CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr.Bayram Yılmazkaya; “Vatandaş fakirleşti”

0
1112

CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, ekonomik verilerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yılmazkaya açıklamasında; özel sektörün borçlarının hiç olmadığı kadar yüksek olduğunu, her yüz kişiden 90’nının devlete, şahıslara veya bankalara borçlu olduğunu ifade etti.

Yılmazkaya, “Birçok işletme kapanmakta, işsizlik artmakta, vatandaşın kredi ve kredi kartı borçları katlanarak büyümekte, ülkenin en güçlü bankaları şubelerini kapatmakta, halkın ekonomisi kötü giderken, devletin istatistik kurumu TÜİK, AKP’nin talimatı ve baskılarıyla rakamlar üzerinde oynayarak enflasyonu olum gösterip kamuoyunu yanıltmaktadır” dedi.

BANKALARA BORÇ ARTTI

“Her 100 kişiden doksanı devlete, bankalara ve şahıslara borçlu ve borcunu ödeyemiyor” diyen Yılmazkaya, “Resmi verilere göre son 10 gün içinde toplam 1 milyon 48 bin 106 yeni icra dosyası açıldı. Aynı dönemde sonuçlanan dosya sayısı ise 837 bin 575 olarak gerçekleşti. İcra dairelerinde 10 Şubat itibariyle toplam 20 milyon 509 bin dosya bulunuyor. Bütçe açığı rekor düzeyde. Türk lirasındaki değer kaybı sürerken, kapanan iş yeri sayısında artış var. İflas erteleme başvurularında  büyük artış kamuoyundan gizleniyor. Dev firmalar bile iflas ertelemek için mahkeme kapısında kuyrukta. Piyasada artık çok az firmanın çeki geçerli. Diğerleri karşılıksız çıktığı için kimse çek kabul etmiyor. Türkiye’de insanlar fakirleşiyor, milli gelir son yıllarda düşüyor. Kişi başına gelir 12480 dolarlar seviyesinden, 8800 dolar seviyesine kadar geriledi.

Uluslararası yatırımcılar Türkiye ekonomisinin çok kırılgan olduğuna dikkat çekiyor. Özel sektörün borçları hiç olmadığı kadar yüksek. Bu karamsar tablodan sonra AKP İktidarının ekonomide sorun yok demesi, bankaları ve finans kuruluşlarını baskılaması yani aba altından sopa göstermesi kamuoyunu aldatmadan başka bir şey değil.” şeklinde konuştu.

gaziantep27.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here