Gaziantep zehir soluyor!

0
1005

Gaziantep’te katı yakıt kullanımında önemli artış gözleniyor. Katı yakıt kullanımından dolayı kentin birçok bölgesinde neredeyse nefes alınamaz hale gelindi.

Gaziantep’te, kış aylarında kömür kullanımı, yoğun trafik ve sanayiden kaynaklı olarak hava kirliliği sorunu yaşanıyor. Kentte yaşanan hava kirliliğinin en büyük nedeni kalitesiz kömür kullanımı olurken, yoğun trafik ve sanayi bölgesi de kirliliğin artmasındaki ana etmenler olarak karşımıza çıkıyor. Diğer yandan doğalgazın son yıllarda artan fiyatı karşısında vatandaşların katı yakıta dönmeleri hava kirliliğinin artmasında ki önemli etkenlerden birisi olarak gösteriliyor.

KALİTESİZ KÖMÜRE DİKKAT ÇEKİLİYOR

Türkiye’nin en büyük şehirlerinden olan Gaziantep, 2,5 milyonu aşkı nüfusu, misafir ettiği 500 bin mülteci nüfusu ile ortalama 3 milyonluk nüfusu bünyesinden barındırıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre bir yıl içerisinde hava kirliliği sınır değeri yılda 35 kereden fazla aşılmaması gerekirken, bu değer Gaziantep’te 1 yılda 135 kez aşılıyor. Hal böyle olunca Gaziantep, Türkiye’nin ve Avrupa’nın havası en kirli şehirleri arasında yer alıyor. Yetkililer, Gaziantep’te kış aylarında hava kirliliğinin artmasının nedeninin kömür kullanımı olduğunu ifade ederken, hava kirliliğinde yoğun trafik ve sanayi bölgesinin de etkili olduğu dillendiriliyor. Gaziantep Mahrukatçılar Odası tarafından yapılan açıklamalarda, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden vatandaşlara verilen kömürlerin, kalitesiz olduğu ve bun nedenle hava kirliliği sorunu yaşandığı ileri sürülüyor.

BİRÇOK BÖLGEDE KÖMÜR KULLANIMI YASAK

Hava kirliliği sorununun ana etmenlerinden olan kalitesiz kömür kullanımının yaygın olmasının nedenleri arasında çarpık kentleşme ve pek çok mahallede doğalgaz imkanının bulunmaması gösteriliyor. İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi verilerine göre, kentin yüzde 65’i plansız yapılardan oluyor. Plansız olarak inşa edilen çarpık yapılarda ise iskan sorunu nedeniyle doğalgaz kullanım oranı azalıyor. Kış aylarının da gelmesi ile birlikte bölgede yaşayan dar gelirli vatandaşlar, SYDV tarafından kendilerine verilen kalitesiz kömürleri kullanmak durumunda kalıyorlar. Dar gelirli ailelerin yaşadığı kırsal mahallelerde, doğalgaz imkanı getirilmesine rağmen ailelerin yeterli oranda doğal gaz kullanmadıklarını görülüyor. Dar gelirli olan aileler için oldukça yüklü bir maliyete neden olacak olan doğalgaza geçiş, bu nedenle tam olarak uygulanamıyor. Kent genelinde kömür kullanımının yasak olduğu mahallelerde de halen SYDV’lerden verilen kömürlerin kullanıldığı gelen bilgiler arasında.

hakimiyetgazetesi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here