Vatandaşlar, Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına akın ediyor

0
1746

Son yıllarda yaşanan ekonomik kriz ülke genelinde yaşayan vatandaşları olumsuz etkiledi. Ortaya çıkan ekonomik sıkıntılar nedeniyle çok sayıda emekçi işsiz kalırken, Türkiye genelinde 3 milyon 400 bin kişinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan aldıkları yardımlarla ayakta kalıyor. Gaziantep’te ise her gün yüzlerce insan, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yardım için başvuruda bulunuyor.

Türkiye’de son yıllarda meydana gelen ekonomik krizin etkileri sürüyor. Döviz kurunda meydana gelen dalgalanma ile başlayan ekonomik kriz sonrasında ülke genelinde temel tüketim maddeleri başa olmak üzere çok sayıda ürünün fiyatına yüzde 150 oranında zam geldi. Doğalgaz, elektrik gibi vatandaşların zorunlu tüketim ihtiyaçları haline gelen faturalarda ise geçtiğimiz aylarda yapılan zamlar yüze 60’lara ulaştı. Ekonomik sıkıntıların yanı sıra işsizlik sorununun da giderek artması ile birlikte Türkiye genelinde açlık ve yoksulluk sırının altında aldıkları ücretlerle yaşamlarını sürdüren vatandaşlar, ekonomik ve sosyal açıdan büyük bir çıkmaza girdiler. Yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle iki ailenin siyanür kullanarak yaşamlarına son vermesi, işten çıkarıldığı için evinin ihtiyaçlarını karşılayamayan bir babanın intiharı, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik buhranı gözler önüne seriyor.

3 MİLYON İNSAN YARDIMA MUHTAÇ

Ülkede yaşanan ekonomik sıkıntıların, yoksulluğu bir başka göstergesi ise kamu kurumlarından elde edilen bilgiler oluyor. Buna göre, Türkiye’de 3 milyon 400 bin hane almış oldukları Sosyal Yardımlarla geçiniyor. 2 milyon 65 bin insan Sosyal Yardımlaşma Vakfından kömür yardımı alıyor. 1 milyon 400 bin kişi ise 3 ayda bir almış oldukları yaşlılık ve engelli aylıkları ile geçinmeye çalışıyor. Türkiye’de yaşayan insanlarla ilgili ortaya konan bu tablo, vatandaşların ekonomik sıkıntılarının geldiği noktayı gösteriyor.

VATANDAŞ, SOSYAL YARDIMLAŞMA VAKIFLARINA AKIN EDİYOR

Türkiye’nin en büyük sanayi kentlerinden olan Gaziantep’te de ne yazık ki bu manzara değişmiyor. Kent merkezinde bulunan Şahinbey Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) ve Şehitkamil Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na her gün yüzlerce insan kömür yardımı ve nakdi yardım almak üzere başvurularda bulunuyor. Zaman zaman vakıfların önünde yardım almak için başvuru yapmaya gelen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturuyor.

YARDIM YAPILAN AİLE SAYISI AZALDI

Kentte bulunan mahalle muhtarlıklarından elde edilen bilgilere göre pek çok mahallede kömür yardımı yapılan ailelerin sayısında azalma meydana geldi. Üç yıl önce 150 aileye kömür yardımı yapılan bir mahallede 2019 yılında 100 kadar aileye kömür yardımı yapıldı. Yapılan yardımların azalması ise ekonomik sıkıntıların yapılan yardımları da engellediği yönünde kanaate neden oldu.

İŞSİZLİK ARTTI

Ekonomik kriz nedeniyle Gaziantep’te bulunan özellikle iç piyasaya çalışan pek çok firmada çalışan emekçilerin işten çıkarılması ya da ücretsiz izne gönderildiği gelen bilgiler arasında. Sanayide az da olsa işlerin açıldığı dönemde işverenler mevcut çalışanlarını işten çıkararak, İŞKUR üzerinden iş alımı yapıyorlar. Alınan işçilerin maaşlarının devlet tarafından ödenmesi, sigorta sorununun olmaması işverenlerin bu işçileri tercih etmesinde etken oluyor. Öte yandan mültecilerin de ucuz iş gücü olarak fabrikalarda çalıştırılması işsizlik sorununun artmasında önemli etken oluyor.

www.gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here