Kentsel Dönüşüm alanları madde bağımlıları ile evsizlere ev sahipliği yapıyor.

0
1746

İnönü Caddesi ile Hoşgör ve Savcılı Mahalleleri arasında kalan alanda gerçekleştirilen Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında alınan bölgede kamulaştırması tamamlanan evlerin bir bölümünün madde bağımlılarının meskeni haline geldiği bildirildi. Kamulaştırması tamamlandığı için yarı yıkık hale gelen evlerin tamamen yıkılmasını talep eden bölge sakinleri, metruk halde bulunan evlerde kalan madde bağımlılarından şikayetçi olduklarını anlattılar.

BÖLGE SAVAŞ ALANI GİBİ

Savaş alanını andıran görüntüleriyle dikkat çeken bölgede daha önce oto tamircileri yer alıyordu. Karataş Sanayi Bölgesinin oluşmasının ardından buradaki esnaf yerlerini boşaltarak sanayi alanlarına taşınmışlardı. Yıllar önce gerçekleştirilen bu taşınmanın ardından çok sayıda işyeri ve ev kamulaştırılarak yıkıldı. Geride kalan yapılar ise harabe şekilde madde bağımlıları ile evsizlere ev sahipliği yapıyor. Bölgede yaşayan vatandaşların önemli bölümü bu görüntüden memnun değil. Suriyeli göçmen vatandaşların ağırlıklı olarak yaşadığı bu alanda çocuklar ise enkazların arasında oyun oynuyorlar.

MADDE BAĞIMLILARINDAN KURTULMAK İSTİYORLAR

Madde bağımlılarının metruk evlerde konakladığına dikkat çeken bölge sakinleri yıkım çalışmalarının bir an önce tamamlanmasını istiyorlar. Şahinbey ilçesinde depreme karşı riskli alan olarak ilan edilen bölgelerde kamulaştırma çalışmalarının yanı sıra yıkım çalışmaları da aralıksız bir şekilde sürdürülüyor. Riskli alanlar arasında yer alan birçok bölgede yıkılan konutların yeri harabeye döndü. Mahalle sakinleri bu görüntüden rahatsız ama en büyük şikayet ise madde bağımlılarından. Kent genelinde depreme karşı riskli alan olarak ilan edilen bölgelerin arasında yer alan Kılıçoğlu Mahallesi’nde ortaya çıkan bu görüntü bölge sakinlerini rahatsız ediyor. Önemli bir alanı mağaralar üzerine kurulu olan Kılıçoğlu Mahallesi’nde yıkımı tamamlanan veya devam eden konutlardan geriye kalan bu görüntüden rahatsız olduklarını açıklayan bölge sakinleri, “İlçe belediyemizden yıkım çalışmalarının kısa sürede tamamlamalarını ve ortaya konacak projelerin acilen hayata geçirmelerini istiyoruz” diye konuştular.

ŞAHİNBEY’DE HANGİ ALANLARDA KENTSEL DÖNÜŞÜM UYGULANACAK

Gaziantep’te kentsel dönüşüm olacak yerler ve mahalleler belirlenmişti. Yaklaşık 115 bin kişiyi doğrudan etkileyecek olan Gaziantep kentsel dönüşüm çalışmalarının da riskli ilan edilen 34 mahallede 414,27 hektar alan içerisinde toplam 18 bin 707 adet binada kentsel dönüşüm yapılması bekleniyor. 6306 Sayılı kanun kapsamında ilan edilen riskli alanlar; Aydınlar, Kurtuluş, Saçaklı, Oğuzlar, Şenyurt, İsmetpaşa, Aydınbaba, Gündoğdu, Sultanselim, Yavuzlar, Alibaba, Kılınçoğlu Delbes, Daracık, Ulucanlar, Ünaldı, Gümüştekin, Gültepe, Hoşgör, Kolejtepe, Yukarıbayır, Süleyman Şah, Savcılı, Etiler, Çamlıca, Sakarya, Nuripazarbaşı, Kurtuluş, Saçaklı, Özdemirbey, Cemal Gürsel, Kıbrıs, Kahvelipınar, Dumlupınar Mahallelerinde toplam 414.27 hektar alan olarak belirlendi.

KANUN KAPSAMINDA HANGİ MAHALLELERDE KENTSEL DÖNÜŞÜM GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Şehitkamil ilçesinde ise 5393 Sayılı kanun uygulaması kapsamında; Umut Mahallesi, Çıksorut, Seyrantepe, İpekyolu, Onat Kutlar, Beylerbeyi, Bedirkent, Taşlıca, Sinan, Gollüce, Halep Bulvarı, Kilis Yolu, Tepebaşı, Kozanlı, Ortatepe, Etiler, Perilikaya, Serinevler, Türktepe, Özdemirbey, Bağlarbaşı, Geneyik, Oğuzlar kentsel dönüşüm alanlarında toplam 2652 hektar alan. 5366 Sayılı Kanun Uygulaması kapsamında; Tepebaşı, Eyüpoğlu ve Bey Mahallelerinde 5 hektar olmak üzere Gaziantep ilinde toplam 3071.27 hektar alan kentsel dönüşüm kapsamında yer alıyor.

hakimiyetgazetesi.com


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here