağlıklar ve esenlikler dilerim.”

KOÇER: “DEVLET AKLI HER ZAMAN GALİP GELECEKTİR”

AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Koçer mesajında, “Ülkemiz; birlik ve bütünlüğüne, istikrarına kasteden hainlerce 15 Temmuz 2016 gecesi tarihimizde hiç yaşanmamış bir darbe girişimine maruz kalmıştır. Askeri yapılar içerisine sızan bir grup FETÖ’cü hain milletin üzerine tank sürüp silah doğrulturken, milletin meclisine bomba ve kurşun yağdırmıştır. O gece Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla sokaklara ve meydanlara inen halkımız darbeye karşı etten bir duvar örmüştür. Cesaret ve ülke sevdası ile demokrasiye sahip çıkararak darbe girişimini engelleyen 251 şehit, 2193 gazi ve milyonlarca vatandaşımız yeni bir destan yazmış, silahların gölgesine sığınan hainlerin alçakça emellerine ulaşmasına mani olmuşlardır. Yüzyıllarca tarih yazılan bu topraklarda nice zaferlere nice başarılara imza atılmış ve nihayet ülkemiz son yirmi yılda büyük bir değişim ve dönüşüm geçirmiştir. Hızla büyüyen ve gelişen Türkiye, bölgemizin ve dünyanın belirgin bir şekilde öne çıkan ülkesi olmuştur. Hiçbir zaman boyunduruk altına girmemiş bu millet bağımsızlık mücadelesi bilinciyle ve vatan sevdasıyla durmadan, yılmadan çalışarak, sanayi, ticaret, teknoloji, ulaşım, sağlık, eğitim ve savunma alanlarında yapılan büyük yatırımlarla fark yaratmış, ekonomik ve siyasi istikrar sayesinde tüm dünyanın güvenini kazanmıştır. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile olgunlaşan demokrasimiz bir daha asla bu türden hainliklerle karşı karşıya kalmayacak, hiç kimse; milletin gücü, kudreti, vatan ve bayrak sevgisiyle seçilmiş siyasi iradenin karşısında demokrasi dışı yollarla  yer alamayacaktır. Devlet aklı her zaman galip gelecek, darbe girişimlerine müsade etmeyecektir. Bu duygu ve düşüncelerle hain FETÖ terör örgütünü ve darbe girişimini bir kez daha lanetliyor, 15 Temmuz Milli Birlik ve Beraberlik Gününde tüm şehitlerimizi minnetle, saygıyla ve rahmetle anıyorum.”

BAKBAK: “FETÖ DAHİL TÜM TERÖR ÖRGÜTLERİ İLE EMSALSİZ BİR MÜCADELE SERGİLİYORUZ”

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Bakbak mesajında, “15 Temmuz bir milletin feraseti, dik duruşu, demokrasi mücadelesidir. O mücadelenin yıl dönümünde vatanımıza sahip çıkmak için canını feda eden aziz şehitlerimize rahmet diliyor, gazilerimizi saygıyla anıyorum. Üstünden yıllar geçse de 15 Temmuz’u unutmadık, unutturmayacağız… 4 yıl önce ülkemizi karanlığa gömmek isteyen şer odaklarına inat, bugün milletimizle Büyük ve Güçlü Türkiye’yi inşa etmenin kıvancını yaşıyoruz. Darbe girişiminde bulunan FETÖ dahil tüm terör örgütleri ile emsalsiz bir mücadele sergiliyoruz. Terörün kökünü bu topraklardan kazıyana kadar da mücadelemiz kesintisiz olarak devam edecektir. Türkiye’nin büyümesinden Türkiye’nin dengeleri değiştirmesinden, bölgesinde güç kazanmasından rahatsızlık duyan terör örgütleri ile onların destekçileri 15 Temmuz günü bu topraklardaki birliği, dirliği ve huzuru hedef aldı. Çünkü Türkiye’nin 2023 yürüyüşü pek çok kesimi rahatsız etmiştir. Ülkemize yönelik saldırılar, bu süreçte eşi benzeri görülmemiş şekilde artmıştır. Türkiye Cumhuriyetinin bölünmez bütünlüğüne, bağımsızlığına, kardeşliğine ket vurmak isteyen, gölge düşürmek isteyen şer odaklarına en güzel cevabı aziz milletimiz vermiştir. Ekonomideki felaket senaryolarını, milletimizin desteğiyle yırtıp attık. Aldığımız kararlar, uygulamaya koyduğumuz tedbirlerle birlikte hızlı bir toparlanma sürecine girdik. Siyasi, askeri ve diplomatik anlamda birçok başarıya imza attık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde son 18 yılda Türkiye’yi dev yatırımlarla tanıştırdık. Savunma sanayinde yerli üretim, semalarımızda Türk hakimiyeti kuran yerli uçaklar, 150 yıllık rüya olan Marmaray, İstanbul Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, dünyanın gıpta ettiği ve Covid 19 salgın sürecinde önemi daha da anlaşılan şehir hastaneleri… Özellikle salgın sürecinde Türkiye, kriz yönetimindeki başarısı ve dünyaya uzattığı yardım eliyle bölgesinde inisiyatif alan konuma yükselmiştir. Hedefimiz milletimizden aldığımız güç ve destekle ülkemizin coğrafi konumu, lojistik ağ bağlantıları, üretim kapasitesi, insan kaynağı, bilgi ve becerisi gibi avantajlarını değerlendirerek gelecek nesillerimize çok daha müreffeh bir Türkiye bırakmaktır. Bizim mücadelemiz milletin değerlerini yüceltme, milletin kutsallarını yaşatma mücadelesidir. Bizim mücadelemiz Güçlü Türkiye mücadelesidir. Bu duygu ve düşüncelerle demokrasimiz uğruna can veren aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum.”

YÜKSEL: “İHANET VE TERÖR SALDIRISI OLDUĞUNU UNUTMADIK VE ASLA DA UNUTMAYACAĞIZ”

AK Parti Gaziantep Milletvekili Av. Müslüm Yüksel, 15 Temmuz’un yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle bir mesaj yayımlayan AK Parti Gaziantep Milletvekili Av. Müslüm Yüksel, “15 Temmuz 2016’daki hain kalkışmanın; ülkemizi işgali, milletimizin bölünmesi, ve demokrasimizin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak yapılmak istenen bir ihanet ve terör saldırısı olduğunu unutmadık ve asla da unutmayacağız” dedi. Yüksel mesajında şunları ifade etti: “15 Temmuz, milletimizin maruz kaldığı en büyük ihanetlerden birinin yıldönümüdür. TBMM’nin bombalandığı, tankların milletimizin üzerine yürütüldüğü, insanlarımızın üzerine kurşun yağdırıldığı o gecede Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yuvalanan FETÖ terör örgütü mensuplarının asker kılığına girerek saldırdığı gecede Türkiye adeta uçurumun kenarından döndü. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde gerçekleşen yeni istiklal mücadelesi ve “Halkımızı meydanlara vatanımıza sahip çıkmaya davet ediyorum” dediğinde hiç tereddüt etmeden canı pahasına tankların önünde duran aziz milletimiz tarafından başarıldı. Kendi menfaati uğruna milletimizin varlığına, birlik ve beraberliğine, ülkemizin geleceğine kast eden FETÖ Terör Örgütünün gerçekleştirmek istediği hain darbe girişimi, tarihten beri nice zorlukları aşan aziz milletimiz tarafından yine büyük bir inanç, azim ve kararlılıkla; dinine, vatanına, milletine, özgürlüğüne ve hukuk düzenine sahip çıkarak, hain işgal girişimi, Allah’ın inayeti, idarecilerimizin dirayeti ve aziz milletimizin cesaretiyle, bütün dünyaya örnek olacak şanlı bir direnişle bertaraf edilmiştir. Üzerinde yaşadığımız vatan sadece bir toprak parçasından ibaret değildir. Ecdat diyarı, Şehitler emanetidir. Geleceğe sağlam adımlarla yürümek için bağrına yaslandığımız, uğruna canımızı verdiğimiz topraktır vatan. Bizler tarih boyunca vatanımıza muhabbetle ve sadakatle bağlandık. Mukaddesatımız uğruna gözümüzü kırpmadan şehadete yürüdük. Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda fakirlik ve imkânsızlık içinde benzersiz bir varoluş mücadelesi verdik. Fakat hiçbir zaman geri çekilmedik. İman dolu göğüslerimizi nice hayâsız akınlara siper ederek Allah’ın yardımı, cesaret ve fedakârlığımızla büyük zaferler kazandık. 15 Temmuz 2016’daki hain kalkışmanın; ülkemizi işgali, milletimizin bölünmesi, ve demokrasimizin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak yapılmak istenen bir ihanet ve terör saldırısı olduğunu unutmadık ve asla da unutmayacağız! Her bakımdan bir dönüm noktası olan 15 Temmuz gecesi göstermiştir ki hiçbir ihanet odağı, ayağa kalkan millî ruh ve demokrasi inancımız karşısında duramayacak; Türk milleti yenilmeyecek ve hangi engel karşısına çıkarsa çıksın Türk devleti yıkılmayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle ve şükranla yâd ediyorum. Bu şanlı direniş sürecinde gazilik mertebesine erişen kahramanlarımıza şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

KİRAZOĞLU: “YENİ BİR KAHRAMANLIK DESTANI YAZILDI”

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Sait Kirazoğlu mesajında, 15 Temmuz’un hainlerin, kalleşlerin, darbecilerin başının ezildiği gurur günü olduğunu belirtti. 15 Temmuz gecesi demokrasiye pranga vurulmak istendiğini, milletin iradesinin Türkiye düşmanları tarafından hain bir saldırıya uğradığını ifade eden Kirazoğlu, “Türkiye’nin diz çökmesi ve milli varlığın tümden yıkılması maksadıyla Türk milleti tam kalbinden hançerlenmiştir. Milli iradenin tecelligahı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bombalanması ve asker kıyafetine bürünen canilerin vatandaşlarımıza silah doğrultması birer ihanet simgesi olarak tarihe geçmiştir.” ifadelerini kullandı. Kirazoğlu, FETÖ’nün hain kalkışmasına göğsünü siper eden Türk milleti ile devlet töresini ve demokrasiyi ayakta tutma kararlılığı gösteren siyaset ve devlet adamları sayesinde milli ruhun şahlandığını, yeni bir kahramanlık destanı yazıldığını belirtti. Kirazoğlu sadece demokrasinin yaşatılması ve millet iradesinin üstün tutulması için FETÖ mensubu teröristlerle canı pahasına mücadele eden vatandaşlara şükranlarını sunduğunu ifade etti.

FADILOĞLU: “TÜRKİYE’NİN DAİMA ÖZGÜR VE DEMOKRATİK BİR ÜLKE OLDUĞUNU TÜM DÜNYAYA GÖSTERDİ”

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Tarihe geçen bu destansı demokrasi mücadelesinde hayatını kaybeden milli direnişin kahraman şehitlerine Allah’tan rahmet dilerken, gazilerimizi de minnetle anıyorum” ifadelerine yer verdi. Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Fetullahçı Terör Örgütü tarafından kalkışılan darbe girişimini bir kez daha lanetledi. Asker üniforması giymiş teröristlerin 15 Temmuz 2016 gecesi uçaklar, helikopterler, tanklar, silahlarla korumakla yükümlü oldukları devlete ve millete saldırdığını hatırlatan Başkan Rıdvan Fadıloğlu, 15 Temmuz gününü asla unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını vurguladı. Başkan Fadıloğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Millet olmanın bir gereği olarak devletine karşı yapılacak her türlü saldırıya karşı birlikte hareket etme iradesini bir kez daha 15 Temmuz gecesi sağlam bir şekilde ortaya koyan milletimiz, Türkiye’nin daima özgür ve demokratik bir ülke olduğunu tüm dünyaya gösterdi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ve kurumlarını canı pahasına koruyan yüce milletimiz, her türlü övgü ve takdiri ziyadesiyle hak ediyor. Bu uğurda canlarını veren şehitlerimize milletçe minnettarız. 15 Temmuz kahramanlarımızı asla unutmadık ve unutmayacağız. 15 Temmuz, ülkesine ihanet edenlerin deşifre olduğu bir gündür. Beyinleri yıkananlara, yabancı güçlerle kol kola girip vatanına ihanet edenlere karşı milletimiz, gerçek anlamıyla bir zafer kazanmıştır. 15 Temmuz, yurtdışındaki hesabın yurtiçine uymayacağının en büyük ispatıdır. 15 Temmuz, dost ile düşmanın belli olduğu gecedir. 15 Temmuz hain darbe girişimi, ülkemizin tarihi boyunca yaşadığı en büyük ihanetlerden birisidir. Bundan 4 yıl önce, 15 Temmuz 2016 gecesi devletimize ve milletimize karşı başlatılan hain darbe girişimi, halkımızın destansı direnişiyle etkisiz hale getirildi. Bu vatana hep birlikte, omuz omuza sahip çıktık, çıkmaya da devam edeceğiz. Allah, bizlere bir daha 15 Temmuz gibi bir ihanet yaşatmasın. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü adıyla tarihe geçen bu büyük zaferin dördüncü yıl dönümü vesilesiyle tarihe geçen bu destansı demokrasi mücadelesinde hayatını kaybeden milli direnişin kahraman şehitlerine Allah’tan rahmet dilerken, gazilerimizi de minnetle anıyorum.”

KILIÇ: “TÜRKİYE CUMHURİYETİ TARİHE ALTIN HARFLERLE YAZILAN BİR DESTAN”

Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 15 Temmuz 2016 gününün Türkiye Cumhuriyeti tarihe altın harflerle yazılan bir destan olduğunun altını çizen Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, “15 Temmuz destanı, vatanımızın bölünmez bütünlüğünün, milletimizin azim ve kararlılığının, milli birlik ve beraberliğinin bütün dünyaya bir kez daha gösterildiği tarihi bir gün, tüm dünyaya ders veren bir destandır” ifadelerine yer verdi. FETÖ’ Türk milletinin tokatını yediğini vurgulayan Başkan Kılıç, mesajında, “15 Temmuz 2016 günü Türkiye Cumhuriyeti’ni karanlık bir çukura itmek isteyen hain Fethullahçı Terör Örgütü mensupları ve işbirlikçileri Yüce Türk milletinin tokadını yemişlerdir. 15 Temmuz 2016 gecesi düzenlenen hain darbe girişimi, ülkesine, devletine, demokrasisine, anayasal düzenine ve özgürlüğüne bağlılığını, aydınlık bir gelecek idealinden asla taviz vermeyeceğini tüm dünyaya haykıran, ‘Söz Konusu Vatansa Gerisi Teferruattır’ diyerek meydanları dolduran asil milletimizin yazdığı kahramanlık destanıdır. Tıpkı ‘Kurtuluş Savaşı’ gibi 15 Temmuz 2016 tarihi de ülkemiz açısından dönüm noktası olmuş, adeta küllerinden doğan Türkiye Cumhuriyeti’nin yeniden dirilişe yeniden yükselişe geçişinin en önemli kanıtı olmuştur. O kara günde Türkiye Cumhuriyeti askerinin emir komuta zincirine itaatini, sadakatini hain emelleri için kullananlar Şehit Ömer Halisdemir’in sıktığı kurşunla tarihin en derin kuyularında boğulmuşlardır. Devletimizin tüm kurumları, güvenlik güçleri ve asil milletimizin dua ve destekleriyle, ülkemizin bekasına, birliğine, dirliğine, huzuruna ve geleceğine kast eden tüm hain odaklara ve bölücü terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadeleden asla taviz verilmeyecektir. Şanlı Türk Bayrağı bu uğurda hakka yürüyen şehitlerimiz ve gözünü bile kırpmadan kolunu bacağını bu vatan için feda eden gazilerimizin omuzlarında yükselecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, şanlı geçmişinde olduğu gibi 15 Temmuz’da da kutlu bir destan yazan milletimizin Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum. Aziz milletimizin şanlı direnişinin dördüncü yıldönümünde, hain darbe girişiminin faili ihanet çetesini bir kez daha lanetliyorum. Birlik ve beraberliğimizin sonsuza kadar daim olması dileğiyle, 15 Temmuz gecesi devletimizin bekası için “Ya İstiklal, Ya Ölüm” diyerek şehadet şerbetini tadan aziz şehitlerimiz ile birlikte tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyor, milli irademize sahip çıkan kadirşinas Gaziantepli ve Oğuzelili hemşehrilerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

DOĞRU: “MİLLETİMİZ ÜLKESİNE VE ONURUNA SAHİP ÇIKMIŞTIR”

Araban Belediye Başkanı Hasan Doğru, 15 Temmuz hain darbe girişiminin dördüncü yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı. Başkan Doğru mesajında, “Milletimiz, binlerce yıllık tarihinde sayısız istiklal ve istikbal mücadelesi vermiştir. Son olarak, 15 Temmuz 2016’da Türk Silahlı Kuvvetleri içerisine yuvalanan FETÖ hain terör örgütünün kirli ellerinin uzandığı, hainlerin kalkıştığı darbe girişiminde, aziz milletimiz, bir kez daha kendi kaderini düşman ellere teslim etmemiş ve askeriyle, polisiyle, siviliyle 249 şehit vererek demokrasisine, ülkesine ve onuruna sahip çıkmıştır” ifadelerini kullandı. Paralel ihanet çetesinin 15 Temmuz’da devletin bölünmez bütünlüğüne, hürriyetin temel taşı olan demokrasiye işbirlikçileriyle birlikte saldırdığını hatırlatan Doğru, “O gece vatan savunmasında; tankların, silahların önüne kendini siper eden milletimiz SünniAlevi, TürkKürt, ÇerkezRoman, sağcısolcu, zenginfakir, iktidarmuhalefet demeden tek yürek olarak hainlere geçit vermemiştir. AK Parti Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde salaların ve şahadet haykırışlarının arasında ellerinde hiçbir silah olmaksızın, sadece iman dolu yürekleriyle hain darbecilere direnen, kahraman bir milletin mensubu olmaktan gurur duyuyorum. Milletimizin son kahramanlığı olan 15 Temmuz Destanı’nın 4’üncü yıl dönümünde, o gece tarih yazan tüm vatandaşlarımızı, gazilerimizi minnetle, ebediyete intikal eden bütün şehitlerimizi rahmetle ve duayla anıyorum’’ ifadelerine de yer verdi.

ZEYBEK: “15 TEMMUZ TÜRK DEMOKRASİ TARİHİNE KAZINACAK BİR DEMOKRASİ ZAFERİDİR”

Gaziantep Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Zeybek, mesajında, 15 Temmuz gecesinde terör örgütü mensubu vatan hainlerinin kalkışmasıyla yapılan darbe teşebbüsünün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine meydanlara inerek, canlarıyla ve mallarıyla hainlerin yoluna çıkan milletin ortak mücadeleci iradesi ve devletin tüm kurumlarının kararlılığıyla başarısız olduğunu ifade etti. 15 Temmuz 2016 tarihinin Türk demokrasi tarihine kazınacak bir demokrasi zaferi olduğunu belirten Zeybek, şunları kaydetti: “Bizlere düşen sorumluluk, şehitlerimizin emaneti olan bu güzel vatan topraklarına aynı inanç ve kararlılıkla sahip çıkarak ülkemizin bekasına, birliğine, huzuruna ve geleceğine kast eden tüm hain odaklara karşı uyanık olmak ve mücadeleyi aynı kararlılıkla yürütmektir. Bu anlamlı gün vesilesiyle vatanımız, bayrağımız ve değerlerimiz için vatan uğrunda canlarını feda eden tüm aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, kahraman gazilerimizi de minnet ve şükranla anıyorum.”

GÜR: “TARİHİN KAYDETTİĞİ EN HAİN İŞGAL GİRİŞİMİ”

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, “Hain FETÖ terör örgütünün şer çetesi mensupları tarafından devletin uçakları, tankları ve silahları ile milleti vatansız, bayraksız, devletsiz bırakma niyetiyle yapılan bu girişim, Cumhurbaşkanımızın liderliği, milletin iradesi ve tüm kurumlarıyla devletin kararlılığı karşısında başarısız olmuş, hainler tarihin kara sayfalarında yerini almıştır” dedi. Mesajında, 15 Temmuz 2016’da ülkemizin demokrasiyi, hukuk devletini, millî iradeyi ve Türk halkının sarsılmaz birliğini hedef alan tarihin kaydettiği en büyük ihanet ve işgal girişimine, menfur bir kalkışmaya maruz kaldığını belirten GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, “Hain FETÖ terör örgütünün şer çetesi mensupları tarafından devletin uçakları, tankları ve silahları ile milleti vatansız, bayraksız, devletsiz bırakma niyetiyle yapılan bu girişim, Cumhurbaşkanımızın liderliği, milletin iradesi ve tüm kurumlarıyla devletin kararlılığı karşısında başarısız olmuş, hainler tarihin kara sayfalarında yerlerini almıştır. 15 Temmuz gecesinde milletimiz, canları pahasına şanlı bir vatan müdafaası örneği göstererek; tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ilkeleri etrafında birleşmiş ve halkın gücünün üstünde bir güç olmadığını tüm dünyaya göstererek tarihin en büyük demokrasi dersini vermiştir” dedi.

ŞİMŞEK: “HAİN DARBE GİRİŞİMİNİ BİR KEZ DAHA LANETLİYORUZ”

Gaziantep Organize Sanayi Bölge Başkanı Cengiz Şimşek, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı. Şimşek, “Milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü coşku ile kutlarken, hain darbe girişimini bir kez daha lanetliyoruz” dedi.15 Temmuz 2016’da tarihin en büyük ihanetlerinden birinin yaşandığını hatırlatan OSB Başkanı Şimşek’in mesajında “Bundan 4 yıl önce gözbebeğimiz olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz içinde yuvalanmış bir grup, emir-komuta zinciri dışına çıkarak alçakça bir darbe girişiminde bulunmuştur. FETÖ terör örgütü üyesi bu hainler, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde, milletimizin darbeye geçit vermeyen kararlı duruşu ile alçakça emellerine ulaşamamıştır. Birlik ve beraberliğimize, vatanımızın bütünlüğüne, demokrasimize karşı girişilen bu alçakça başkaldırıyı püskürten milletimiz tüm dünyaya demokrasi dersi vermiştir” denildi. Hain darbe girişiminin dördüncü yılında milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü coşkuyla kutladığını belirten Başkan Cengiz Şimşek, mesajında şu ifadelere yer verdi:”15 Temmuz 2016’da aziz milletimizin hain darbecilere karşı yazdığı kahramanlık destanı, milletimizin vatanına, bayrağına ve demokrasimize olan bağlılığını ortaya koyarken tüm dünyanın takdirini kazanmıştır. Bizler hain darbe girişimini asla unutmayacağız. Ancak, bundan sonra bu tür hain kalkışmaların yaşanmaması için de birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendireceğiz. Bu vatan için canlarını seve seve vererek şehitlik mertebesine yükselen tüm şehitlerimiz ve gazilerimize karşı minnet borcumuzu ödemek, ülkemizin daha müreffeh yarınlara ulaşmasını sağlamak için de daha çok çalışacağız ve üreteceğiz. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün yıldönümünde hain darbe girişimini bir kez daha şiddetle kınıyor, vatanımızın bütünlüğüne, milletimizin birlik ve beraberliğine kast eden teröristleri de lanetliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününü kutlarken, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

ÜNVERDİ: “MİLLETİMİZİN BİRLİĞİNİ BOZMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ”

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Vatanımızın bütünlüğünü, milletimizin birliğini bozmaya kimsenin gücü yetmez” ifadelerini kullandı. Ünverdi, mesajında yayımladığı mesajında “15 Temmuz gecesi FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne karşı aziz milletimiz büyük bir destan yazmıştır. O karanlık gecede genç yaşlı, kadın erkek demeden darbecilere karşı yollara düşmüş, meydanlara inmiş, tankın önünde durmuş, kurşunlara karşı gövdesini siper ederek hainlere büyük bir hüsran yaşatmıştır. Gazi şehrin evlatları da örnek bir mücadele sergilemiştir. Bugün de milli birliğimiz ve ülkemizin bekası için şanlı ordumuz ve güvenlik güçlerimiz bölücü terör örgütlerine karşı gerek sınırlarımız içerisinde, gerekse sınır ötesinde operasyonlarını sürdürmekte, yerli ve milli teknolojilerle hainlere göz açtırmamaktadır. Hain darbe girişiminin bertaraf edilmesinden sonra da ülkemiz, ekonomiden teröre kadar saldırı ve manipülasyonlara maruz kalmış, türlü imtihanlardan geçmiş, hepsini de aziz milletimizin cesareti ve basiretiyle, birlik ve beraberlik içerisinde atlatmayı başarmıştır. Tüm dünya artık şunu çok iyi bilmektedir ki, Türk insanı şehit olur, gazi olur ama asla hürriyetinden taviz vermez, zulme rıza göstermez. Bizi bölmeye, kardeşliğimizi bozmaya, demokrasimizi yok etmeye kimsenin gücü yetmez” ifadelerine yer verdi. İçinde bulunan zor süreci de hep beraber aşılacağını ifade eden Ünverdi’nin mesajında, “Devletimiz tarafından salgın sürecinde de birçok ülkeye öncelikli ihtiyaçlar olan medikal malzemeleri gönderilmiş, bin yıllık medeniyetimizin insana verdiği değer bir kez daha gözler önüne serilmiş, asil milletimizin vakur duruşunu tüm dünya bir kez daha görmüştür. Bu zor günleri de birlik ve beraberlik içerisinde atlatacağımıza inancım tamdır. Bu duygularla 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün dördüncü yılında, vatanımız, bayrağımız ve milletimizin bekası için şehadete yürümüş aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Şehit ve gazilerimizin ailelerine Rabbimden sabır diliyor, saygılarımı iletiyorum” denildi.

YILDIRIM: “MÜREFFEH BİR TÜRKİYE HEDEFİYLE ÇALIŞACAĞIZ”

GTO Başkanı Tuncay Yıldırım Türk milletinin ne pahasına olursa olsun bağımsızlığından vazgeçmeyeceğini, 15 Temmuz gecesinde gövdesini vatan uğruna siper edenlerin de bunun en net örneklerinden biri olduğunu kaydetti. Yıldırım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar var olabilmesi için her türlü kirli oyunu bozacak iradeye, ferasete ve dirayete sahip olduklarının altını çizdi. Milletin, 4 yıl önceki o kara gecede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde cesaretle ve inançla vatan savunmasında yer aldığını ve hain, darbeci, bölücü terör örgütü FETÖ’ye karşı durduğunu belirtti. İş dünyası olarak milletin bölünmez bütünlüğü için daha güçlü ve müreffeh bir Türkiye hedefiyle çalışacaklarını belirten Yıldırım, “Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomileri arasında yerini almasını da yine hep birlikte çalışarak sağlayacağız. 15 Temmuz’un yıl dönümünde bu cennet toprakları vatan kılan tüm kahraman şehit ve gazilerimizi bir kez daha derin bir saygı, minnet ve şükranla yad ediyoruz. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’müz kutlu olsun.” ifadelerini kullandı.

AKINCI: “15 TEMMUZ GECESİ İNSANLIK TARİHİNE KARA BİR LEKE OLARAK GEÇTİ”

GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı 4 yıl önce demokrasiye ve aziz milletin hür iradesine kasteden menfur darbe girişiminin, milletin destansı mücadelesi ve devletin kararlı duruşuyla akamete uğratıldığını kaydetti. 15 Temmuz gecesinin, insanlık tarihine kara bir leke olarak geçtiğini ifade eden Akıncı, o gece cadde ve sokaklara akın ederek istiklaline ve istikbaline sahip çıkan milletin, Türkiye’yi karanlığa ve kaosa çekmek isteyen FETÖ terör örgütüne karşı hayati bir sınavı başarıyla verdiğine dikkati çekti. Milletin, silahlara korkusuzca göğüslerini siper ederek menfur darbe girişimine karşı koyduğunu ifade eden Akıncı, “Milletimiz, güvenlik güçlerimiz ve idarecilerimiz, o gece şanlı ecdadının kurtuluş savaşında ortaya koyduğu ruh ve inançla hareket etmiştir. Bu dik duruş aslında Türkiye Cumhuriyeti var olduğu sürece bu asil ruhun da ebediyen yaşayacağının en somut göstergesidir. Bu vesileyle 15 Temmuz gecesinin zifiri karanlığını canları pahasına Türkiye’nin aydınlık yarınlarına çeviren tüm kahraman şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, canlarını ortaya koyan yiğit gazilerimize sağlıklı bir ömür diliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

KAPLAN: “KAHRAMAN MİLLETİMİZE NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEK AZ”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Halı Sektör Kurulu Başkanı Selahattin Kaplan, mesajında, Türkiye’nin başta ekonomi ve diplomasi olmak üzere her alanda güçlenmesine engel olmak isteyen şer odakları tarafından başlatılan hain darbe girişimi olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde meydanlara inen milletin kararlı duruşu ile darbe girişiminin püskürtüldüğünü belirten Kaplan, şunları kaydetti: “O gece yediden yetmişe tankların üzerine koşan, uçaklara kafa tutan bu kahraman milletimize ne kadar teşekkür etsek az. Bizler 15 Temmuz destanını asla unutmayacağız ve unutturmayacağız. Bugün biz bu ülkede hür ve bağımsız olarak yaşıyorsak bunu şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz. Vatan, millet ve bayrak uğruna gözünü kırpmadan şehadet şerbetini içen güvenlik güçlerimizi ve vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz. Ayrıca, hain darbe girişiminin yaşandığı gecede gazilik mertebesine ulaşanlara da sağlıklı bir ömür diliyoruz. Yüce Allah bir daha bu millete 15 Temmuz’lar yaşatmasın, FETÖ gibi hain örgütlerin aramıza nifak tohumu ekmesine müsaade etmesin.”

KAPLAN: “GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE’DEN RAHATSIZ OLANLAR VAR”

GAHİB Başkanı Kaplan, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla bir mesajı yayımladı. Kaplan mesajında, Türk milletinin vatan, bayrak, ezan ve demokrasiye olan bağlılığının bir göstergesi olduğunu kaydetti. 15 Temmuz 2016’da, Fetullahçı Terör Örgütü mensubu bir grup askerin emirkomuta zincirinin dışına çıkarak başlattıkları hain darbe girişimini kınadıklarını belirten Kaplan, “Milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününü coşkuyla kutluyoruz” diyen Kaplan, “Türk milleti 15 Temmuz’da, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde vatanına, bayrağına, ezanına ve demokrasiye el uzatanlara, millet iradesini yok saymak isteyenlere karşı destan yazmıştır” ifadelerini kullandı. Darbeci hainlerin ve destekçilerinin temel amaçlarının Türkiye’nin gelişmesini ve kalkınmasını engellemek olduğunu ifade eden GAHİB Başkanı Kaplan, “Güçlü bir Türkiye’den rahatsız olanlar var. Çünkü güçlü bir Türkiye, bazılarının özellikle Ortadoğu ile ilgili planlarını gerçekleştirmelerinin önündeki en büyük engeldir. Bu nedenle ülkemizin kalkınma ve gelişme trendini hazmedemeyenler hain emellerini uygulamaya koyarak, Türkiye’yi güçsüz, her denileni yapan bir devlet haline getirmek istediler. Ancak milletimiz tarihte eşine az rastlanılacak bir kahramanlık örneği ile 15 Temmuz’da hainlerin planlarını yerle bir etti. Tarihin her döneminde savaşların, kanın, göz yaşının eksik olmadığı bir coğrafyada yaşıyoruz. Bizler birlik ve beraberliğimizi korudukça, Türkiye her anlamda güçlü kaldıkça, hainler bu coğrafyadaki emellerini gerçekleştiremeyecektir. Kısacası güçlü bir Türkiye’nin varlığı Ortadoğu halkları için de bir kalkandır. Bu duygu ve düşüncelerle vatan savunmasında hayatını kaybeden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, yüce Allah’ın bir daha bu millete bir 15 Temmuz yaşatmamasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

KİLECİ: “ONLARI UNUTMAYACAĞIZ VE UNUTTURMAYACAĞIZ”

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. GAİB Koordinatör Başkanı Kileci mesajında, mesajında Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarının 15 Temmuz 2016 tarihindeki hain darbe girişimini lanetleşerek, Türk milleti için bağımsızlığın ve demokrasinin önemine vurgu yaptı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Bu millet hiçbir zaman hür olmadan yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır” şeklindeki sözünü hatırlatan Kileci, “15 Temmuz 2016’da vatanımızın bütünlüğüne, milletimizin hür ve bağımsız yaşama iradesine ve birlik ve beraberliğimize kasteden hainler, milletimizin azim ve kararlılığı karşısında hüsrana uğramışlardır” ifadelerini kullandı. Başkan Kileci, mesajında, “Türk milletinin en önemli karakter özelliklerinden birisi de bağımsızlığına olan düşkünlüğüdür. Tarihin her döneminde bağımsız yaşamış olan milletimiz, bundan tam 4 yıl önce bağımsızlığına ve millet egemenliğine karşı yapılan darbe girişimini canı pahasına bastırarak millet iradesinin karşısında hiçbir gücün duramayacağını bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir. 15 Temmuz’da tanklara göğsünü siper eden milletimiz 251 şehit verirken tarihteki kahramanlık destanlarına bir yenisini daha eklemiştir. Tarihteki en onurlu kahramanlık destanlarından biri olan 15 Temmuz, Türk milletinin demokrasi ve millet iradesi dışında hiçbir güce boyun eğmeyeceğini haykırdığı gündür” ifadelerine yer verdi. Kileci’nin mesajında, “Hain darbe girişiminin yıldönümünde, milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü coşku ile kutlarken, bu toprakları bize vatan kılan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Bugün bizler bu topraklarda huzur ve güven içerisinde yaşıyorsak, bunu vatan için canlarını seve seve feda eden şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz. Onları unutmayacağız ve unutturmayacağız” denildi.

ALTUNKAYA: “BU BAŞARI, BU GURUR HEPİMİZ İÇİN ÖVÜNÇ KAYNAĞIDIR”

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, 15 Temmuz’un yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı. Mesajında, gücünü milletten almayan hiçbir oluşumun meşru olmadığı gibi amacına da ulaşmasının mümkün olmayacağını ifade eden Başkan Mahsum Altunkaya, “15 Temmuz 2016’da, millet iradesini yok saymak isteyen bir grup, haince ve alçakça bir planla darbe girişiminde bulunmuştur. Ancak milletimizin canı pahasına darbeye geçit vermemesi üzerine hainler alçakça emellerine ulaşamadan püskürtülmüştür. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde darbe gecesi meydanlara inen milletimizin tanklara, toplara ve güçlü silahlara karşı canını siper ederek darbecileri bozguna uğrattığı bu kahramanlık destanı dünyada ender rastlanılacak bir durumdur. Bu başarı, bu gurur hepimiz için övünç kaynağıdır. 15 Temmuz’un yıldönümünde Türkiye’yi karanlığa sürüklemek isteyen hainleri bir kez daha lanetliyor, o gece sokaklara çıkarak canı pahasına darbecilere karşı duran milletimizin tüm fertlerini de kutluyoruz” ifadelerini kullandı. Hain darbe girişimi ile dünyada sözü dinlenen, her konuda fikri sorulan, adeta dünya siyasetine yön veren güçlü bir Türkiye’ye engel olunmak istendiğini vurgulayan Mahsum Altunkaya, “Çünkü, bu bölgede Türkiye gibi güçlü bir devlet, bazılarının hain çıkarları için en büyük engeldir. Bizler iş dünyasının temsilcileri olarak, daha güçlü bir Türkiye için, daha aydınlık yarınlar için birlik ve beraberliğimizi koruyarak, daha fazla çalışacağız, üreteceğiz ve ihracat yapacağız. Bu duygu ve düşüncelerle, 15 Temmuz’un dördüncü yıl dönümünde, bu toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi bir kez daha minnet, şükran ve rahmetle anıyor, gazilerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’müz kutlu olsun” ifadelerine yer verdi.

ÇELENK: “VERDİĞİMİZ DEMOKRASİ MÜCADELESİNE TÜM DÜNYA GIPTA ETTİ”

MÜSİAD Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Çelenk ise 4 yıl önce, Türkiye Cumhuriyeti tarihine bir hainlik ve zalimlik nişanesi olarak kaydedilen 15 Temmuz darbe girişimini ilk tank sesinin duyulduğu andaki kadar güçlü bir öfkeyle kınadıklarını belirtti. 15 Temmuz gecesi genci, yaşlısı, kadın ve erkeğinin kendi hayatını hiçe sayarak vatan savunmasıyla sokağa çıktığını anımsatan Çelenk, şunları kaydetti:”FETÖ’nün hain emellerini boşa çıkaran bu azim, kararlılık ve vatan sevdası, bir daha böyle bir kalkışmaya bu topraklarda cesaret edilemeyeceğinin de en büyük teminatıdır. Türk halkının ortaya koyduğu güçlü demokrasi mücadelesi, dillendirilmese dahi, biliyoruz ki tüm dünyanın gıpta ettiği, örnek aldığı bir beraberlik örneği olarak tarihin sayfalarına işlenmiştir. Dil, din, ırk, cinsiyet ayrımından uzak bir kenetlenme örneğini yüz yıllardır bu topraklarda sergileyen milletimiz, bu hain kalkışmayla birlikte ülkemize yöneltilen saldırılara karşı vatan savunmasını esas alarak birlikte karşı koymanın gücünü bir kez daha ispat etmiştir.”

AY: “15 TEMMUZ’U UNUTTURMAYIZ”

Gaziantep Gazeteciler Cemiyet Başkanı İbrahim Ay, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünü nedeniyle yaptığını açıklamada hain gecede ülkeyi bölmek isteyenlerin kahraman Türk halkının yazdığı destan ile hüsrana uğratıldığını belirterek, “O gün bu ülkeden bütün dünyaya bir mesaj verilmiştir” dedi. İbrahim Ay, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Bu önemli günü unutmayız unutturmayız” diyerek, 4 yıl önce bugün, bu ülkenin gerektiğinde yaşlı genç demeden, millet olarak birbirine kenetleneceğini bir kez daha gösterdiğine dikkat çekti. 15 Temmuz 2016 gecesi, milyonlarca insanın ölüme meydan okuyarak sokaklara döküldüğünü hatırlatan Başkan Ay “15 Temmuz sıradan bir gün değildir. O gün, bu ülkeden dünyaya bir mesaj verilmiştir. Bu ülkenin insanları, tıpkı ataları gibi, gerektiğinde, hiç düşünmeden, canını kanını ortaya koyarak, vatanına sahip çıkabileceğini dünyaya bir kez daha ispatlamıştır. 15 Temmuz milletimizin, birlikte, bağımsızlık için, vatan için, onuru ve şerefi için canını ortaya koyarak yazdığı bu toprakların en değerli destanlarından, bağımsızlık deyince akla gelen sembollerden birisi haline gelmiştir. Türk milletinin gösterdiği bu kahramanlığı, dünyada gösterebilecek millet sayısı çok azdır” şeklinde konuştu. FETÖ terör örgütünce başlatılan ve dünyanın bir çok ülkesinden maalesef destek bulan bu girişime cesaret edenlerin, heveslerinin kursaklarında kaldığını söyleyen Ay “Bu hainliğe teşebbüs edenler, bir daha ömür boyu unutamayacakları dersi, aziz Türk milletinden almıştır. 15 Temmuz’da darbe teşebbüsü bertaraf edilmekle kalmamış, bu ülkenin şan ve şerefle dolu kahramanlık sayfalarına bir yenisi daha eklenmiştir. Hainler, ömür boyu unutamayacakları bir ders almıştır. Bu vesileyle, 4 yıl önce, birlik ve dirliğimizi korumak adına canlarını feda eden aziz vatan şehitlerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize de sağlık ve şifa diliyorum” diye konuştu.

GÖK: “DÜNYANIN NERESİNDE OLURSA OLSUN, TÜM DARBELERİ VE DARBECİLERİ LANETLİYORUZ”

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Gaziantep İl Başkanı Ahmet Gök 15 Temmuz’un ülkeyi işgal etmek isteyen emperyalist güçlerin, devşirdikleri hain kuklalar eliyle bağımsızlığa darbe vurmak, birliği tarumar etmek, tarihsel misyona son vermek için yaptığı kalkışmanın milletin güçlü iradesi sayesinde bozguna uğratıldığı tarihi bir gün olduğunu belirtti.15 Temmuz’da verilen mücadelenin bağımsızlık destanı olduğunu vurgulayan Gök, şöyle devam etti:”15 Temmuz’da, Çanakkale’de koyun koyuna yatan şehitlerimizin miras bıraktığı birlik ve beraberlik, milletimizi tek bir gövdeye dönüştürmüş, istikbalin istiklalden geçtiği kayıtlara bir kez daha düşmüştür. Eğitim-Bir-Sen olarak, tarihin hangi kesitinde, dünyanın neresinde olursa olsun, tüm darbeleri ve darbecileri lanetliyoruz. Bütün vesayet düzenlerini, milletin iradesine ipotek koyan anlayışları ve arayışları tartışmasız reddediyoruz. Milletimizin güçlü iradesiyle atlattığımız bu büyük badirelerden sonra yeni ufukları görmenin, yeni umutları menzil edinmenin vaktidir, diyoruz.”

KOÇER: “15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNİ BUGÜN BİR KEZ DAHA KINIYORUM”

Gaziantep Genç İşadamları Derneği (GAGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Koçer,15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ile ilgili bir mesaj yayımladı. Koçer mesajında, “Bugün tarihimizin en önemli dönüm noktalarından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün yıldönümünü kutluyoruz. 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti, tarihe adını altın harflerle yazdıran kahramanca bir destan yazmıştır. Milletin iradesi ve demokrasi dışında hiçbir iradeyi tanımayacağımızı tüm dünyaya kanıtladığımız bu günde, büyük bir kararlılık emsali gösterdik. Darbe girişiminin önlenmesinde emekleri yadsınamaz olan vatandaşlarımızın cesaret ve fedakârlık timsali tutumları, hür ve bağımsız bir şekilde bayrağımız altında yaşamak için şüphesiz gelecek nesillerimize yol gösterici olacaktır. Hain darbe girişiminin ortaya çıkmasıyla birlikte, Gazi şehrimizde tepkisini ilk anda ortaya koymuştur. Kahraman halkımız sokaklara dökülerek demokrasisine, milli iradesine ve bağımsızlığına sahip çıkmıştır. Unutulmasın ki Edirne’den Kars’a milletimiz vatanımıza sahip çıkmış, çıkmaya da devam edecektir. Ülkemiz birliğine ve demokrasimize karşı olanların her zaman karşısına olacağız. İş dünyası olarak ta taşın altına elimizi koyuyor, her zaman aynı inançla çalışmayı sürdürüyoruz. Ülkemiz ekonomisinin hak ettiği yeri alması için yine hep birlikte, el ele çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kuşkusuz 15 Temmuz zaferimiz milletimizin büyük fedakârlıklarıyla, şehit ve gazilerimizin üstün cesaretiyle elde edilmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle demokrasi mücadelemizin yıldönümünde, Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, 15 Temmuz şehitlerimiz başta olmak üzere vatanı uğruna canını veren tüm kahraman şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, gazilerimize minnetle yad ediyorum” ifadelerini kullandı. Koçer’in mesajında, “15 Temmuz darbe girişimini bugün bir kez daha kınıyor ve benzeri girişimlerin bir daha yaşanmamasını dileyerek ülkemiz için güzel yarınlar diliyorum” ifadelerine de yer verildi.

ÇELİKTÜRK: “DARBECİLERİ LANETLİYORUZ”

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Darbeye geçit vermeyen milletimizin Demokrasi ve Milli Birlik Gününü coşkuyla kutluyoruz” dedi. 15 Temmuz 2016’da Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yuvalanan Fetullahçı Terör Örgütü mensubu askerlerin emir-komuta zincirinin dışına çıkarak ülkeyi karanlığa sürükleyecek bir darbeye teşebbüs ettiğini ifade eden İMO Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, “Milletimiz darbelerden çok çekti. Her darbe demokrasimize, özgürlüğümüze ve ekonomimize zarar verdi. FETÖ terör örgütü mensuplarının dört yıl önce kalkıştığı hain darbe girişimine milletimiz top yekun bir şekilde canı pahasına geçit vermeyerek hainlerin planını bozmuştur. Her türlü darbeyi lanetliyoruz” dedi. “Milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününü coşkuyla kutluyoruz” diyen İMO Şube Başkanı Çeliktürk, şöyle devam etti: “Darbeler millete, insan haklarına, demokrasiye ve Cumhuriyetin kazanımlarına karşı yapılmış insanlık suçu eylemlerdir. Milletimizin bir daha böyle hain darbe girişimleri ile karşı karşıya kalmaması için devlet ve millet olarak uyanık olmalıyız, tedbir almalıyız. Vatanımızın bütünlüğüne, milletimizin birlik ve beraberliğine kast edecek hiçbir girişime izin vermemeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle 15 Temmuz hain darbe girişimini bir kez daha lanetlerken, Kurtuluş Savaşından günümüze kutsal vatan toprakları için canını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.”

Kaynak: gaziantepgunes.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here