MMO Gaziantep Şubesinden öneri ;“İş Güvenliği desteği verilmeli”

0
492

Son yıllarda Gaziantep sıkça iş cinayetleri ile gündeme geliyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) verilerine göre 2019 yılında meydana gelen iş cinayetlerinde Gaziantep’te 49 kişi hayatını kaybetti. İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan’ında iş cinayetine kurban gittiği Gaziantep’te, iş cinayetlerinin önlenmesine ilişkin Makin Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi’nden öneri geldi. MMO Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu, kamu tarafından işverenlere sunulan destekler arasına istihdam desteği ile birlikte iş sağlığı ve güvenliği konusunda da destek verilmesi gerektiğini söyledi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) verilerine göre 2019 yılında meydana gelen iş cinayetlerinde bin 736 işçi hayatını kaybetti. Verilere göre en fazla iş cinayeti İstanbul’da meydana gelirken, 2019 yılında Gaziantep’te meydana gelen iş cinayetlerinde 49 kişi yaşamını yitirdi. Gaziantep, Türkiye genelinde en fazla iş cinayetinin yaşandığı 7.il olurken,  Makin Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu, iş cinayetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ovayolu, “Kentimizde son dönemlerde iş sağlığı ve iş güvenliği konusunda iş kazaları ve iş cinayetleri yaşanıyor. Göz göre göre yaşanan bazı iş kazaları, iş cinayetleri olarak nitelendiriliyor. Ortada böyle bir gerçek varken, iş sağlığı ve güvenliği anlamında düşünmemiz gereken bazı çözüm önerilerimiz olmalı. KOSGEB gibi işletmelere destek veren kamu kuruluşlarının İş Güvenliği ve Sağlığı konusunda işletmelere destek vermesi gerektiğini düşünüyorum. Pek çok alanın yanı sıra işletmelere verilen istihdam desteğinin yanı sıra iş sağlığı ve güvenliği konusunda da bazı desteklerin birlikte sunulmasının iş kalitesini artıracağını düşünüyorum.

İŞ GÜVENLİĞİ EN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDESİ

İş sağlığı konusunda verilecek olan desteklerin, iş verenlerin iş sağlığı ve güvenliği noktasında farkındalığını artıracağını belirten Ovayolu, “İş Sağlığı ve Güvenliği anlamında kamu desteği sağlanırsa hem iş veren hem de işveren rahatlamış olacaktır. KOSGEB’in yeni kurulan ve kurulmuş olan firmalara ciddi destekleri var. Bölgeye göre desteklerin değişimi söz konusu ancak işletmelerinize tanıtım kataloğu bastırırken bile KOSGEB’den destek veriliyor. Bu noktada iş alımlarda sunulan istihdam desteğinin yanı sıra iş sağlığı ve güvenliği desteklerinin birlikte verilmesi gerekiyor.  AB’ye uyum çerçevesinde de İş Sağlığı ve Güvenliği konusunun önemli olduğunu düşünüyorum. İş Güvenliği konusu işverenlerin, işçilerin ve emek örgütlerinin gündeminde yer alan önemli konu olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuya ilişkin destekler konuşulduğunda kimse bir şey söylemiyor.”

KOSGEB TARAFINDAN DESTEK VERİLMELİ

“MMO Gaziantep Şubesi olarak bir önerimiz var. Kamu tarafından firmalara yönelik olarak sunulan desteklerin içerisine İş Sağlığı ve Güvenliğinin eklenmesi gerekiyor. İstihdam desteği ile birlikte ya da ayrı olarak bu destekler sunulabilir. Bununla ilgili görüş ve önerilerimizi sunabiliriz. İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda yapılan araştırmalarda Gaziantep, en alt sıralarda yer alıyor. 15 milyon nüfusu olan İstanbul’dan sonra bazı aylarda en fazla iş cinayetinin yaşandığı ikinci il oluyoruz. Gaziantep’te bu durum yakışmıyor. Biz hiçbir insanın iş cinayetlerinde yaşamını yitirmesini istemiyoruz. Çözüm önerilerimizi paylaşmaya hazırız. İlgili kamu kurum ve kuruluşlarına sunmak istiyoruz. Bu çalışma ile İş Sağlığı ve Güvenliği noktasında Gaziantep’i yukarı çekmek istiyoruz.”

KÜÇÜKCAN, İŞ CİNAYETİNDE YAŞAMINI YİTİRDİ

“Gaziantep’te meydana gelen kazalar, Türkiye’de yankı bulan kazalar oldu. Korkut Küçükcan’ın yaşamını yitirmesi günlerce Gaziantep’te tartışıldı. Bu anlamda iş veren pozisyonunda olan tüm taraflarla bir araya gelerek, iş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışmaların acilen artırılması konusunda çalışma yapılması gerekiyor. Aileleri, işçiler ve işverenleri de rahatlatacak bir destek olacaktır. Acilen bu konu gündeme taşımalı ve iş sağlığı konusunda destekler verilmelidir” diye konuştu.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here