Bekir Avan; “Baskı ve dayatmalar karşısında öğretmenlerin yanındayız “

0
321

Türk Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, GAP Görme Engelliler İlkokul ve Ortaokul Müdürü’nün yeni atanan öğretmenleri zorla Eğitim Bir Sen’e üye yapmaya çalıştığını savundu.

Başkan Avan, “Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi olarak göreve yeni başlayan öğretmenleri göreve başlama evraklarıyla birlikte üye yapmaya çalışan, baskı uygulayan, etik ve hukuk dışı davranışlarda bulunan kim varsa bilsinler ki karşılarındayız yapılanların takipçisiyiz. Bu ve benzeri baskı ve dayatmalar karşısında göreve yeni başlayan öğretmenlerin yanındayız” dedi.

Başkan Avan, “Okul Müdürü okulda göreve yeni başlamakta olan ve sözleşme evraklarını dahi doldurmayan öğretmenlere Eğitim Bir-Sen üye formu veriyor ve formu doldurtup üye yapmaya çalışıyor. Aynı okulda görevli olan sendikamızın üyesi okul müdür yardımcısı arkadaşımız ise öğretmenlerin doldurduğu evraklara baktığında Eğitim Bir-Sen üye formu olduğunu görüyor. Okul Müdür Yardımcısı üyemiz, okul müdürüne; yapılanın mobbing olduğunu, hukuksuz ve etik olmadığını, göreve yeni başlayan öğretmenlere daha sözleşme evrakları bile imzalanmadan sendika üye formu verip üye yapmaya çalışmak baskıdır, öğretmenlere bu yapılan doğru değildir diyerek itirazlarını ortaya koyuyor. Okul müdürü ise; ‘Seminer çalışmaları online olarak yapılacak, bu öğretmenleri yarın ben nereden bulup üye yapacağım’ diyor. Bunun üzerine okul müdürü okuldaki diğer bir Eğitim Bir-Sen üyesine (İş Yeri Temsilcisi de olabilir) göreve yeni başlayan öğretmenleri üye yapmasını söylüyor. Eğitim Bir-Sen üyesi bir kişinin göreve yeni başlayan öğretmenleri üye yapmaya çalışması üzerine de yapılan mobbing ve etik dışı davranış karşısında Şube Yönetim Kurulu üyeleri olarak bizleri aradı” şeklinde açıklama yaptı.

Zorla üye yapmanın baskı ve mobbing olduğunu söyledik

Konuyla ilgili GAP Görme Engelliler İlkokulu/Ortaokulu’na Şube Yönetim Kurulu Üyelerimizle birlikte okul müdürünü odasında ziyaret ettik. Okul müdürünün odasında yaptığımız ziyarette Eğitim Bir-Sen Gaziantep Şube Yönetim Kurulu üyeleri ve Şehitkamil İlçe Temsilcisinin bizden önce okula davet edildiğini ve orada olduğunu gördük. Göreve yeni başlayan öğretmenlerin okul müdürü tarafından göreve başlama evraklarıyla beraber Eğitim Bir-Sen’in üyelik formu verilerek üye yapılmak istenmesinin etik ve hukuki olmadığını, bir okul müdürünün göreve başlama evraklarıyla aynı anda göreve yeni başlayan öğretmenlere üyelik formu vererek doldurtmak istemesinin baskı ve mobbing olduğunu, öğretmenlerin dünya görüşlerinin ne olduğu, sendikalarla ilgili neler düşündüğü bilinmeden üyelik formu doldurtulmak istenmesinin son derece yanlış olduğu, bunu hangi sendika yaparsa yapsın yanlış olacağını, yeni başlayan öğretmenlerin sendika tercihlerini demokratik bir ortamda özgürce seçmeleri gerektiğini anlattık. GAP Görme Engelliler İlkokulu/Ortaokulu müdürü ise kendisinin Eğitim Bir-Sen Gaziantep Şubesi Engelliler Komisyonu Başkanı olduğunu ve göreve yeni başlayan öğretmenleri üye yapmasının doğru olduğunu söyledi” dedi.

Liyakat ve ehliyet olmadan atanan müdürler devleti temsil edemiyor

Türk Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, konuşmasını şu şekilde bitirdi: “GAP Görme Engelliler İlkokulu/Ortaokulu müdürünün 76. maddeyle atandığını da buradan belirtelim. Liyakat ve ehliyet olmadan atanan müdürlerin devleti temsil edemediği, devlete sadakat değil de atamasını yaptıran yerlere sadakat duyduğu da apaçık ortadadır. Bu okul müdürleri bir sendikaya üye yapmaya zorunlu hissetmektedirler kendilerini. Bu okul müdürleri için ‘üye yaptığı kadar okul müdürü’ ‘üye formu kadar okul müdürü’ tabiri de sanırım yanlış olmaz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here