Gaziantep’in orman varlığı yüzde 17-18 dolayında

0
1281

Orman Mühendisleri Odası Gaziantep İl Temsilcisi Osman Özdemir, “Türkiye’nin orman varlığı yüzde 26’dır. Gaziantep’in orman varlığı ise yüzde 17-18 dolayındadır. Ancak son 12 yılda 15 bin hektar alan ağaçlandırıldı” dedi.
Ağaca yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır
Dikilen ağaçlara sahip çıkılmasının önemini anlatan Özdemir, “Ağaçlara bir çocuk gibi bakmalıyız ve büyütmeliyiz. Çünkü ağaca yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır. Yeşillik varsa hayat var yeşillik yoksa hayat yoktur” şeklinde konuştu.
Ağaçlandırmaya 304 milyon lira para ayrıldı
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ağaçlandırmaya 304 milyon lira para ayırdığını ifade eden Özdemir, “Gaziantep Kahramanmaraş Orman Müdürlüğü’ne bağlı olduğundan yılda gelen 3-4 milyon lira ile ağaçlandırma, yeni yatırım, 3 yıl önceden ağaçlandırılan alanların bakımları ve benzeri hizmetleri yapılır. 5-6 yıl önce Dülükbaba çevre yolu ile Nizip kavşağı ile birleşen alanlara kızılçam, fıstıkçamı, akasya ve aylantus türü gibi ağaçlar dikildi. Aynı şekilde Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin karşısında geçen yıl 30-40 dönüm alan yandı. Şu anda buranın ağaçlandırılması yapılıyor. Gaziantep-Adana otoyolu Narlı kavşağından Gaziantep batı kavşağı arasında ağaç dikme çalışmaları devam ediyor” şeklinde açıklama yaptı.
Ağaç ve fidanlar Kasım, Aralık ve Ocak ayı içerisinde dikilmeli
Dülükbaba içerisinde fizyolojik ve mutlak toprak derinliğinin yetersiz olduğunu belirten Ormancılık İnşaat Harfiyat Peyzaj Sanayi’nin sahibi Özdemir, “1960’lı yıllarda ağaçlandırma yapılırken, toprağın yeterince işlenememesi sonucunda bodur kalan yerler var. Dolayısıyla Orman Genel Müdürlüğü’nün bu alana yeni bir proje yapmasını ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in desteklerini bekliyoruz. Gaziantep’te zeytin ve fıstık ağacı Mart ve Nisan aylarında ekiliyor, ancak yanlış bir uygulama olduğundan Mart ve Nisan’ı beklemek doğru değildir. Dikimler Kasım, Aralık ve Ocak ayı içerisinde yapılmalıdır. Antepfıstığı tohumunu toprağa atıp çimlenmesini bekleyeceksek, şimdi ekilmelidir. Çünkü bir fidanın tomurcuklanması için donlanması gerekiyor. Don da bu mevsimde olur” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here