Küçük işyerlerinde yabancı ve kaçak işçi çalıştırma oranı yüzde 60’ın üzerinde

0
486

Gazianteplilerin göçmen işçilerin merkezi haline geldiğini belirten DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Bölge Temsilcisi Nihat Bencan, “Göçmenlere iş verirsek, vatandaşlarımızı işsiz bırakırız” ifadelerini kullanırken, yukarıda ki başlığı söyledi: “Kurumsallaşmamış küçük işyerlerinde yabancı ve kaçak işçi çalıştırma oranı yüzde 60’ın üzerinde.”
Her 4 kişiden biri işsiz
2019 yılını emekçiler ve çalışanlar açısından değerlendiren Bencan, “2019 yılının başında yaptığımız açıklamaların aynısı ortaya çıktı. ‘İşsizlik rakamları aratacak, ülkede ciddi bir sıkıntı var, bu sıkıntı en çok çalışan kesime yansıyacak’ dedik. Bizi eleştirdiler ama yılsonunda açıklanan rakamlarına bakıldığında söylediklerimizin de üstünde işsizlik rakamlarının ortaya çıktığına şahit olduk. Kasım ayı sonunda işsizlik oranı yüzde 14.5 ve bu rakamın daha da artacağını göreceğiz. Biz bu açıklamaları yaparken felaket tellallığı yapmak için yapmadık. Yetkililer bu sorunun önlemini alsınlar diye açıklama yaptık. Asgari ücret vergi dışı bırakılsaydı bu kadar büyük bir sıkıntı yaşanmayacaktı, işsizlik rakamları bu kadar büyümeyecekti, genç işsizlerin sayısı artmayacaktı. Okuma oranlarının yüksek olduğu illerde işsizlik oranları Türkiye ortalamasının üzerindedir. Her 4 kişiden biri işsiz” şeklinde konuştu.
İşten çıkarmalar, ücretsiz izne göndermeler devam ediyor
Ekonomik krizin etkilerinin yavaş yavaş azalmaya başladığını, ancak bitmediğini kaydeden Bencan, “Bu yılın başında da işten çıkarmalar, giriş çıkış yapmalar, ücretsiz izne göndermeler devam etti. Bu sorunların çözülmesi gerekiyor. Hükümet asgari ücret konusunda kendi içerisinde çelişkiye düşüyor. Çünkü TÜİK rakamlarına rağmen asgari geçim standartların altında bir ücret belirlendi. Türk-İş gerekli tavrı ortaya koyamadı. HAK-İş’in sesi çıkmıyor. DİSK, asgari ücret konusunda mücadele verdi, fakat sahada yalnız kaldı. Sendikalar ve işçiler bir araya gelmezse sonuç bu olur. 7-8 milyon asgari ücretle çalışan var ve 12 milyon da maaşı asgari ücret üzerinden yatırılan insanlar var. Devletin ve çalışanların kaybı oluyor. Eğer sendikalar ortak karar almış olsalardı ve bunu sahada göstermiş olsalardı insanların sendikaya bakış açısı değişecek ve onların arkasından yürüyecekti” tespitinde bulundu.
Önlemler alınmadığı sürece sorunlar devam edecek
2020 yılında zamların art arda geleceğini vurgulayan DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Bölge Temsilcisi Nihat Bencan, konuşmasına şöyle devam etti: “Zamlar art arda gelecek. 2 ay sonra işçiler daha da zayıflayacak. Çünkü gelen zamlardan dolayı yılbaşında aldığı ürünleri alamayacak ya da daha az alacak. İşverenlere destek veriliyor, ama işçilere yapılmıyor. Asgari ücret vergi dışı bırakılırsa çok büyük bir sorun çözülecek ve işsizlik önemli ölçüde azalacak. Kaçak çalıştırma azalacak. Kurumsallaşmamış küçük ölçekli işyerlerinde yabancı ve kaçak işçi çalıştırma oranı yüzde 60’ın üzerinde. Önlemler alınmadığı sürece bu sorunlar devam edecek.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here