Gaziantep CHP’de kongre süreci başladı

0
951

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep’te 8 Kasım tarihi ile başlayan delege tespit süreciyle İl ve İlçe Kongreleri için start verildi. Kongre sürecinin başlaması ile birlikte CHP Gaziantep İl, Şahinbey ve Şehitkamil İlçe Başkanlıkları için adaylar da netleşmeye başladı. İl Başkanlığı için İl Başkanı Lütfü Demir ve İl eski Başkanı Hayri Sucu’nun adaylığı netleşirken, İl eski Başkanı Ali Peri’nin adaylığı konuşuluyor.

CHP Genel Merkezi tarafından ilan edilen kongre takvimi gereği 8 Kasım tarihi itibariyle delege tespit çalışmaları başladı. 1 Aralık tarihine kadar olarak sürecek olan delege tespitlerinde sürecin nasıl işleyeceği konusunda hangi mahallelerde sandık kurulacağı belli olmazken, açıklamalarda bulunan CHP Gaziantep İl Başkanı Lütfü Demir, parti için çalışan, sorumluluk alan, gecesini gündüzüne katan isimlerin delege olarak tespit edileceğini söyledi. Delege tespiti noktasında parti içerisinde tartışmalar devam ederken gözler, İl ve İlçe Kongrelerine çevrildi.

ADAYLAR NETLEŞİYOR

CHP Gaziantep’te 8 Kasım itibariyle kongre süreci başladı. 1 Aralık’ta delege tespitlerinin tamamlanmasının ardından İlçe Kongreler başlayacak. 9 İlçede kongrelerin tamamlanması ile birlikte 2 Ocak 2020 – 3 Mart 2020 tarihleri arasında İl Kongresi gerçekleştirilecek. Delege savaşlarının yaşandığı CHP Gaziantep’te de İl ve İlçe Kongreleri için kollar sıvandı. Delege tespit çalışmalarının başladığı kentte, İl ve İlçe Kongrelerinde aday olacak isimlerde netleşmeye başladı.

İL KONGRESİNDE DEMİR-SUCU DÜELLOSU YAŞANACAK

2 Ocak 2020 – 3 Mart 2020 tarihleri arasında yapılacak olan CHP Gaziantep İl Kongresi’nde İl Başkanı Lütfü Demir ve İl Eski Başkanı Hayri Sucu’nun aday olacağı öğrenildi. İkili arasında Hayri Sucu’nun ekibinde yer alan Şahinbey İlçe eski Başkanı Uğur Özpolat’ın görevden alınması ve delege tespitleri noktasında gerginlik yaşanıyor. Yapılacak olan İl Kongresinde Demir ile Sucu arasında düello yaşanacağı öngörülüyor. İl Kongresinde aday olacağı ileri sürülen bir diğer isim ise CHP Gaziantep İl eski Başkanı Ali Peri oldu.

ŞAHİNBEY’DE ÇETİN MÜCADELE YAŞANACAK

CHP’de 14 Aralık-27 Ocak tarihleri arasında yapılacak olan İlçe Kongrelerinde kıran kırana bir çekişme bekleniyor. Delege savaşları neticesinde İl Yönetimi tarafından İlçe Başkanının görevden alındığı Şahinbey İlçe Başkanlık kongresinin tartışmalı geçmesi bekleniyor. Görevden alınan İlçe Başkanı Uğur Özpolat’ın adaylık için çalışmalara başladığı öğrenildi. Özpolat’ın yerine CHP Şahinbey İlçe Başkanlığına atanan Zeki Gürsel de kongrede aday olacak. İlçe Başkanlığı için aday olacağı konuşulan üçüncü isim ise Ömer Yılmaz olduğu iddia edildi.

ŞEHİTKAMİL’DE ÜÇ ADAY KONUŞULUYOR

CHP Şehitkamil’de ise sessizlik hakim. İlçe Yönetiminin istifa etmesinin ardından İlçe Başkanlığından düşen Umut Yılmaz’ın yerine göreve getirilen Coşkun Atalamış’ın kongrede aday olacağı öğrenildi. Atalamış’ın karşısında ise geçtiğimiz dönem yapılan İlçe Başkanlığı Seçimlerinde aday olan Avukat Ömer Yılmaz’ın yeniden aday olacağı öğrenildi. Şehitkamil İlçe Başkanlığı için adı geçen bir başka isim ise Şehitkamil Belediye Meclisi eski üyesi Hurşit Yıldırım oldu.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here