Kömürde korsan satışa dikkat!

0
589

Gaziantep Mahrukatçılar Odası 2019 yılı kış ayı kömür satış fiyatlarını daha önce açıklamıştı. Vatandaşları uyaran bu açıklamaya rağmen özellikle sosyal medya üzerinden korsan satış yapanların tüketicileri aldatabileceği dile getiriliyor.  Korsan kömür satışlarına karşı vatandaşları uyaran Gaziantep Mahrukatçılar Odası Başkanı Müslüm Keklik, “Korsan satışlar vatandaşı hem parasından hem sağlığından etmektedir” diye konuştu.

“YAKACAK ALIRKEN DİKKAT EDİLMELİ”

Sosyal medya hesapları üzerinden kömürcülükle alakalarının olmamasına karşın kömür satışlarının yapıldığına dikkat çeken Gaziantep Mahrukatçılar Odası Başkanı Müslüm Keklik, maliye kaydı olmayan ve vatandaşı mağdur etmeye yönelik faaliyet gösteren korsan satıcılara karşı vatandaşı uyardı. Keklik, “Sosyal medyada kömürcülükle ilgisi alakası olmayan kaçak ve korsan kömürcüler yaklaşan kış ayları ile beraber hızla yayılmaya başladı. Bu kişilerin maliye kaydı olmadığı gibi kömür satış izin belgesi de yoktur ve odamızla da hiçbir bağlantıları bulunmamaktadır” dedi. Keklik sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Tüketicimizin kışın mağdur olmamaları adına bu kişilerden kömür almamaları gerekmektedir. Kışın bu kömürleri yakamayıp ucuz diye aldanılan bu kömürler çöpe atılmak zorunda kalınacaktır. Korsan satıcılar havayı kirletici bu kömürleri piyasaya sürüp her yıl olduğu gibi kışın ortadan kayıp olan kişilerdir. Her yıl odamıza bu satıştan mağduriyet yaşadığı nedeniyle birçok şikâyet almaktayız. Bu kişilere bizde ulaşamıyoruz. Her yıl değişik isimlerle vatandaşı dolandırmaya devam ediyorlar. Tüketicinin dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır. Öncelikle kömürü kömürcüden almak gerekiyor. Şehir içerisindeki kömür satış bürolarında 2019 yılı mahrukatçılar logosuna dikkat edilmeli.  Kömürü getiren nakliye aracında 2019 kömür dağıtım aracı logosuna dikkat edilmeli. İnternet üzerinden kömür satıcılarının gerçek kömürcü olup olmadığı gmo27.com adresinden bakanlık tarafından gerçek kömürcülere verilen kys satıcısı olup olmadığı kontrol edilmeli. Bu hususlara çok dikkat edilmelidir. Tüm bu hususlar vatandaşın kışın yakacak konusunda mağdur olmaması için önem arz etmektedir.”

KÖMÜRÜN TON FİYATI 1200 LİRA

2019 yılı belirlenen kömür fiyatlarına ilişkin açıklamalarda da bulunan Keklik sözlerini daha sonra şu şekilde sürdürdü;
“Gaziantep Mahrukatçılar Odası olarak belirlemiş olduğumuz 2019 yılı kömür fiyatları ise şu şekildedir. Birinci sınıf kömürün ton fiyatı 1200 lira. İkinci sınıf kömürün ton fiyatı  1100 lira. Odunun tonu ise 800 liradan vatandaşlarımıza ulaştırılacaktır. Bu fiyatların altında çok düşük fiyatlara satılan kömürler kaçak ve korsan kişiler tarafından tüketiciye aldatmaya yönelik fiyatlardır bunlara aldanıp kış ayında mağdur olunmaması gerekmektedir. Vatandaşlarımızdan korsan satış yapan kömürcüler için duyarlı olmalarını bekliyoruz. Bu hususta olası bir vaka görülmesinde, mağduriyet yaşanmasında ya da güvencesiz kömür satışı tespit edildiğinde hemen odamızın 0342 239 01 00 nolu irtibat numarasından bizlere ulaşabilirler.”

hakimiyetgazetesi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here