Baro başkanları Meclis nöbetinde

0
513

Baroların yapısını değiştirmeyi öngören yasa değişikliği teklifinin görüşüldüğü Adalet Komisyonu’na katılmaları kabul edilmeyen baro başkanlarının Meclis kapısındaki bekleyişleri sürüyor. Ankara Valiliği’nce yasaklanan ‘Savunma Mitingi’ yapılamasa bile Türkiye’nin farklı illerinden gelen avukatlarla Ankara’da gün içerisinde bir buluşma gerçekleşmesi bekleniyor.

AK Parti ve MHP’nin ortak imzasıyla hazırlanan çoklu baro teklifi Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı. Dün saat 16.00’da başlayan görüşmeler sabaha karşı 04.00’te bitirildi. 28 maddelik teklifin 12 saat süren ilk gün görüşmelerine baroların komisyon toplantısına alınmaması ve teklifin görüşülme usulü tartışması damga vurdu. 200’e yakın milletvekilinin söz talebinde bulunduğu görüşmelerde maddelere geçilemedi.

Söz konusu yasa değişikliği teklifinin görüş ve önerileri alınmadan hazırlandığını belirten baro başkanları tutumlarını açıklamak için geldikleri Meclis’te komisyon toplantısına alınmadı.

BAROLAR TEMSİLCİ ŞARTINI KABUL ETMEDİ

Yapılan uzun müzakerelerde AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, baro başkanlarının aralarından belirleyeceği 3 temsilcinin komisyona katılabileceği teklifinde bulundu; ancak baro başkanları ‘hep birlikte’ girmek istediklerini belirterek teklifi reddetti.

SABAHA KADAR BEKLEDİLER

Daha sonra baro başkanlarıyla görüşen milletvekilleri, bugün (3 temmuz) için beş baro başkanının komisyona alınması, 15 dakika konuşma yapması, diğer baro başkanlarının Meclis’in dışında bulunan restoranda beklemesini içeren bir teklif sundu. Baro başkanları bu teklifi de reddetti ve sabaha kadar beklemeye karar verdi.
Bu esnada Meclis önünde bekleyen baro başkanlarının çevresine polis şerit çekerken, CHP milletvekilleri tarafından getirilen banklar, alana alınmak istenmedi. CHP’li vekiller bunu üzerine, bankları ellerinde taşıyarak avukatların yanına götürdü. Dün saat 16.00’da başlayan toplantı sabaha karşı 04.00’e kadar devam etti.

BEKLEYİŞ İKİNCİ GÜNÜNDE

Baro başkanlarının Meclis kapısında bekleyişleri bugün de sürüyor. Komisyon toplantısı başlayana kadar bekleyeceklerini belirten baro başkanları, komisyona katılma taleplerini tekrar iletecek. Ankara Valiliği tarafından pandemi nedeniyle yasaklanan ‘Büyük Savunma Mitingi’nin akıbeti ise netleşmedi. Türkiye’nin farklı illerinde avukatlar Ankara’ya gelmek için yola çıkarken, gün içerisinde bir buluşmanın söz konusu olabileceği ifade ediliyor.

gazeteduvar.com


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here