Konut alımlarına faiz ayarı

0
452

Kredi faizlerinin düşmesi ile birlikte konut satın almak isteyen vatandaşlar bankalara hücum etti. Kredi faiz oranlarının 0,79’a gerilemesi ile birlikte inşaat sektöründe işlerin açılması beklenirken, konut fiyatlarına zam yapıldığı öğrenildi. Gayrimenkul Danışmanı Mehmet Polat, kredi faizlerinin aşağıya çekilmesini fırsat bilen inşaat firmalarının konut fiyatlarını artırdığını belirtti.

Son yıllarda döviz kurunda meydana gelen artışlar, inşaat sektörünü olumsuz etkilemişti. Ülke genelinde durma noktasına gelen inşaat sektörünün canlandırılması için kredi faiz oranları önce 0,99’a ardından 2020 yılı başı itibariyle 0,79’a geriledi. Kredi faiz oranlarındaki bu düşüş vatandaşları sevindirirken, inşaat sektöründe de işlerin açılması bekleniyordu.

VATANDAŞLAR OLUMSUZ ETKİLENDİ

Gazetemize açıklamalarda bulunan Gayrimenkul Danışmanı Mehmet Polat, inşaat firmanın konut fiyatlarında artışa gittiğini söyledi. Gaziantep’te konut almanın oldukça güç olduğunu belirten Polat, “Kredi faiz oranlarının düşmesi, ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için büyük fırsat yarattı. Faizlerdeki düşüşle birlikte sektörün canlanması beklenirken, konut fiyatlarının artmaya başladığını gördük. Firmalar, inşaat maliyetlerinde herhangi bir artış olmamasına rağmen konut fiyatlarını artırdılar. Bu durumda konut sahibi olmak isteyen vatandaşları olumsuz etkiledi.”

KİRALAR ARTTI

Daire fiyatlarına değinen Polat, “Şu anda Gaziantep’te 2+1 daireler 230 bin TL, 3+1 daire fiyatları ise 300 bin TL’den başlıyor. Artışlar kiralara da yansıdı. Şu anda ortalama 2+1 bir dairenin kirası bin 200 TL’den başlayarak bin 700 TL’ye kadar çıkıyor. 3+1 dairelerde ise bu oran daha da artıyor. Umut ediyoruz ki önümüzdeki süreçte bu artışları önlenmesi ile ilgili bir çalışma yapılır” diye konuştu.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here