Meclis’te tekme tokat kavga!

0
1331

CHP’li Engin Özkoç’un basın toplantısında Cumhurbaşkanı’nı hedef alan açıklamalarına gösterilen tepkiler Genel Kurul’da yumruklu kavgaya dönüştü. İtidal çağrısı yapan TBMM Başkanı Şentop “Herkesi dikkatle, teenniyle hareket etmeye davet ediyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özkoç aleyhinde 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı.

TBMM Genel Kurulu’nda dün gergin anlara sahne oldu. İdlib’de geçtiğimiz hafta 34 askerimizin şehit olmasının ardından AK Parti ile CHP arasında başlayan sert tartışmalar CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan sözleriyle Genel Kurul’da yumruklu tekmeli kavgaya dönüştü.

Yaşanan arbedede AK Parti ve CHP milletvekilleri, birbirinin boğazını sıktı; bazıları yere düşerken kavasların oturduğu sandalyeler havada uçuştu.

Yaşanan kavganın ardından Genel Kurul kapatılırken TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Herkesi dikkatle, teenniyle hareket etmeye davet ediyorum” diyerek itidal çağrısı yaptı.

Geçtiğimiz hafta İdlib’de 34 askerimizin şehit olması nedeniyle önceki gün TBMM Genel Kurulu’nda gerçekleştirilen İdlib gündemli kapalı oturumun gergin geçtiği bazı açıklamalara yansımıştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın grup konuşması sonrasında CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan’a cevap vermek maksadıyla kürsüye çıkan Özkoç, Cumhurbaşkanı’nın ismini vererek hakarette bulundu.

TBMM Genel Kurulu saat 14.00’de bu gergin atmosferde açıldı. CHP’nin İdlib’de Türk askerlerinin güvenliğine ilişkin grup önerisi görüşülürken, Özkoç kürsüye çıktı. Özkoç’un konuşmasına başladığı anda AK Parti İzmir Milletvekili Alpay Özalan kürsüye yürüdü.

AK Partili ve CHP’li milletvekillerinin de tartışmaya dahil olmasıyla arbede yaşandı. Bunun üzerine birleşime ara verilirken, arada tartışma daha da boyutlanarak, yumruk ve tekmelerin havada uçuştuğu bir kavgaya dönüştü.

AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’in Özkoç’u yumrukladığı, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın da tekmelediği görüldü. Milletvekilleri birbirinin boğazını sıkarken, bazı vekillerin kavasların oturmak için kullandıkları sandalyeleri birbirine fırlattığı görüldü. Yaşanan arbedede bazı vekiller ise yere düştü.

Milletvekilleri arasında bir süre de sözlü tartışma yaşandıktan sonra ortam sakinleşti. Özkoç, CHP’li milletvekilleri tarafından salondan çıkarıldı. AK Parti Grup Başkanvekilleri Turan ve Mehmet Muş ile CHP Grup Başkanvekili Altay, salonda sükunetin sağlanması için TBMM Başkanvekili Sadi Bilgiç’in odasında bir araya geldi. Grup başkanvekillerinin müdahalesi ile ortam yatışınca Bilgiç birleşimi açtı. Verilen aradan sonra Genel Kurul, çalışmalarına devam etti.

Özkoç’un olmaması ve konuşmasının yarım kalması nedeniyle, CHP Grup önerisi üzerinde Grup Başkanvekili Altay konuştu. Altay, Suriye’de, İdlib’de art arda aldıkları acı haberlerin, Mehmetçikle ilgili gelecek kaygısının, ister istemez kaygıya, gerginlik ortamına yol açtığını söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise “Biraz önce yaşadığımız olaylardan sonra hiçbir şey yokmuş gibi davranamayız. Herkes derinden üzülüyor. Bunlara imkan vermemek lazım. Kelimelerle ifade etmek kolay ama eyleme dönüştürmek lazım” dedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç hakkında twitter’da yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sarf ettiği sözler nedeniyle soruşturma başlatıldı. Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada Özkoç’un paylaşımı ve konuşma içeriğinin 5237 sayılı TCK’nun 299. maddesinde düzenlenen “Cumhurbaşkanına hakaret” suçu kapsamında kaldığı ve resen soruşturma başlatıldığı belirtildi.

milliyet.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here