Kiralar 2020’de de cep yakacak…

0
587

Türkiye’nin en pahalı şehirleri arasında yer alan Gaziantep’te kira fiyatları her geçen gün artıyor. Kent genelinde 2011 yılında başlayan kira fiyatlarındaki artışlar nedeniyle 8 yıl içerisinde kira bedellerine yüzde 100’ün üzerinde zam geldi.  Karataş, İbrahimli bölgeleri başta olmak üzere imarlı bölgelerde kira bedelleri 3+1 evlerde bin 500 liranın üzerine çıktı. Öte yandan kira fiyatlarının 2020 yılında daha da artması bekleniyor.

Türkiye’nin en büyük kentlerinden olan Gaziantep’te hayat pahalılığı giderek artıyor. Kent genelinde geçmiş yıllara oranla tüm hayat şartları pahalılaşırken, konut kiralarında meydana gelen artışlar vatandaşın bütçesini zorluyor. Kent genelinde İbrahim ve Karataş Bölgeleri başta olmak üzere kira fiyatları bin 500 liranın üzerine çıkarken, 8 yıl öncesine oranla yüzde 100’ün üzerinde artış gösteren kira fiyatları vatandaşları tedirgin ediyor. Yeni yıl ile birlikte kira oranlarında meydana gelecek olan yeni artışlardan endişe duyan vatandaşlar, kent genelinde kira fiyatlarının denetlenmesi ve makul seviyelere çekilmesi konusunda istekte bulundular.

KİRA ENFLASYONU ORTAYA ÇIKTI

2011 yılında Suriye’de patlak veren iç savaşın ardından Gaziantep’te bulunan kiralık ev fiyatlarında büyük bir artış meydana gelmeye başladı. Kentte mülteci nüfusunun artması ile birlikte zor durumda olan insanlara kimi ev sahiplerinin evlerini yüksek fiyatlardan kiraya vermesi, kentte kira enflasyonuna yol açtı. Kırsal mahallelerde 250 ila 300 lira arasında değişen kira fiyatları yükselerek 600 liraya ulaşırken, Gaziantep’in en kalabalık bölgeleri olan Karataş ve İbrahimli gibi bölgelerde bu artış daha fazla oldu.

KİRA ORANLARI DENETLENMELİ

Kira artışlarından yakınan vatandaşlar, “Ev kiralarında yaşanan değişim yıllar içerisinde olmadı, kısa süre içerisinde yüzde 10 oranında değişim göstermesi gereken kira miktarları yüzde 50’nin üzerinde yükseldi. 400 lira veren bir vatandaş bir anda ev sahibinin kira ücretini 600 liraya yükseltmesi durumu ile karşı karşıya kaldı. Bu noktada denetim mekanizmalarının devreye girmemesi, kentte kiraların yükselmesine neden oldu” ifadelerini kullandılar.

VATANDAŞ BÜTÇESİNE UYGUN EV BULAMIYOR

Kentin en kalabalık nüfuslu mahallesi olan Karataş’ta 2+1 evlerin fiyatları bin 100 liradan başlıyor. Bin 100 liradan  başlayan ev fiyatları 2 bin liranın üzerine kadar çıkarken, 8 yıl önce bölgede 2+1 ev kiraları 600 liraydı. Yüzde 100’ü aşan kira enflasyonu nedeniyle vatandaşlar bütçelerine uyguna ev bulamıyorlar. Kentin en lüks bölgesi olan İbrahimli Bölgesinde ise kira fiyatlarına güç yetmiyor. 2 bin liradan başlayan kira fiyatları, kat durumuna, evin konumuna göre değişiyor. Kira ücretlerinin 3 bin liranın üzerine çıktığı gözlemleniyor.

STÜDYO DAİRELERDE FAHİŞ FİYATLAR

Kent genelinde özellikle Gaziantep Üniversitesi Bölgesi’nde yaygın olarak bulunan 1+0,1+1 ve 2+1 stüdyo dairelerde kira fiyatlarında büyük artış yaşandı. 500 kiradan başlayan kira ücretleri, 1+1 dairelerde bin liraya kadar yükseldi. 2+1 stüdyo dairelerde ise kira fiyatlarının bin 500 TL seviyelerinde olduğu gelen bilgiler arasında yer aldı.

KIRSAL MAHALLELERDE EV KİRALARI 600 LİRA

Dar gelirli ailelerin yaşadığı kırsa mahallelerde de durum değişmiyor. Geçmiş yıllarda 250-300 lira arasında değişen ev kiraları yükselerek, 600 liranın üzerine çıktı. Dar gelirli ailelerin ikamet ettiği mahallerde artış gösteren kira fiyatları nedeniyle dar gelirli aileler zor günler geçiriyorlar. Asgari ücretle geçimini sağlayan bir ailenin en büyük giderini kira bedeli oluşturuyor.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here