Gaziantep CHP’de Hayri Sucu kazandı

0
1497

CHP’de 3 adayın yarıştığı il başkanlığı seçiminde ipi göğüsleyen isim Hayri Sucu oldu. 598 oyun geçerli sayıldığı kongrede Sucu 310 oy alırken, Lütfü Demir, 282, Murat Uslu ise6 oy aldı.

CHP’de 3 adayın yarıştığı il başkanlığı seçiminde ipi göğüsleyen isim Hayri Sucu oldu. 598 oyun geçerli sayıldığı kongrede Sucu 310 oy alırken, Lütfü Demir, 282, Murat Uslu ise6 oy aldı.

CHP 37’nci İl Kongresi’nde kazanan isim daha önce genel merkez tarafından görevden alınan Hayri Sucu oldu. Şato Restoran’da partililerin büyük ilgi gösterdiği kongrede Hayri Sucu, Lütfü Demir ve Murat Uslu yarıştı. Birliktelik mesajlarının verildiği kongrenin divan başkanlığını CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbabayaptı. CHP PM Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, milletvekilleri Baha Ünlü, Ayhan Barut, Burhanettin Bulut, Gökhan Zeybek, Suat Özcan ve Özgür Ceylan kente gelerek kongreye katıldı. Oyların sayılmasına saat 19:00’dabaşlandı. Seçim sonrasında Hayri Sucu 310 oy alarak bir dönem aradan sonra yeniden başkan seçildi. Mevcut başkan Lütfü Demir ise 282 oy aldı. Son anda aday olduğunu açıklayan Murat Uslu ise 6 oyda kaldI.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 31 Mart yerel seçimleri ile ilgili bir itirafta bulundu. Ağbaba, “İstanbul, Ankara, Adana gibi yerlerin kazanılması için bazı illerin fedakarlık yapması gerekiyordu. Gaziantep de bu fedakarlığı yapmıştır” dedi. ,

CHP 37’nci İl Kongresi için CHP Genel Merkezi Gaziantep’e çıkarma yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP PM Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, milletvekilleri Baha Ünlü, Ayhan Barut, Burhanettin Bulut, Gökhan Zeybek, Suat Özcan ve Özgür Ceylan kente gelerek kongreye katıldı.

SUCU: ASLA BIRAKIP KAÇMAK YOK

CHP İl Başkan adayı Hayri Sucu, örgüte asla yalan söylemediğini söyledi ve kendisine yönelik suçlamaları cevapladı. 31 Mart yerel seçimleri, öncesinde gelen belgeyi sümenaltı ettiği yönündeki suçlamalarla ilgili konuşan Sucu, “Ben ön seçimden yana birisiyim. Örgüte asla yalan söylemedim. Hiçbir şeyi sümenaltı etmedim. 3 aday kongre girişinde herkesle tokalaşıp içeri aldık. Seçim bitince de hep birlikte herkesi uğurlamalıyız. Asla bırakıp kaçmak yok. Bizim bundan sonra yapmamız gereken birlikte olmak. İktidar çok yakın. Hep birlikte iktidara yürümeliyiz. Referandumda da iç çekişmeler olmadığı zaman nasıl bağlı olduğumuz ortaya çıktı” dedi.

31 Mart yerel seçim süreci ile ilgili de açıklamalar yapan Sucu, Türkiye’de başka illerde ön seçim yapılırsa biz de yapacağız dedik. Ancak olmadı. Ön seçim olmamasının kararı erken seçim kararı alınması idi. Erken seçim olduğu için süre yok denildi. Genel merkez bize atama yapılacak diye genelge gönderdi. Biz ön seçim olsun diye çok uğraştık. Ama kabul ettiremedik. Benim yeniden görevden alınacağım iddia edildi. Ben daha önce neden görevden alındığımı bilmiyorum. İşte genel merkez üyeleri burada. Çıkıp açıklasınlar” ifadelerinde bulundu.

DEMİR: BİZLER DÜŞMAN DEĞİLİZ

CHP İl Başkan adayı Lütfü Demir, herkesi sağduyulu olmaya davet ederek başladığı konuşmasında, “Birliğimizi, beraberliğimizi ve saygımızı asla kaybetmeyeceğiz. Ben yerine biz demeye ihtiyacımız var. O yüzden iyi yöneteceğiz, bir arada olacağız. Ülkemizin geldiği durum ortada. Biz her yerde adaleti yeniden sağlayana kadar mücadelemize devam edeceğiz. Bir arada tutunmaya, ben yerine biz demeye ihtiyacımız var. Birlikte büyümek için birlikte karar vereceğiz. Ak Parti’nin tutarsız politikaları ortada. Bizleri bir savaşın içerisine sürüklüyor. Biz görevde kaldığımız süre boyunca kent için mücadele ettik. Her türlü soruna karşı mücadele ettik. Mücadele etmeye de devam edeceğiz. Gaziantep gerçekten çok zor durumda. Bu zor durumda kurtulmak için CHP’ye ihtiyaç var. CHP iktidarı için de birlikte başaracağız” görüşlerine yer verdi.

USLU: NEDEN GAZİANTEP’TE OYLAR DÜŞTÜ?

CHP’nin bir diğer adayı Murat Uslu ise kongrede iktidara yürümenin coşkusu ile buluştuklarını söyledi. Türkiye’nin birçok ilinde belediyeleri kazanmış bir partinin il başkan adayı olmanın gururunu yaşadığını söyledi. Uslu, “Gururluyum ama biraz da hüzünlüyüm. Türkiye’nin birçok yerinde oylar artarken Gaziantep’te oyların düştüğünü görüyoruz. 14 milletvekilinden sadece 2 tanesini kazandık. Biz son seçimlerde de başka bir partinin adayını desteklemeye mecbur kaldık. Bu konuda te4spitlerim var. Ama parti disiplini dışına çıkmamak için sustum. Burada herkes bu başarısızlığı sorgulamalı. Bu partide en az 20 Büyükşehir Belediye Başkan adayı olabilecek kişiler var. İşte bu yüzden adayım” dedi.

HAYRİ SUCU’NUN LİSTESİ

Önder Alkurt

Seda Aslıkara Karayılan

Filiz Atakan

Yahya Atar

Rıfat Aygün

Firuz Başpınar

Burak Boz

Özge Çetin

Mustafa Çevik

İsmail Çirkin

Hasan Çolak

Mehmet Ozan Dağdelen

Nurgül Doğan

Erol Göbelek

Ahmet Gökdeniz

Kemal Gürsel

Musa İnci

Ali Murtaza Kaygusuz

Mehmet Korkmaz

Erkan Korkmaz

Cuma Özdemir

Tevfik Doğan Özdinç

Tuba Seçil Parlar

Mehmet Erhan Şahin

Ulaş Şarklı

Ali Şimşek

Derde Taş

Seda Taşçı

Ahmet Topal

Ali Torun

Sait Yalçın

Yunus Emre Yasak

Ural Yıldırım

Orhan Yılmaz 

telgraf.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here