Avukatlar, ‘Onur Nöbeti’ne başlıyor…

0
404
Fotoğraf; gazianteppusula.com

Hükümetin yasa değişikliği teklifine karşı “savunma yürüyüşü” başlatan baro başkanları Ankara girişinde polis tarafından engellendi.

Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı tartışmalar sırasında polisin yumruklu saldırısına uğradı. Şarklı’ya Türkiye’nin dört bir yanından destek mesajı yağdı. Şarklı’nın saldırıya uğraması, Gaziantep Barosu tarafından da tepkiyle karşılandı. Gaziantep’te avukatlar  adliye önünde “Onur Nöbeti”ne başlayacaklarını duyurdu.

Türkiye’nin her ilinden Baro Başkanları tarafından Savunma Yürüyüşü başlatıldı. Sabah saatlerinde Ankara’ya ulaşan Baro Başkanlarının kente girişi emniyet güçleri tarafından engellendi. Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı’nın da saldırıya uğradığı, engelleme girişimi sonrası Gaziantep Barosu tarafından basın toplantısı düzenlendi. Düzenlenen toplantıda Avukatlar,  Onur Nöbeti’ne başlayacak. Türkiye’nin her yerinden hareket eden Baro başkanlarının Ankara’ya girişi engellendi. Baro Başkanları ile emniyet güçleri arasında yaşanan tartışma sırasında Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı, bir polisin yumruklu saldırısına uğradı. Tansiyon hastası olduğu belirtilen Şarklı, saldırı sonrası kendine gelemedi.

ŞARKLI’YA YAPILAN SALDIRI PROTESTO EDİLDİ

Şarklı’nın saldırıya uğraması, Gaziantep Barosu tarafından tepkiyle karşılandı. Gaziantep Barosu’nda düzenlenen basın toplantısında Gaziantep Barosu Yönetim Kurulu Adına Baro Başkan Vekili Av. Melikşah Korkmaz, açıklamada bulundu. Korkmaz, “Çoklu Barolara karşı Türkiye’den birçok Baro Başkanının Barolar ve Hukuk adına Cuma günü başlattıkları yürüyüş bugün sabah saatlerinde güvenlik güçleri tarafından engellenmiştir. Baro Başkanlarının Ankara’ya girişleri engellenmiş ve Gaziantep Baro Başkanımız Av. Bektaş Şarklı fiziksel saldırıya maruz kalmıştır. Bu durum ne insan hakları, ne hukuk devleti ile bağdaşmaktadır. Baro Başkanlarının eylemi haklı ve hukuka uygundur. Bunu engellemek bu engellemelerde şiddet kullanmak güya hukuk düzeni ile yönetilen ülkemize rejimin dayatmasıdır. Baro Başkanımıza yapılan saldırının sorumluları hakkında yasal işlem başlatılacaktır.”

“MÜDAHALEYE TEPKİ”

“Devletin menfaatlerini hukuk çerçevesinde korumakla görevli olanlar Avukatların menfaatlerini neden korumazlar. Avukatlık Kanunu’nun TBB Başkanına yüklediği sorumlulukları hatırlatıyor ve kendisini bu sorumluluğu yerine getirmeye davet ediyoruz. Bu günden itibaren Gaziantep Barosu Merkez Binasında tarihe not düşmek adına Savunmaya ve savunmanın kutsallığına gölge düşüren bu müdahalenin son bulacağı güne kadar onurumuz olan cübbelerimizle onur nöbetine başladığımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz” ifadelerini kullandı. Toplantı sonrası Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı ile telekonferans yapıldı.

YUMRUKLU SALDIRIYA TEPKİ GÖSTERDİLER

Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı’nın yumruklu saldırıya uğramasına avukatlar, meslek örgütleri ve siyasilerden tepkiler gecikmedi. İlk önce Gaziantep Adliyesinde bir araya gelen avukatlar, “Baro başkanına atılan yumruk hepimizedir. Mesleğin onuru için kesintisiz nöbetteyiz. Özür bekliyoruz. Bektaş Şarklı yalnız değildir” dedi.  Polisin yumruklu saldırısına uğrayan Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı, o memurlarla ilgili suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

ANKARA’YA GİRMEKTE KARARLILAR

Baro Başkanlarının Ankara’ya başlattıkları “Savunma Yürüyüşü, Ankara girişlerinde polis tarafından engellendi. Baro başkanlarının başkente girişine izin verilmedi. Bunun üzerine tartışmalar yaşandı. Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı’da kendilerine izin vermeyen Polisle tartışırken, polisin yumruk darbesiyle yere yığıldı. Arkadaşlarının yardımıyla toparlanan Şarklı, ne olursa olsun Ankara’ya gireceklerini belirtti.

POLİSİN ÇOK KÖTÜ TUTUMUYLA KARŞILAŞTIK

Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı, Gaziantep’ten kararlılıkla yola çıktıklarını belirterek, “Aslında önüne barikat kurulan sadece avukatların, baroların değil, yurttaşın önüne barikat kuruluyor. O görüntüler nedir herkese sormak lazım, özellikle İçişleri ve Adalet bakanına sormak lazım. Dönüşte o memurlarla ilgili suç duyurusunda bulunacağız. En doğal hakkınızı ararken maaselef bu görüntülerle karşı karşılaşmak zorunda kalıyorsunuz. Polisin emniyetin çok kötü bir tutumuyla karşılaştık, anlaşılar bir şey değil. İşçisi de, memuru da, esnafı da, Türkiye’de bu ciddi anlamda sıkıntı.” dedi.

VALİLİK İZNİ YOK

Baroların seçim sisteminde değişiklik yapılmak isteniyor. Geçtiğimiz Cuma günü  baro başkanları bu yasa teklifine karşı Ankara’ya yürüyüş başlattı. Ancak 81 ilden yürüyen baro başkanları Ankara girişinde polis tarafından durduruldu. Polis “Valilik izni yok”dedi.  Baro başkanları kendilerine Başkent’e giriş izini verilinceye kadar oturma eylemi yapacaklarını belirtti.

gazianteppusula.com / Mehmet Torun


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here