İran: Bu savaş ilanıdır!

0
1760
İran: Bu savaş ilanıdır!

Amerikan NBC Ulusal televizyonu’na konuşan Ravançi, Süleymani’nin Irak hükümetinin daveti üzerine Bağdat’ta bulunduğunu belirterek, öldürülmesinin uluslararası hukuka aykırı bir eylem olduğunu vurguladı.

CNN’e konuşan Ravançi, “Önceki gece olanlara gözümüzü kapatamayız. İntikam en şiddetli şekilde alınacaktır” dedi.
İran’ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Mecit Takht Ravançi, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin savaş ilanı olduğunu belirtti.

Ravançi, “Bu, ABD tarafından yapılan bir saldırganlıktır, silahlı kuvvetlerimizin kıymetli bir generaline ne olduğuna kayıtsız kalamayız. Nerede, ne zaman, nasıl, bilmiyorum ama intikamımız çok sert olacak. Kesinlikle bir misilleme yapılacak” ifadelerini kullandı.

“AMERİKA ZATEN SAVAŞI BAŞLATTI”

Aynı gün CNN televizyonuna da mülakat veren Ravançi, “ABD ile İran arasında savaşa mı gidildiği” sorusuna ise şöyle cevap verdi:

“Amerika, İran’a karşı sadece ekonomik savaş değil, bunun ötesinde, ülkesinde ve bölgede sevilen, İran ordusunun en üst düzeydeki bir generaline suikast düzenleyerek zaten savaşı başlattı. Bu olaya gözümüzü kapatamayız. İran, kendi seçimine göre hareket edecektir.”

Ravançi, ABD’nin uluslararası hukuka aykırı hareket ettiğini tekrarlayarak, “ABD yönetimi tarafından yürütülen bu eylemin sonuçları olacak. Gelecekte olacakların tam sorumluluğunu taşımalıdırlar” ifadelerini kullandı.

www.sozcu.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here