Korsan kömür satışlarına dikkat !

0
494

Sosyal medya üzerinden satışları hızla çoğalan korsan kömüre karşı Gaziantep Mahrukatçılar Odası Başkanı Müslüm Keklik mağduriyet yaşanmaması için uyarılarda bulundu.

Denetimlerin hızla devam ettiğini de söyleyen Keklik, doğru soba kurulumları konusunda da vatandaşlara bilgiler verdi.

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN SATILAN UCUZ KÖMÜRLERE İTİBAR ETMEYİN

Yaklaşan kış ayı ile birlikte korsan kömür satışlarının sosyal medya üzerinden hızla yayıldığına dikkat çekerek vatandaşları korsan kömür hususunda uyararak mağduriyet yaşanmaması gerektiğini söyleyen Keklik, “Yaklaşan kış ayı ile birlikte sosyal medya üzerinden ucuz kömür paylaşımı yaparak vatandaşı dolandırmaya yönelik reklamlar görmekteyiz. Bununla ilgili tüm ilgili kurum ve kuruluşlara resmi başvurumuzu yaptık. Tüketicinin odamıza açıklamış olduğu birinci kalite kömür bin 200 lira. İkinci kalite kömür bin 100 liradır. Bu fiyatın altında satılan mallar kaçak ve korsancılar tarafından piyasaya sürülmeye çalışılan kömürlerdir. Bunlara aldanıp kışın mağdur olmayın. Kömürü bildiğiniz tanıdığınız kömürcü esnafından alınız. Mağduriyet yaşamayın” dedi.

Gaziantep Mahrukatçılar odası başkanı Müslüm Keklik

SOBA KURULUMUNA DİKKAT EDİLMELİ

Kış ayının gelmesi ile birlikte soba kurumlarındaki yapılan hatalara dikkat çekerek doğru soba kurulumu hakkında bilgi veren Keklik, “Sosyal medyadaki fiyatlara aldanmayın. Ucuz kömür aldım diye aldanmayın. Soba zehirlenmelerine karşı dikkat etmeliyiz. Sobanızı iki veya üç dirsek kullanarak kurunuz. Baca seviyesi tam duvar seviyesinden en az bir metre yüksek olmalıdır. Sobanın üstten yakılması gerekmektedir. Soba kovalarının delik ve çürük olmaması gerekli. Yatarken yanan ateşin üzerine de kömür ilave etmeyin. Yaklaşan kış aylarında bu hususlara dikkat edelim ve can kaybı yaşamayalım” dedi.

ODAMIZA BAĞLI TÜM KÖMÜR ÜRÜNLERİ GEREKLİ KONTROLLERDEN GEÇTİKTEN SONRA SATIŞA SUNULMAKTADIR

Mahrukatçılar Odasına bağlı tüm esnafların kömürlerinin Büyükşehir Belediyesi Çevre Kontrol Daire Başkanlığı tarafından denetlendikten sonra piyasaya sunulduğunu söyleyen Keklik, “Şehrimizde esnaf ile satılan tüm kömürler sitemizin içerisinde bulunan denetimi Büyükşehir Belediyesi Çevre Kontrol Daire Başkanlığı tarafından gerekli kalite denetimleri yapıldıktan sonra satışa sunulmaktadır. Kaçak ve korsan satıcılara asla oda ve belediye olarak izin vermeyeceğiz. Bu yönde mücadelemiz devam etmektedir. Esnafın haklarını koruduğumuz kadar tüketicinin de haklarını korumakla kendimizi bu hususta sorumlu hissediyoruz. Odamıza sosyal medya satıcısından kömür alıp mağdur oldum diye yoğun bir şekilde şikayet gelmektedir. Değerli tüketiciler sizler de mağdur olmayın. Kömürü kömürcüden alın” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here