Küçük esnaf ne yapacak ?

0
1010

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsüne yönelik önlemler kapsamında, İçişleri Bakanlığını talimatı ile işyerlerinin büyük çoğunluğu geçici bir süre ile kapatıldı. Kapan işyerleri sebebiyle ortaya çıkacak olan ekonomik durumla ilgili alınacak önlemler merak ediliyor. Ölümcül virüs karşısında geçici süreyle kapatılmasına karar verilen esnaf gurupları kara kara düşünmeye başladı. Yeni tip Korona Virüs salgın nedeniyle vatandaş sokağa çıkmayınca alış veriş merkezleri de adeta sinek avlıyor. İş yapamaz hale gelen Gaziantep esnafı, ekonomik krizin eşiğinde. Ekonomik kriz nedeniyle son dönemde zor günler geçiren Gaziantep esnafı virüs salgınıyla tükenme noktasına geldi.

ESNAF TÜM ZORLUKLARA RAĞMEN ÖNCE “SAĞLIK” DİYOR

Gaziantep Servis İşletmecileri Odası Başkanı İsmet Özcan, “Esnaf kardeşlerim ülkemizde yaşanan virüs salgını nedeniyle bildiğiniz gibi okullar tatil edilmiştir. Bu süreç maddi manevi zor bir süreçtir. Elbet okullar tekrar açılır hayat normale döner. Ama her şeyin başı sağlıktır. Sağlığımız olmadan paranın da malında anlamı olmaz. Devletimiz bizim sıkıntılarımıza mutlaka bir iyileştirme yapacaktır. Bize düşen sabırlı olmak 14 kurala uymaktır. Gerekmedikçe dışarı çıkmayalım. Çocuklarımızda dışarı çıkarmayalım.15.kural olarak ta sosyal medyada yapılan provokasyonlara inanmayalım. Allah devletimize Milletimize yardım etsin. Hastalarımıza şifa versin” şeklinde konuştu.

“ESNAFIMIZIN SORUNLARINA ACİLEN ÇÖZÜM BULUNMALI”

Korona Virüs (Kovid-19) sebebiyle iş yapamayan esnaf ve sanatkarların Mart ayındaki vergi ödemelerinin ertelenmesi gerektiğini söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Merkezinden yapılan açıklamada, “Ülkemizde Korona Virüs’ten dolayı okulların tatil edilmesiyle özellikle toplu taşımacılık yapan esnafımız başta olmak üzere tüm esnaf ve sanatkarlarımızın müşterisi azalıyor. Minibüs, dolmuş, halk otobüsleri, kantinler, pastaneler, lokantalar, kuaförler, konfeksiyon işletmeleri gibi toplu kullanım alanlarında işler durma noktasına geldi. Oysa Mart ayı esnafımız için adeta dert ayıdır. Korona Virüs sebebiyle iş yapamayan esnaf ve sanatkarlarımız için Mart ayında yapılacak vergi ve SGK primi ödemeleri Temmuz ayına kadar ertelenmeli” denildi.

“SGK VE VERGİ BORÇLARINDA DÜZENLEME YAPILMALI”

Vergi ve sosyal güvenlik prim borçlarının ödendiği Mart ayında Kovid-19 sebebiyle esnaf ve sanatkarın işlerinin aksadığını belirten TESK Yönetim Kurulu şu açıklamalarda bulundular;
“Esnaf ve sanatkarlarımızın vergi ve SGK prim ödemeleri Temmuz ayına kadar ertelenmeli. Mart ayından itibaren verilmesi gereken beyanname ve diğer bildirimlerin verilme süresi uzatılmalı. Temmuz ayında yapılacak olan mali tatil öne çekilerek Mart ayında yapılmalı. Virüs tehlikesi tamamen ortadan kalkıp insanlar işe ve okula dönene kadar elektrik, su, doğal gaz dahil olmak üzere tüm mali yükler ertelenmeli. İş yeri kirada olup okulların kapanmasından dolayı iş yerini kapatmak zorunda olan kantin, büfe, bayi ve benzeri esnafa kira yardımı yapılmalı. Vakıf ve belediyeye ait olan dükkanların kira ödemeleri yıl sonuna kadar ertelenmeli ve kira fiyatlarında artışa gidilmemeli. Bunlarla birlikte esnaf ve sanatkarlarımıza en az 6 ay geri ödemesiz faizsiz kredi verilmeli.”

hakimiyetgazetesi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here