Millet Bahçesi 100 milyona mal olacak

0
884

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 30 Ekim’de ihalesi gerçekleştirilen ve çok tartışılan Millet Bahçesi Projesi’nin son halini kamuoyuyla paylaştı. Millet Bahçesi’nin bir yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor

Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, Millet Bahçesi ile ilgili sunum yaparken, Ulaştırma Daire Başkanı Hasan Kömürcü’de ulaşım ile ilgili bilgilendirme yaptı.

Toplam 52 bin 500 metrekare üzerine yapılacak Millet Bahçesi’nin 32 bin 500 metrekaresi yeşil alandan oluşturuyor. Yerin altına ise 26 bin metrekareye 800 araçlık otopark yapılacak. 29 adet ticari iş yerinin yer alacağı Millet Bahçesi’nde 702 adet yapraklı ağaç, 385 adet ibreli ağaç, 10 bin 255 adet çalı ve 4 bin 624 adet yer örtücü olacak. Ayrıca bin 760 metrekareye Kütüphane ve Millet Kıraathanesi yapılacak olmasının yanı sıra 460 metrekareye de Turizm İnfo (Bilgilendirme Ofisi) kurulacak.
Yol trafiğe kapatılmayacak
Proje kapsamında yıkılacak Kamil Ocak Spor Salonu’nun yerine Devlet Mahsulleri Ofisi’nin arkasına yine aynı isimle daha büyük bir spor salonunun yapılacağını söyleyen Şahin, Millet Bahçesi inşaat çalışmaları sırasında yolların trafiğe kapatılmayacağının müjdesini verdi.
Herkesin bu başarı hikayesini sahiplenmesi lazım
Başkan Şahin, “Yeni stadyum 120 milyon yapıldı, TOKİ’nin elde edemediği para 200 milyon lira ve Millet Bahçesi için ise harcanacak para 80-100 milyon lira arasındadır. Bu projeyi Büyükşehir Belediyesi değil, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapıyor. Büyük mücadeleler verilerek, bu noktalara gelindi ve herkesin bu başarı hikayesini sahiplenmesi lazım” dedi.
TOKİ’ye kırmızı çizgilerimizi net şekilde söyledik
Şahin, “Millet Bahçesi’nde ticari alan olmayacak, AVM olmayacak. AVM yıkan bir belediye yeniden AVM yapılmasına müsaade edemez. TOKİ’ye kırmızı çizgilerimizi net şekilde söyledik. Proje de 4 bin 800 metrekarelik alanda, Gaziantep’in el sanatlarının olduğu kutnu, bakır ve yemenin yer alacağı tek katlı işyerleri ve çay ve kahvenin içileceği alanlar olacak. Seçimden önce ne söylediysek, şimdi de aynısını söylüyoruz. Çünkü söz namustur” şeklinde konuştu.
Projede yol kapalı gözüküyor, ama yol açık
Millet Bahçesi Projesi’nin tasarlandığı planda yolun kapalı olduğuna dair bilgilerin yanlış olduğunu kaydeden Şahin, “Projede yol kapalı gözüküyor, ama yol açık. Metro geldikten sonra tek vücut olan sistemi şimdiden planlamak istedik. Metronun geleceği süre içinde haklılığı olan itirazları değerlendirerek yolumuza devam edeceğiz. Burada da bu yanlış anlaşılmalara neden oluyorsa yol açık olacak şekilde planlamayı değiştiriyoruz” diye ifadeler kullandı.
Kendi siyasi görüşleriyle kentin geleceğini birbirine karıştırmamalılar
“Hiç kimse kendi başarısını küçüksemedik. Millet Bahçesi Projesi sunumunun aynısı Kent Konseyi’ne de yapıldı” ifadelerini kullanan Şahin, “Sunumda ne anlaşılması gerekiyorsa o anlaşılmalı. Kent Konseyi’ni önemsiyorum. Bu kentte farklı fikirlerin ve görüşlerin aynı masada şehrin geleceği konuşulmalıdır. Demokrasi de bunu gerektiriyor. Doğru karar almak için dinlememiz, istişare yapmamız lazım. Ama iş ortaya çıktıktan sonrada sahiplenmek gerekiyor. Kent Konseyi güçlü bir şekilde çalışmalı, ama kendi siyasi görüşleriyle kentin geleceğini birbirine karıştırmamalılar” değerlendirmesinde bulundu.
Çevremizdeki kaosa rağmen bir üretim ve sanayi şehriyiz
“Çevremizdeki kaosa rağmen bir üretim ve sanayi şehriyiz. yaklaşık 400 bin mülteciyle yıllardır beraber yaşıyoruz ve bir Gaziantep modeli oluşturuyoruz” diyen Şahin, “Bu bir insanlık modelidir. Çok kültürlülük üzerinden bir kardeşlik hukuku taşıyoruz. Bu kapsamda bizim en önemli farkımız insanımızdır. Onların fazileti ve erdemi için kendilerine minnettarız. Kendimizi dirençli şehir olarak tanımlıyorum. Her şartta üretmeyi, ayakta kalmayı ve pozitif gündem oluşturabilmeyi başarmak herkesin başarabileceği bir şey değil” diye konuştu.
Gaziantep’in bende özel bir yeri var
Farklı fikirlerin demokrasilerin gereği olduğunu söyleyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, konuşmasına şöyle devam etti: “Kamuoyundan gelen bilgiler doğrultusunda, istişare yaparak doğru kararlar almaya çalışıyoruz. 2014 yılından beri üstlendiğim görevde şehre olan aşkım bir başka. Gaziantep’in bende özel bir yeri var. Bu aşkı şehre yansıtmaya ve her şeyi aşkla yapmaya çalışıyorum. Bu zor coğrafyada projeleri neden gerçekleştiremediğimizi kolay şekilde anlatır toplumu arkama alabilirdim. Ancak biz bunu yapmadık. En zor şartlarda en iyiye ulaşmak için mücadele verdik. Karınca gibi çalışıp dev eserler bırakmaktan başka çaremiz yok. Yanı başımızda büyük bir kaosa rağmen 150 fabrika bitirildi. İşte bu şehrin bir başarı hikayesi de budur. Şehrimizde UNESCO var. UNESCO’ya girmek dünyanın gündemini yakalamak, dünyanın Network’una girmek ve çekim gücü olmak demektir. Bu şehir ekonomisi ve bölgenin kalkınması demektir. Her bir alınan kararın şehre ve bölgeye çok ciddi geri dönüşleri var. Dolayısıyla bu medeniyetin taşıyıcısı olarak daha fazla çalışıp, üretmeye devam edeceğiz.”
Çarşı da kutnu, yemeni ve bakır gibi şehrimizin kültürleri yaşatılacak
Millet Bahçesi’nde 4 bin 800 metrekare ticari alanın olacağını ifade eden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, “Seçim Beyannamesinde Büyükşehir Belediye Başkanımız hangi projeyi gösterdiyse, TOKİ tarafından ihaleye çıkarılan aynı projedir. Millet Bahçesi, her türlü rengin içinde olacağı, insanların dinlenebileceği bir yer olacak. Gaziantep’te bir çarşı kültürü var. Çarşı da kutnu, yemeni ve bakır gibi şehrimizin kültürleri yaşatılacak. Aynı zamanda kadınların el emeği ile yaptığı ürünlerin satıldığı yerlerde olacak. Yani Gaziantep’in değerlerinin anlatıldığı yerler olacak” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here