“Gazi’nin sancağı Gazi Şehre yakışır”

0
1187

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün savaş yılları boyunca yanında taşıdığı sancağı Gaziantep Ticaret Odası tarafından satın alındı.

 Konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyen GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, “Gazi’nin sancağı Gazi Şehre yakışır” açıklamasında bulundu. Saff Suresi, Fetih Suresi ve Ali İmran Sürelerinin üzerinde yer aldığı sancak, 25 Aralık Panorama Müzesi’nde sergilenecek.
Gaziantep’in en büyük Sivil Toplum Kuruluşu olan Gaziantep Ticaret Odası, kentin ticaretine olduğu kadar sosyal ve kültürel yaşamına yön veren çalışmalara da imza atıyor. Son olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm cephelerde yanında taşıdığı sancağı, GTO yönetim kurulu kararı ile satın alındı. 25 Aralık Panorama Müzesi’nde sergilenmek üzere hibe edilecek olan sancak ile ilgili olarak GTO’da bir basın toplantısı düzenlendi. Düzenlenen toplantıda açıklamalarda bulunan Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep için gurur verici bir gün olduğunu belirtti.

BEN GAZİANTEPLİYİM DİYEN HERKESİN GURURU OLACAK

Yıldırım, “Bu gurur yalnızca Gaziantep Ticaret Odası’nın değil, Gaziantep’te iş ve aş üreten, istihdam sağlayan, ‘Ben Gaziantepliyim” diye herkesin gururu olacak bir müjde. 122 yıllık köklü kuruluş yaşamı yalnızca ekonomiden ibaret görmemiştir. Kalkınmak demek bir toplumun kültürel, ekonomik ve sosyal gelişiminin bütünlüğüdür. Bizim gibi kurumlarda bu durumda ülkesine ve şehrine faydalı olur. Şehir başarıyor, tüm şehir birlikte yükseliyor. Gaziantep olarak biz olduğumuz için başarıyı yakalıyoruz. Bugüne kadar Gaziantep’in kurtuluş mücadelesinde, gastronomisine, sporuna, el sanatlarına kadar birçok alanda çalışmalara ve ilklere imza attık. Bugün büyük bir onur paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

TÜM CEPHELERDE YANINDAYDI

“Türk Milleti olarak, tüm zorluklara, acılara dayanma gücünü aldığımız kaynak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, küllerinden yeniden doğmuş bir şehiriz. Gaziantep Ticaret Odası olarak Milletimizin küllerinden doğuşunun bir sembolünü şehrimize kazandırıyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm cephelerde yanında taşıdığı sancak, üzerinde “Allah’tan gelen fetih yakındır” ayeti yer alıyor. Bunun yanı sıra sancak üzerinde Saff Suresi, Fetih Suresi ve Ali İmran Sürelerinin ayetleri yer alıyor.”

YÖNETİM KURULU KARARI İLE SANCAK SATIN ALINDI

“Bu sancağı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İzmir’in Kurtuluşu’nun ardından Latife Hanım’a hediye etmiştir. Sancağın sahibi tarafından geliri kız öğrencilere eğitimine harcanması amacıyla hayata geçirilen Anadolu Bursiyerleri Projesi’ne aktarılmak üzere müzayedeye çıkarıldı. Bu sancağı Gazişehrimize kazandırmayı bir borç bildik. Meclis üyemiz Sıtkı Severoğlu’nun bilgilendirmesi ile birlikte bu sancak GTO Yönetim Kurulu kararıyla alındı. GTO Meclisi onayı ile 25 Aralık Panorama Müzesi’nde sergilenmek üzere hibe edilecek.”

25 ARALIK PANORAMA MÜZESİ’NDE SERGİLENECEK

“Bize göre Gazi’nin sancağı Gazi Şehre yakışırdı. Gazi’nin sancağını Gaziantep Ticaret Odası tarafından Gazi Şehrimize armağan ediyoruz. Sancak, gerekli çalışmaların ardından 25 Aralık Panorama Müzesi’nde sergilenecek” diye konuştu.
SANCAK HAKKINDA
İpekten imal edilen ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün her cephede yanında taşıdığı sancak, İzmir’in kurtarılmasının ardından Atatürk tarafından eşi Latife Hanım’a hediye edildi. Geliri kız çocuklarının okutulması amacıyla hayata geçirilen “Anadolu Bursiyerleri Programı’na bağışlanmak üzere müzayedeye çıkarılan ve manevi değeri Gazi Şehrimiz için büyük olan bu paha biçilmez sancak, Yönetim Kurulu Kararı ile alınmış ve GTO meclisinin onayı ile 25 Aralık Panorama Müzesi’nde sergilenmek üzere hibe edilecektir. Sancağın üzerinde Saff Suresi Ayet 13: “Allah’tan bir yardım ve yakın bir fetih.”, Fetih Suresi Ayet 28, “Bütün dinlerin üzerindeki yerini alsın diye resulünü doğru yol rehberi ve hak din ile gönderen O’dur. Buna tanık olarak ta Allah yeter.” ve Ali İmran Suresi Ayet 64, “De ki; Ey Ehl-i Kitap! Sizinle bizim aramızda müşterek olan bir söze gelin.” ayetleri yer alıyor.

gazianteppusula.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here