Süleyman Soylu’nun istifası kabul edilmedi

0
1075

Sokağa çıkma yasağı kararının duyulmasının ardından bakkal ve market önlerindeki izdiham görüntülerindeki sorumluluğu üstlenerek İçişleri Bakanlığı görevinden ayrıldığını duyuran Süleyman Soylu’nun istifası Cumhurbaşkanlığı tarafından kabul edilmedi. Sokağa çıkma yasağının bitmesine 2 saat 15 dakika kala kararını açıklayan Soylu’ya sosyal medyada destek mesajları yağarken istifanın kabul edilmediğine ilişkin açıklama da yasağın kalkmasına 15 dakika kala geldi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sokağa çıkma yasağı kararı ile birlikte oluşan izdiham görüntüleri nedeniyle istifası Cumhurbaşkanlığınca kabul edilmedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifa açıklaması hakkında, İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, 15 Temmuz darbe girişiminin hemen arkasından İçişleri Bakanlığı görevine getirilen Süleyman Soylu’nun, bugüne kadar başarılı çalışmalarıyla milletin takdirini kazandığı belirtildi.

Terör örgütlerinin ülkedeki eylem kapasitelerinin önemli ölçüde azaltılmasında Bakan Soylu’nun yürüttüğü kararlı mücadelenin büyük payı olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“SAHADA GÜÇLÜ KOORDİNASYON”

“Aynı şekilde deprem gibi doğal afetlerin ardından yapılan çalışmalarda da İçişleri Bakanımız sürekli sahada olarak güçlü bir koordinasyon gerçekleştirmiştir. Koronavirüs salgının sağlık hizmetleri, gıda tedariki ve kamu güvenliği boyutu da bulunduğu bir gerçektir. İçişleri Bakanımız, bir ayı aşkın süredir yürüttüğü başarılı çalışmalarıyla, bu süreçte ülkemizde kamu güvenliği konusunda hiçbir sıkıntı çekilmemesini temin etmiştir.

“NİHAİ KARAR CUMHURBAŞKANI’NIN”

Sayın Bakanımız istifa talebini Sayın Cumhurbaşkanımıza sunmuş, Cumhurbaşkanımız bu talebi uygun bulmadığını kendisine ifade etmiştir. Bir makam sahibinin istifasını sunması kendi takdiridir, fakat nihai karar Sayın Cumhurbaşkanımıza aittir. İçişleri Bakanımızın istifası kabul edilmemiştir, kendisi görevine devam edecektir.”

Cumhurbaşkanımız, İçişleri Bakanımızın istifası kabul etmemiştir, kendisi görevine devam edecektir.
Birlik ve beraberliğimize kimse balta vuramayacaktır.

KALIN: KİMSE BALTA VURAMAYACAK

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Twitter’dan yaptığı açıklamada İçişleri Bakanı Soylu’nun istifasının kabul edilmemesine ilişkin “Birlik ve beraberliğimize kimse balta vuramayacaktır” mesajı verdi.

Süleyman Soylu@suleymansoylu

Resmi Twitter'da görüntüle

197 B21:24 – 12 Nis 2020Twitter

İKİ SAAT İÇİNDE ÇÖZÜLEN MUAMMA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından görevini bırakacağını duyurduğunda sokağa çıkma yasağının bitmesine 2 saat 15 dakika vardı. İstifanın cumhurbaşkanlığı tarafından kabul edilmediğine yönelik açıklama da 23.45’te geldi. Böylece 2 saat içinde istifa ile ilgili muamma çözülmüş oldu.

SOSYAL MEDYADA SOYLU’YA DESTEK

Soylu’nun istifasını açıklamasının ardından Twitter’ın “trending topic” listesi sadece bu konuya ayrıldı. Soylu’ya destek ifade eden “hashtag”lerle yüzbinlerce mesaj atıldı.

“CUMHURBAŞKANI TALİMATIYLA”

Soylu, yasak kararının ardından ilgili genelgeyi valiliklere gönderdiklerini belirterek “İşin başından itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla gerçekleşen bir süreç yönetimi ortadadır. Bu süreçte dört temel meseleyi gözümüzün önünden kaçırmadık. Birincisi kamu düzeninin sağlanması, ikincisi sağlık sisteminin ayakta kalması ve sürdürülebilmesi, üçüncüsü üretim ve tedarik zincirinin devam etmesi, dördüncüsü sosyal mesafe ve sosyal izolasyon” ifadelerini kullanmıştı.

  • BAHÇELİ’DEN SÜLEYMAN SOYLU AÇIKLAMASI

Daha önce 65 yaş üzerindeki ve 20 yaş altındakilere sokağa çıkma yasağı getirildiğini, 31 ile giriş-çıkışın sınırlandığını ifade eden Soylu, gelinen noktada, tüm verileri göz önüne alarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla birlikte Sağlık Bakanlığı ile değerlendirerek, hafta sonu için 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini belirtmişti.

2 SENE ÖNCE DE İSTİFA EŞİĞİNDEYDİ

Bakan Soylu’nun 25 Şubat 2018’de memleketi Trabzon’da yaptığı bir konuşma da “istifa” olarak yorumlanmıştı. Soylu o konuşmasında “Geri çekilmek de bir erdemdir. Geri adım atmak da bir erdemdir. Recep Tayyip Erdoğan’ın bir neferiyim. Hangi görevde olursam olayım Recep Tayyip Erdoğan’ın neferi olarak hayatıma devam edeceğim. Hakkınızı helal etmenizi diliyorum” ifadelerini kullanmıştı. Soylu, “En önemli görev Trabzon Milletvekilliğidir. En çok özlediğim kızım ve oğlumdur. Allah inşallah çok yakın bir zaman içerisinde onlarla daha çok sık birlik ve beraber olmak nasip eder” diye konuşmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ertesi gün soru üzerine şu açıklamayı yapmıştı: “İçişleri Bakanımızın Trabzon konuşmasında, belli bir yerinde duygusallık, şahsı ile alakalı olabilir. Ama ben de kendisi ile görüştüm. Böyle bu trollerin yapmış olduğu açıklamalardaki bu tür kabine vesaire falan, bunlarla alakalı hiçbir şey söz konusu değil. Arkadaşımızın böyle istifası vesaire bu tür şeyler, asla söz konusu değil. İşte bu trol ahlaksızlıkları maalesef ülkemizin kendi içindeki birlikteliğini, beraberliğini bozmaya yönelik atılan adımlardır. Türkiye’yi troller idare etmeyecek, Türkiye’yi biz idare ediyoruz, biz idare etmeye devam edeceğiz.”

31 AĞUSTOS 2016’DA GÖREVE GELDİ

Soylu, 31 Ağustos 2016’daki Bakanlar Kurulu toplantısında İçişleri Bakanlığı görevinden ayrılan Efkan Ala’nın yerine getirilmişti.

haberturk.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here